ՀՀ կառավարությունը ՄԻԵԴ-ին  խնդրել է Ադրբեջանի կառավարության նկատմամբ կիրառել մի քանի միջոցներ
ՀՀ կառավարությունը ՄԻԵԴ է ներկայացրել լրացուցիչ ապացույցներ՝ ադրբեջանական ուժերի կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի փոխանցմամբ, կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել պահպանել հումանիտար հրադադարի մասին համաձայնությունը, որը ձեռք է բերվել կողմերի միջև հոկտեմբեր ամսին՝ ռազմագերիների և դիակների փոխանակման նպատակով:
«Հաշվի առնելով ռազմագերիների կյանքին սպառնացող վտանգը՝ Կառավարությունը Եվրոպական Դատարանին խնդրել է Ադրբեջանի կառավարության նկատմամբ, որպես Կոնվենցիայի բարձր պայմանավորվող կողմ կիրառել հետևյալ միջոցները՝
1. Կոնվենցիայով, ինչպես նաև 1949 թ. Օգոստոսի 12-ի Ժնևյան Երրորդ և Չորրորդ կոնվենցիաներով և միջազգային մարդասիրական իրավունքի բոլոր կիրառելի կանոններով նախատեսված պարտավորություններից ելնելով՝ ձեռնպահ մնալ՝
Ա. Ռազմագերիների և քաղաքացիական այն անձանց նկատմամբ, որոնք հայտնվում են ադրբեջանական ուժերի ենթակայության տակ նվաստացուցիչ վերաբերմունք, խոշտանգումներ, կամայական մահապատիժ, ինչպես նաև այլ արգելված վարքագիծ ցուցաբերելուց,
Բ. Հայ զինվորների դիակները խեղելուց:
2. Տեղեկատվություն ներկայացնել ռազմագերիների թվի, անունների և ներկայումս պահվող ռազմագերիների վերաբերյալ, ինչպես նաև մանրամասներ նրանց բժշկական վիճակի և բժշկական անձնակազմի կողմից զննության ենթարկված լինելու վերաբերյալ»,-ասված է տարածած հաղորդագրության մեջ։

Правительство Армении представило в ЕСПЧ дополнительные доказательства грубых нарушений Азербайджаном прав человека
Правительство Армении представило в ЕСПЧ дополнительные доказательства грубых нарушений азербайджанскими вооруженными силами прав человека.
Как сообщает армянское представительство в ЕСПЧ, правительство выразило готовность соблюдать соглашение о прекращении огня в гуманитарных целях, достигнутое сторонами в октябре с целью обмена военнопленными и телами погибших.
«Учитывая угрозу жизни военнопленных, правительство РА попросило Европейский суд применить в отношении правительства Азербайджана, как высокой договаривающейся стороны Конвенции, следующие меры:
1. Исходя из обязательств, предусмотренных Конвенцией, а также Третьей и Четвертой Женевскими конвенциями от 12 августа 1949 года и всеми применимыми нормами международного гуманитарного права, воздерживаться от:
А) Унижающего достоинство обращения, пыток, самовольных казней, а также иного запрещенного поведения в отношении военнопленных и гражданских лиц, оказавшихся под контролем азербайджанских сил,
Б) Нанесения увечий телам армянских военнослужащих.
2. Предоставить информацию о количестве, именах военнопленных и условиях их содержания в настоящее время, а также подробности о состоянии их здоровья, а также касательно прохождения ими медицинского осмотра», – говорится в распространенном сообщении.