Ժնևից՝  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել Ժնևում կայացած բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով՝ ՌԴ, Ստեֆան Վիսկոնտի՝ Ֆրանսիա, Էնդրյու Շոֆեր՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից) այսօր հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ.
Համանախագահները հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում առանձին-առանձին և համատեղ հանդիպել են ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ: Հանդիպումներին մասնակցում էր նաև և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը: Նրանք նաև խորհրդակցություններ են անցկացրել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի և ԿԽՄԿ նախագահ Պիտեր Մաուրերի հետ:
Համանախագահները վերահաստատեցին իրենց կոչը կողմերին ամբողջությամբ կատարելու իրենց պարտավորությունները, ներառյալ հումանիտար հրադադարի անհապաղ հաստատումը` համահունչ հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայի համատեղ հայտարարությանը, որը կողմերը հաստատեցին Փարիզի հետ հոկտեմբերի 17-ին և հոկտեմբերի 25-ին Վաշինգտոնում:
Չվնասելով զինադադարի կամ այլ պարտավորությունների կատարումը, կողմերը պայմանավորվեցին անհապաղ ձեռնարկել մի շարք այլ քայլեր, այդ թվում.
- Կողմերը կանխամտածված չեն թիրախավորելու խաղաղ բնակչության կամ ոչ ռազմական թիրախները՝ համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի,
- Կողմերն ակտիվորեն հետամուտ կլինեն ռազմաճակատում մնացած աճյունների խլյակների վերականգնման ու փոխանակման գործընթացին՝ ԿԽՄԿ-ին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին տրամադրելով անհրաժեշտ անվտանգության երաշխիքներ փոխգործակցության համար,
- Կողմերը մեկ շաբաթվա ընթացքում ԿԽՄԿ-ին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին կփոխանցեն ներկայումս պահվող ռազմագերիների ցուցակը` հասանելիության և հնարավոր փոխանակման նպատակներով,
- Կողմերը գրավոր կներկայացնեն մեկնաբանություններ և հարցեր հրադադարի ռեժիմի հսկման հնարավոր մեխանիզմների վերաբերյալ` համաձայն հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 2-րդ կետի:
- Կողմերը բաց և առարկայական մտքերի փոխանակություն իրականացրեցին՝ պարզելու համապարփակ լուծման հիմնական տարրերի վերաբերյալ իրենց բանակցային դիրքերը՝ համաձայն հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 3-րդ կետի:
Համանախագահները կշարունակեն ինտենսիվ աշխատել կողմերի հետ` հակամարտության խաղաղ լուծումը գտնելու համար»:

The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America, released a statement summing up the talks with the Armenian and Azerbaijani foreign ministers in Geneva on Friday. The statement reads:
"The Co-Chairs met separately and jointly with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov in Geneva on October 30.  The Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office (PRCiO) Andrzej Kasprzyk also participated in the meetings. They also held consultations with UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi and ICRC President Peter Maurer.
The Co-Chairs once again called on the sides to implement, in full, their commitments, including the immediate establishment of a humanitarian ceasefire, in accordance with the October 10 Moscow Joint Statement, which the sides reaffirmed with Paris on October 17 and in Washington on October 25.
Without prejudice to the implementation of the ceasefire or other commitments, the sides agreed to take a number of steps on an urgent basis, including:
The sides will not deliberately target civilian populations or non-military objects in accordance with international humanitarian law;
The sides will actively engage in the implementation of the recovery and exchange of remains on the battlefield by providing the ICRC and PRCiO the necessary safety guarantees for facilitation;
The sides will deliver to the ICRC and PRCiO, within one week, a list of currently detained prisoners of war for the purposes of providing access and eventual exchange;
The sides will provide in writing comments and questions related to possible ceasefire verification mechanisms in accordance with item 2 of the October 10 joint statement.
The sides engaged in an open and substantive exchange of views aimed at clarifying their negotiating positions on core elements of a comprehensive solution in accordance with item 3 of the October 10 joint statement.
The Co-Chairs will continue working with the sides intensively to find a peaceful settlement of the conflict."