Որոշում է կայացվել Գավառի ԲԿ֊ում մեծացնել կորոնավիրուսային հիվանդությանը սպասարկող բաժանմունքը
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը և նրա տեղակալ Արտյոմ Սմբատյանն այցելել են Գեղարքունիքի մարզ, շրջել բժշկական կենտրոններով և ծանոթացել վիրավոր զինվորների, ինչպես նաև կորոնավիրուսային հիվանդություն ունեցող պացիենտների բուժման ընթացքին։ Այս մասին տեղեանում ենք նախարարության լրատվության բաժնից։
«Շրջայցի ընթացքում նախարարը հետաքրքրվել է բժշկական կենտրոնների կարիքներով, ծանոթացել ծանր վիճակում գտնվող վիրավորների բուժման ընթացքին։ Նախարարը նախ այցելել է Վարդենիսի բժշկական կենտրոն և զինվորական հոսպիտալ, տեղում ծանոթացել ծառայությունների կազմակերպմանը և համոզվել, որ կատարվում են անհրաժեշտ բոլոր բուժական միջամտությունները։
Այնուհետև Արսեն Թորոսյանը եղել է Մարտունու բժշկական կենտրոնում, որտեղ ծավալված են և՛ վիրավորների և՛ կորոնավիրուսային հիվանդություն ունեցող պացիենտների բաժանմունքներ։ Տեղում որոշում է կայացվել մեծացնել կորոնավիրուսային հիվանդությանը սպասարկող բաժանմունքը։
Նախարարը ծանոթացել է նաև Մարտունու բժշկական կենտրոնի նոր շենքի կառուցման շինարարական աշխատանքներին, որը չնայած պատերազմական իրավիճակին, ընթանում է լայն տեմպերով։
Գավառի բժշկական կենտրոն այցի ընթացքում որոշում է կայացվել բացել կորոնավիրուսային հիվանդությանը սպասարկող բաժանմունք, որի շուրջ արդեն իսկ սկսվել են ինտենսիվ աշխատանքներ։
Իսկ Սևանի բժշկական կենտրոնում խնդիր է դրվել մեծացնելու բաժանմունքի հագեցվածությունը, որպեսզի հնարավոր լինի ավելի շատ պացիենտների սպասարկել։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել թե զինվորներին՝ հայրենիքը կյանքի գնով պաշտպանելու և թե բուժանձնակազմերին՝ թիկունքում պայքարելու և կյանքեր փրկելու համար»,- ասված է տարածված հաղորդագրությունում։

Принято решение в Медцентре Гавара расширить отделение для пациентов с коронавирусом
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян и его заместитель Артем Смбатян посетили Гегаркуникскую область, посетили медицинские центры и ознакомились с ходом лечения раненых военнослужащих, а также пациентами с коронавирусом. Об этом сообщают из Минздрава РА.
«В ходе визита министр поинтересовался нуждами медицинских центров, ознакомился с ходом лечения находящихся в тяжелом состоянии раненых. Министр посетил Медцентр Вардениса и военный госпиталь, на месте ознакомился с организацией услуг и убедился, что совершаются все необходимые медицинские вмешательства.
Затем А. Торосяян посетил Медцентр Мартуни, где размещены отделения как для раненых, так и пациентов с коронавирусом. На месте было принято решение расширить отделение, обслуживающее пациентов с коронавирусом.
Министр ознакомился также со строительными работами нового здания Медцентра Мартуни, которые, несмотря на военное положение, ведутся быстрыми темпами.
Во время визита в Медицинский центр Гавара было принято решение открыть отделение для пациентов с коронавирусом, и уже начаты интенсивные работы в этом направлении.
А в Медцентр Севана была поставлена задача по увеличению оснащенности отделения, чтобы в дальнейшем можно было принять как можно больше пациентов.
Министр выразил благодарность как военнослужащим за защиту Родины ценой жизни, так и медперсоналу – за борьбу в тылу и спасение жизней», – говорится в сообщении.