ՀՀ կառավարությունը ՄԻԵԴ-ին  խնդրել է Ադրբեջանի կառավարության նկատմամբ կիրառել մի քանի միջոցներ
ՀՀ կառավարությունը ՄԻԵԴ է ներկայացրել լրացուցիչ ապացույցներ՝ ադրբեջանական ուժերի կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի փոխանցմամբ, կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել պահպանել հումանիտար հրադադարի մասին համաձայնությունը, որը ձեռք է բերվել կողմերի միջև հոկտեմբեր ամսին՝ ռազմագերիների և դիակների փոխանակման նպատակով:
«Հաշվի առնելով ռազմագերիների կյանքին սպառնացող վտանգը՝ Կառավարությունը Եվրոպական Դատարանին խնդրել է Ադրբեջանի կառավարության նկատմամբ, որպես Կոնվենցիայի բարձր պայմանավորվող կողմ կիրառել հետևյալ միջոցները՝
1. Կոնվենցիայով, ինչպես նաև 1949 թ. Օգոստոսի 12-ի Ժնևյան Երրորդ և Չորրորդ կոնվենցիաներով և միջազգային մարդասիրական իրավունքի բոլոր կիրառելի կանոններով նախատեսված պարտավորություններից ելնելով՝ ձեռնպահ մնալ՝
Ա. Ռազմագերիների և քաղաքացիական այն անձանց նկատմամբ, որոնք հայտնվում են ադրբեջանական ուժերի ենթակայության տակ նվաստացուցիչ վերաբերմունք, խոշտանգումներ, կամայական մահապատիժ, ինչպես նաև այլ արգելված վարքագիծ ցուցաբերելուց,
Բ. Հայ զինվորների դիակները խեղելուց:
2. Տեղեկատվություն ներկայացնել ռազմագերիների թվի, անունների և ներկայումս պահվող ռազմագերիների վերաբերյալ, ինչպես նաև մանրամասներ նրանց բժշկական վիճակի և բժշկական անձնակազմի կողմից զննության ենթարկված լինելու վերաբերյալ»,-ասված է տարածած հաղորդագրության մեջ։

The Armenian government has submitted additional evidence to the European Court of Human Rights (ECHR) about the gross violations of human rights by the Azerbaijani forces.
The government has expressed its readiness to comply with the humanitarian ceasefire agreements reached by the parties of armed conflict earlier in October with the purpose to exchange POWs and corpses, the office of Armenia’s representative before the ECHR said in a statement on Monday.
“Bearing in mind the imminent risk and threat to the POWs' lives the government has asked the court to indicate to the government of Azerbaijan as a contracting party to the Convention:
1. To comply with its obligations under the Convention, as well as the Third and Fourth Geneva Conventions of 12 August 1949 and all applicable rules of customary international humanitarian law, in particular, among other things, to refrain from;
a. degrading treatment, torture, arbitrary executions, as well as other prohibited conduct with respect to prisoners of war and civilian persons who find themselves under the authority of Azerbaijani agents,
b. mutilating corpses of Armenian soldiers;
2. To submit information on the number and names of the POWs and conditions under which POWs are currently held, details about their medical condition, and whether they have been examined by medical personnel,” the statement said.