Մենք ունենք COVID-19-ի հետևանք, որին գումարվել է այսօրվա իրավիճակը. Մհեր Գիրգորյան
«Մենք ունենք COVID-19-ի հետևանք, որին գումարվել է այսօրվա իրավիճակը։ Բնականաբար, վստահ եմ, որ կապահովենք անհրաժեշտ կայունություն և կունենանք մի ֆինանսական բալանս, որը հնարավորություն կտա շարունակել կայունությունը, ներդրումների անհրաժեշտ հոսք ապահովել, իրականացնել ծախսերն այնպիսի արդյունավետությամբ, որ հասնենք մեր նպատակներին և հաղթահարենք ընթացիկ մարտահրավերները»,- ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտարարեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Նրա խոսքով, պետության թիվ մեկ լուծելիք խնդիրն արդյունավետությունն է, որովհետև բոլոր ռազմավարություններին և քաղաքականությանը համահունչ ծախսերի տրամաբանությունը համատեղ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր է եղել ապահովել:
Փոխվարչապետն ասաց, որ կառավարության ծրագրի կենսագործման հիմնական ճանապարհը ռազմավարական փաստաթղթերի ձևավորումն է, դրանից բխող միջոցառումների մշակումն ու իրականացումը, երկրի երկարաժամկետ զարգացման և ոլորտային ռազմավարությունների վերանայման աշխատանքները:
Մհեր Գրիգորյանը շեշտեց, որ մակրոտնտեսական կայունության ապահովումը լրջագույն և կարևորագույն երաշխիք է ներդորումների ներգրավման և տնտեսական աճի պոտենցիալի ձևավորման համար։

Мгер Григорян: На нас сказываются последствия коронавируса, к которым добавилась и война
На нас сказываются последствия коронавируса, к которым добавилась и война, заявил на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания Армении в ходе обсуждения проекта бюджета на 2021 год вице-премьер Мгер Григорян.
«Естественно, я уверен, что мы обеспечим необходимую стабильность, финансовый баланс, который позволит нам и дальше сохранять стабильность, обеспечивать необходимый приток инвестиций, осуществлять расходы с такой эффективностью, чтобы мы достигли наших целей, преодолели текущие вызовы», – заявил Мгер. Григорян.
Очевидно, что проблема номер один, которую мы должны решить - это повышение нашей эффективности, но я уверен, что в результате обсуждений, нам удастся найти приемлемое решение, указал он.
Вице-премьер сказал, что основным способом реализации программы правительства является формирование стратегических документов, разработка и реализация вытекающих из них мероприятий, долгосрочное развитие страны, пересмотр отраслевых стратегий.
Мгер Григорян подчеркнул, что обеспечение макроэкономической стабильности – серьезнейшая и важнейшая гарантия для привлечения инвестиций и формирования потенциала экономического роста.