ՌԴ ԱԳՆ. Արցախում սկանդինավյան խաղաղապահների գաղափարը պետք է քննարկվի հակամարտության կողմերի հետ
Արցախում սկանդինավյան խաղաղապահներ տեղակայելու գաղափարը, որն առաջարկվել է ԱՄՆ-ի կողմից, պետք է համաձայնեցված լինի հակամարտության կողմերի հետ: Այս մասին, Tass-ի հաղորդմամբ, այսօր լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն:
«Անհրաժեշտ է ամերիկացիներին հարցնել, թե որտեղից են այդ առաջարկներն ու գաղափարները: Հնարավոր մեխանիզմների բոլոր անհրաժեշտ պարամետրերը պետք է համաձայնեցվեն հակամարտության կողմերի հետ խորհրդակցելուց հետո», - ասել է Ռուդենկոն:
Հիշեցնենք, որ օրերս ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Օ՛Բրայանը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն առաջարկում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում սկանդինավյան խաղաղապահներ տեղակայել։
Օ՛Բրայանը նշել էր, որ դժվար է պատկերացնել հրադադարի երկարատև պահպանումը, եթե դրանում ներգրավված չեն բազմազգ խաղաղապահ ուժեր կամ դիտորդներ, ասելով, որ ցանկացած խաղաղապահ առաքելություն չպետք է լինի Մինսկի խմբից, այդ թվում` համանախագահ երկրներից, ներառյալ ԱՄՆ-ից և հարևան երկրներից։
«Թուրքիայի ցանկացած միջնորդություն կամ խաղաղապահ առաքելություն ընդունելի չէ ԱՄՆ-ի, ինչպես նաև Հայաստանի համար։ Մենք կարծում ենք, որ երկու կողմն էլ պետք է ընդունի սկանդինավյան խաղաղապահների գաղափարը, և մենք աշխատում ենք սկանդինավյան կառավարությունների հետ՝ ձևավորելու խաղաղապահ ուժեր, որոնք կարող են տեղակայվել տարածաշրջանում՝ հրադադարը պահպանելու համար», - ասել էր Օ՛Բրայանը։

Idea to deploy Scandinavia peacekeepers in Karabakh must be agreed with all sides - Moscow
Moscow does not have all of the information about the idea to deploy Scandinavian peacemakers in Nagorno-Karabakh, but believes that all parameters must be agreed with all parties to the conflict, Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko said Monday, according to Sputnik news agency.
The source reminds that the US National Security Advisor Robert O'Brien said last week that Washington was working with Scandinavian countries on a potential peacekeeping mission that could be sent to Nagorno-Karabakh to support a ceasefire.
According to O'Brien, any peacekeeping mission in the region should not include forces of Minsk group co-chairs (Russia, France, the United States).
"It is a question for Americans where they got the idea from. All parameters for possible mechanisms must be agreed through consultations with the parties to the conflict," Rudenko told reporters.
When asked if Moscow was aware of this idea, the deputy minister said: "We know as much as you do what O'Brien said."