Ո՞ւր եք հայեր․ Լիոնում գիշերը հարյուրավոր թուրք ազգայնականներ դուրս են եկել հայեր գտնելու
Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքի Վիեն կոմունայում գիշերը հարյուրավոր թուրք-ազգայնականներ դուրս են եկել փողոցներ՝ հայեր գտնելու ու  «պատժելու համար», իբր ի պատասխան նախօրեի առավոտյան հայերի կողմից թուրքերին ծեծելու։
Թուրքերը գոչում են «ուր եք հայե՞ր», «մենք այստեղ ենք»․․։
Այս մասին տեսանյութ ու հայտարարություն է տարածել Ֆրանսիայի ոստիկանների անկախ միությունը։ Տեսանյութում հնչում են կրակոցների ձայներ։
«Այս գիշեր Վիենում թուրքերը պատժիչ արշավախումբ էին ղեկավարում՝ որոնելով քաղաքում հայերի: Նրանք հարձակվում էին ոստիկանության անձնակազմի վրա։ Մեր գործընկերները ևս մեկ անգամ ցուցաբերեցին սառնասրտություն և քաջություն 150 գերհուզված անհատների առջև»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հավելելով, որ տուժածներ չկան։
«Ուժը պետք է մնա Հանրապետության օրենսդրությանը և ոստիկանությանը»,-ասում է միությունը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին երբ հայերը փակել էին Լիոնի ճանապարհը, մի քանի թուրքեր մուրճերով, դանակներով, փայտերով հարձակվել էին ճանապարհը փակած ու խաղաղ ցույց անող հայերի վրա՝ նրանց պատճառելով վնասվածքներ, որոնցից մեկի վիճակը գնահատվում է ծանր։

Hundreds of Turkish nationalists took to the streets in Lyon, France on Wednesday night, looking for Armenians to “punish” them as if in response to the beating of the Turks by Armenian protesters.
In a video released by France’s Independent Union of Police Commissioners (SICP), the Turks are shouting threats against Armenians. They are heard saying, "Where are you Armenians?", "We are here”.
The Turkish mob also attacked the police, but the latter successfully restrained them.
“Our colleagues once again showed composure and courage in the face of 150 overexcited individuals,” the union said.
A group of peaceful Armenian demonstrators, protesting against the Azerbaijani-Turkish aggression against Artsakh, were attacked by Turkish provocateurs on Wednesday. The incident took place when the protesters blocked a highway leading to France's Valence with a demand to stop the war unleashed by Azerbaijan and Turkey.
The Turkish assailants crossed the road from the opposite side and attacked the demonstrators with hammers and knives. One of the protesters lost consciousness after being hit in the head. Afterwards, the assailants provoked a brawl with the demonstrators. The injured Armenian is currently under doctors' care.