ՄԻԵԴ հավաստի ապացույցներ են ներկայացվել Արցախում թուրքական ուժերի կողմից սիրիացի վարձկանների տեղափոխման վերաբերյալ
17:28 03/11/2020
Հայաստանի Հանրապետությունը ՄԻԵԴ է ներկայացրել լրացուցիչ ապացույցներ, որոնք հիմնավորում են Թուրքիայի կողմից Եվրոպական Դատարանի 39-րդ կանոնի համաձայն անհապաղ միջոցներ կիրառելու մասին 2020 թվականի հոկտեմբերի 6-ի որոշումը չկատարելը:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի փոխանցմամբ, կառավարությունը Դատարանին տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում Թուրքիայի շարունակական, ուղղակի և անուղղակի ներգրավման մասին:
Նաև հավաստի ապացույցներ են ներկայացվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում սիրիացի վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ, որոնք Ադրբեջան են տեղափոխվել ու տեղակայվել թուրքական ուժերի կողմից:
«Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան շարունակում է իր ներգրավվածությունը՝ հակամարտության մեջ Ադրբեջանին օգնելու պատրաստակամության անթաքույց հայտարարություններով: Դատարանին ներկայացված ապացույցները առավել ամրապնդվում են նաև օտարերկրյա պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հայտարարություններով,-ասված է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Armenia submitted additional evidence to ECHR on transfer of mercenaries to Nagorno-Karabakh conflict zone by Turkey
The Republic of Armenia has submitted additional evidence to the the European Court of Human Rights (ECHR), substantiating Turkey’s failure to comply with the decision of 6 October 2020 on applying interim measures under Rule 39. As the RA Representative before the ECHR reports, the evidence confirms the continuous direct and indirect involvement of Turkey in the Nagorno Karabakh conflict.
In particular, there’s undeniable proof that Turkey recruits, transfers, and deploys mercenaries and terrorists from Syria to Azerbaijan, which directly participate in the hostilities. Turkey’s involvement in the armed conflict is confirmed not only through direct official statements, but also the conduct of high-ranking state officials.
The evidence submitted to the Court is supported by statements of high-ranking officials of different countries, including CoE member states, the source said.