Ադրբեջանական ուժերը կիրառել են քիմիական զենքի տարրեր պարունակող ֆոսֆորային զինատեսակ․ ՊԲ
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը փաստեր է հրապարակել Ադրբեջանի կողմից քիմիական զենք կիրառելու դեպքերի վերաբերյալ:
ԱՀ Պաշտպանության բանակի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է.
«Ադրբեջանաարցախյան հակամարտության գոտում թշնամական ուժերը կիրառել են քիմիական զենքի տարրեր պարունակող ֆոսֆորային զինատեսակ, ինչը հանդիսանում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի, սովորութային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների, Ժնևյան կոնվենցիաների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի համապատասխան կոնվենցիաներով ու փաստաթղթերով նախատեսված դրույթների կոպտագույն խախտում և, բացի հայկական ուժերին վնասներ պատճառելու նպատակ հետապնդելուց, նաև խնդիր ունի առաջացնել մասսայական անտառային հրդեհներ ու տվյալ տարածքում ստեղծել բնապահպանական աղետի իրական վտանգներ:
Վերոնշյալ գործողությունների արգելքը և արդյունքում պաշտպանվող իրավունքներն ու արժեքները գտնվում են նախևառաջ սովորութային իրավունքի տիրույթում, իսկ նման զենքերի օգտագործումը, որոնք հնարավորություն չեն տալիս հստակ տարբերակելու ռազմական և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտները, միաժամանակ պատճառ են հանդիսանում բնապահպանական աղետի ու հնարավոր մարդկային կորուստների, հանդիսանում են պատերազմական հանցագործություններ»։

The use of phosphorus bombs to attack civilian settlements of Artsakh by the Azerbaijani military is threatening an environmental disaster, the Artsakh Defense Army said in a statement on Saturday.
“The Azerbaijani forces used phosphorus munitions containing elements of chemical weapons in the Artsakh-Azerbaijani conflict zone, which is a gross violation of international humanitarian law, norms and principles of customary law, Geneva conventions, as well as the provisions of the relevant UN conventions and documents. Apart from the intent to inflict damage on the Armenian forces, the enemy also aims to cause massive forest fires and create real environmental disaster hazards in the area,” the military said.
“The prohibition of such actions and the protection of concomitant rights and values rest primarily in the realm of customary law, whereas the use of such weapons, which do not distinguish between military and civilian targets, in the meantime causing an environmental disaster and possible human losses, constitute war crimes,” the statement said.