Կարողանալու ենք ևս մեկ անգամ հակահարված տալ ոխերիմ թշնամուն և ապացուցել` հաղթելու ենք. Բալասանյան
«1988-ը Լեռնային Ղարաբաղի պատմության համար շրջադարձային տարի դարձավ: Սումգայիթում և Բաքվում հայերի նկատմամբ կազմակերպած ահասարսուռ ջարդերի հետևանքով Արցախի ժողովուրդը բարձրացրեց իր ձայնն ի պաշտպանություն սեփական իրավունքների ու ազատությունների և փետրվարի 22-ին հետևեց Ադրբեջանի կողմից հարձակում Ասկերան քաղաքի և հարակից գյուղերի վրա, որի ժամանակ ողջ հայությունը ոտքի կանգնեց պաշտպանելու իր ինքնությունը»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի ազգային հերոս Վիտալի Բալասանյանը։
Նա նշել է, որ 1988 – 1991 թվականներին Ադրբեջանի զորքերը սկսել են ԼՂԻՄ- ի դեմ լայնածավալ ռազմական գործողություններ՝ վերցնելով այն ամբողջովին շրջափակման մեջ: Այդ օրերին Ադրբեջանի իշխանության հատուկ նշանակության զորքերը կազմակերպեցին ԼՂԻՄ խաղաղ բնակչության դեմ աննախադեպ հակամարդկային «կոլցո» օպերացիան:
«1991 թվականի օգոստոսին Ադրբեջանը լայնամաշտաբ պատերազմ սկսեց շրջափակման մեջ գտնվող ԼՂԻՄ - ի դեմ, որն ուներ 160.000-ից քիչ բնակչություն: ԼՂՀ բնակչությունը մեկ մարդու պես ոտքի կանգնեցին և մայր Հայաստանի, սփյուռքի իր որդիների հետ պայքարեցին, դուրս եկանք շրջափակումից և հաղթեցին շուրջ 7 միլիոն բնակչություն ունեցող Ադրբեջանին: Հաղթեցինք, քանզի միաբան էինք, հաղթեցինք, քանզի չվախեցանք, հաղթեցինք, քանզի պարտությունը անհնարին էր:
2016 թվականին Բաքվի իշխանությունները, արդեն իսկ Թուրքիայի դրդմամբ, փորձեց լայնածավալ պատերազմ սկսել, սակայն մենք անսասան էինք և դիմակայեցինք:
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին նույն ադրբեջանական իշխանությունները, արդեն Թուրքիայի բացահայտ մասնակցությամբ նախաձեռնել է հերթական լայնածավալ ագրեսիա Արցախի Հանրապետության դեմ, վերսկսելով ակտիվ ռազմական գործողությունները՝ օգտագործելով տեխնիկապես ավելի հագեցած և ահաբեկիչներով համալրված ռազմական ուժեր: Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծի ամբողջ երկայնքով ընթանում են ծանր մարտեր:
Սիրելի հայ ժողովուրդ,
Վստահ եմ, որ Արցախի Հանրապետության զինված ուժերը, մայր Հայաստանի և ի սփյուռս աշխարհի հայության հետ մեկտեղ կարողանալու ենք ևս մեկ անգամ հակահարված տալ ոխերիմ թշնամուն և ապացուցել, որ մենք հաղթելու ենք, քանզի միաբան ենք, հաղթելու ենք, քանզի դատապարտված ենք հաղթանակելու: Չափից շատ է արյուն հեղվել, չափազանց մեծ են կորուստները: Քաջ հայորդիների սխրանքներն անգնահատելի են: Նրանց վառ հիշատակը, այսօր ոսոխի դեմ կանգնած մարտիկների ազգանվեր պայքարը, թիկունքում մեր հայրենակիցների համախմբված օգնությունը թույլ չեն տալիս, որ որևէ հայի մտքով անգամ անցնի և վստահ եմ, որ չի էլ անցնում, որ հնարավոր է վերադառնալ Ադրբեջանի իրավասության տակ:

В. Баласанян: Сумеем вновь дать отпор заклятому врагу, доказав, что мы победим
«1988 год для истории Нагорного Карабаха стал переломным. Вследствие ужасающих погромов армян в Сумгаите и Баку народ Арцаха поднял свой голос в защиту собственных прав и свобод и 22 февраля последовало нападение Азербайджана на город Аскеран и близлежащие села, во время которого все армяне встали, чтобы защитить свою идентичность», – написал на своей странице в соцсети Facebook герой Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Виталий Баласанян.
Он отметил, что в 1988-1991 гг. войска Азербайджана начали широкомасштабные военные действия против НКАО, полностью окружив ее. По его словам, в эти дни войска специального назначения властей Азербайджана организовали против мирного населения НКАО беспрецедентную, бесчеловечную операцию «кольцо».
«В августе 1991 года Азербайджан начал широкомасштабную войну против находившейся в блокаде НКАО, население которой составляло менее 160.000 человек. Население НКР, как один человек, встало и вместе с Арменией, ее сынами из Диаспоры вышло на борьбу, вышли из блокады и победили Азербайджан с 7-миллионным населением. Победили, поскольку были сплочены, победили, поскольку не испугались, победили, поскольку поражение было невозможно.
В 2016 году власти Баку по подстрекательству Турции попытались начать широкомасштабную войну, однако, мы были непоколебимы и противостояли.
27 сентября 2020 года те же азербайджанские власти, уже при открытом участии Турции, предприняли очередную широкомасштабную агрессию против Республики Арцах, возобновив активные боевые действия, используя технически более оснащенные Вооруженные силы с участием террористов. По всей линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана идут тяжелые бои.
Дорогой армянский народ,
Уверен, что Вооруженные силы Республики Арцах, вместе с Арменией и Диаспорой сумеют вновь дать отпор заклятому врагу, и доказать, что мы победим, поскольку едины, победим, поскольку мы обречены на победу. Слишком много пролито крови, слишком много потерь. Подвиги храбрых армянских сынов неоценимы. Их светлая память, патриотическая борьба бойцов с врагами и сегодня, сплоченная помощь наших соотечественников в тылу не позволяют, чтобы хоть какому-нибудь армянину даже пришло в голову, и я уверен, что и не приходит, что возможно вернуться под юрисдикцию Азербайджана.