Ժնևից՝  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել Ժնևում կայացած բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով՝ ՌԴ, Ստեֆան Վիսկոնտի՝ Ֆրանսիա, Էնդրյու Շոֆեր՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից) այսօր հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ.
Համանախագահները հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում առանձին-առանձին և համատեղ հանդիպել են ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ: Հանդիպումներին մասնակցում էր նաև և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը: Նրանք նաև խորհրդակցություններ են անցկացրել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի և ԿԽՄԿ նախագահ Պիտեր Մաուրերի հետ:
Համանախագահները վերահաստատեցին իրենց կոչը կողմերին ամբողջությամբ կատարելու իրենց պարտավորությունները, ներառյալ հումանիտար հրադադարի անհապաղ հաստատումը` համահունչ հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայի համատեղ հայտարարությանը, որը կողմերը հաստատեցին Փարիզի հետ հոկտեմբերի 17-ին և հոկտեմբերի 25-ին Վաշինգտոնում:
Չվնասելով զինադադարի կամ այլ պարտավորությունների կատարումը, կողմերը պայմանավորվեցին անհապաղ ձեռնարկել մի շարք այլ քայլեր, այդ թվում.
- Կողմերը կանխամտածված չեն թիրախավորելու խաղաղ բնակչության կամ ոչ ռազմական թիրախները՝ համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի,
- Կողմերն ակտիվորեն հետամուտ կլինեն ռազմաճակատում մնացած աճյունների խլյակների վերականգնման ու փոխանակման գործընթացին՝ ԿԽՄԿ-ին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին տրամադրելով անհրաժեշտ անվտանգության երաշխիքներ փոխգործակցության համար,
- Կողմերը մեկ շաբաթվա ընթացքում ԿԽՄԿ-ին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին կփոխանցեն ներկայումս պահվող ռազմագերիների ցուցակը` հասանելիության և հնարավոր փոխանակման նպատակներով,
- Կողմերը գրավոր կներկայացնեն մեկնաբանություններ և հարցեր հրադադարի ռեժիմի հսկման հնարավոր մեխանիզմների վերաբերյալ` համաձայն հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 2-րդ կետի:
- Կողմերը բաց և առարկայական մտքերի փոխանակություն իրականացրեցին՝ պարզելու համապարփակ լուծման հիմնական տարրերի վերաբերյալ իրենց բանակցային դիրքերը՝ համաձայն հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 3-րդ կետի:
Համանախագահները կշարունակեն ինտենսիվ աշխատել կողմերի հետ` հակամարտության խաղաղ լուծումը գտնելու համար»:

Ереван и Баку договорились не наносить удары по гражданским объектам и населению: совместное заявление сопредседателей МГ ОБСЕ
10:29 31/10/2020
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспрщик выступили с заявлением по итогам состоявшейся в Женеве встречи:
В заявлении, которое на английском языке приводится на сайте Организации, говорится:
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ 30 октября провели отдельные и совместную встречу с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Во встречах также принял участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспрщик. Они также провели консультации с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди и президентом Международного комитета Красного Креста (МККК) Петером Маурером.
Сопредседатели в очередной раз призвали стороны выполнить в полном объеме свои обязательства, в том числе немедленное установление прекращения огня по гуманитарным соображениям, в соответствии с московским совместным заявлением от 10 октября, которое стороны подтвердили в Париже 17 октября и в Вашингтоне 25 октября.
Без ущерба для выполнения соблюдения прекращения огня или других обязательств стороны договорились в срочном порядке предпринять ряд шагов, в том числе:
– Стороны в соответствии с международным гуманитарным правом не будут преднамеренно выбирать в качестве мишеней гражданское население или невоенные объекты;
– Стороны будут активно участвовать в обмене останками тел погибших на поле боя, предоставив Международному комитету Красного Креста и офису личного представителя действующего председателя ОБСЕ (ЛПДП) необходимые гарантии безопасности для содействия;
– В течение одной недели стороны передадут МККК и ЛПДП список удерживаемых в настоящее время военнопленных для обеспечения доступа и возможного обмена;
– Стороны в письменной форме представят комментарии и вопросы, касающиеся возможных механизмов верификации прекращения огня – в соответствии с п.2 их совместного заявления от 10 октября.
Стороны провели открытый и предметный обмен мнениями, направленный на прояснение их переговорных позиций по ключевым элементам всеобъемлющего решения кризиса – в соответствии с пунктом 3 их совместного заявления от 10 октября.
Сопредседатели продолжат интенсивную работу со сторонами для поиска мирного урегулирования конфликта».