ՀՖՖ-ն պահանջում է ադրբեջանական «Ղարաբաղ» ակումբին հեռացնել եվրագավաթների խաղարկությունից
Վերջին ամսվա ընթացքում Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան բազմաթիվ բողոքներ է ներկայացրել ՈւԵՖԱ և ՖԻՖԱ՝ ադրբեջանական ֆուտբոլի ամենատարբեր ներկայացուցիչների ռազմատենչ հրապարակումների, միլիտարիստական պահվածքի, հայատյաց գրառումների վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան:
«Այդ բողոքների մեծ մասն այս պահին ՈւԵՖԱ-ի կարգապահական և էթիկայի կոմիտեի քննության առարկա է:
Ադրբեջանական ֆուտբոլի ներկայացուցիչների ռազմականացված և քաղաքականացված դատապարտելի կեցվածքն ի ցույց է դրվում շուրջ մեկ ամիս, սակայն այն, ինչ այսօր տարածվեց համացանցում, զարհուրելի է և ոտնահարում է քաղաքակրթական և բարոյական բոլոր չափանիշները:
«Ղարաբաղ» ֆուտբոլային ակումբի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ներկայացուցիչ Նուրլան Իբրահիմովը սոցցանցերից մեկի իր պաշտոնական էջում կատարել էր գրառում, որտեղ բառացիորեն կոչ էր անում սպանել բոլոր հայերին՝ ծերերին, կանանց, երեխաներին՝ առանց տարբերակման: Նա նաև արդարացնում էր Թուրքիայի կողմից հայերի նկատմամբ ցեղասպանություն իրականացնելու փաստը: Իբրահիմովն արդեն հասցրել է ջնջել գրառումը, սակայն, բնականաբար, հարյուրավոր օգտատերեր հասցրել են տեսնել այն և պահպանել:
Դժվար է բառերով նկարագրել ադրբեջանական ակումբի ներկայացուցչի արարքը: Սա Ադրբեջանի ֆուտբոլային չինովնիկների` «սովորական» դարձած գրառումների շարքից չէ, որոնցից հետո ՀՖՖ-ն պահանջել է չռազմականացնել և չքաղաքականացնել ֆուտբոլը։ Սա մարդասպան կեցվածքի, ազգային հիմքով բռնության դաժան քարոզի, փաստացի նոր ցեղասպանության իրականացնելու կոչ է մի ակումբի ներկայացուցչի կողմից, որը հանդես է գալիս ՈՒԵՖԱ-ի հովանու ներքո անցկացվող մրցաշարում:
ՈւԵՖԱ-ն այն կառույցն է, որը մշտապես հետևում է ֆուտբոլը չքաղաքականացնելու, ֆուտբոլային ընտանիքի անդամների շրջանում այլատյացությունը բացառելու և համերաշխություն հաստատելու  քաղաքականությանը: Նուրլան Իբրահիմովի անհանդուրժելի քայլը պետք է արժանանա համարժեք վերաբերմունքի ՈՒԵՖԱ-ի կողմից։ Այլ մոտեցումը կնշանակի, որ միջազգային ֆուտբոլային հանդիպումներից առաջ տարածվող ընդունելի կարգախոսները ձևական բնույթ են կրում:
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան համապատասխան բողոք է հղել ՈՒԵՖԱ՝ պահանջելով խստագույնս պատժել ինչպես վերոնշյալ աշխատակցին, այնպես էլ ադրբեջանական ակումբին՝ ընդհուպ մինչև եվրագավաթներից հեռացումը։ Ատելության խոսքը, բռնություն կոչերը, այլատյացությունը պետք է արմատախիլ արվեն ֆուտբոլից՝ հավատարիմ մնալով եվրոպական ֆուտբոլային ընտանիքում ընդունված արժեքներին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Armenia's Football Federation demands to exclude FK Qarabag from European club competitions
The Football Federation of Armenia has submitted numerous complaints to UEFA and FIFA regarding the belligerent publications, militaristic behavior and anti-Armenian posts of various representatives of Azerbaijani football. As the the Federation said in a statement, most of these complaints are currently being investigated by the UEFA Disciplinary and Ethics Committee.
"The militarized, politicized reprehensible attitude of the representatives of Azerbaijani football has been demonstrated for about a month, but the publication, which was spread on the Internet today is terrible, violating all civil and moral standards.
Nurlan Ibrahimov, a PR and media manager of Qarabag FK, made a publication on his social media page, calling to kill all the Armenians, old and young, without distinction. He also justified the fact of Armenian genocide committed by Turkey. Ibrahimov has already deleted his post, but, hundreds of users managed to see and save it.
It is difficult to describe in words the action of the representative of the Azerbaijani club. This is not one of the "ordinary" posts of Azerbaijani football officials, after which the FFA demanded not to militarize or politicize football. This is a call for a murderous attitude, a brutal propaganda of ethnic violence, a de facto new genocide by a representative of a club that plays in a tournament under the auspices of UEFA.
UEFA is the governing body that constantly pursues the policy of not politicizing football, excluding xenophobia among members of the football family, and establishing solidarity. Nurlan Ibrahimov's intolerable action should be treated adequately by UEFA. A different approach would mean that all the slogans spread before international football matches are formal," according to the statement.
The Football Federation of Armenia has sent a corresponding complaint to UEFA, demanding to punish both the above-mentioned employee and the Azerbaijani club severely, even to the expulsion from the European Cups. Hate speech, calls for violence, xenophobia must be eradicated from football, adhering to the values accepted in the European football family.