ՄԻԵԴ հավաստի ապացույցներ են ներկայացվել Արցախում թուրքական ուժերի կողմից սիրիացի վարձկանների տեղափոխման վերաբերյալ
17:28 03/11/2020
Հայաստանի Հանրապետությունը ՄԻԵԴ է ներկայացրել լրացուցիչ ապացույցներ, որոնք հիմնավորում են Թուրքիայի կողմից Եվրոպական Դատարանի 39-րդ կանոնի համաձայն անհապաղ միջոցներ կիրառելու մասին 2020 թվականի հոկտեմբերի 6-ի որոշումը չկատարելը:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի փոխանցմամբ, կառավարությունը Դատարանին տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում Թուրքիայի շարունակական, ուղղակի և անուղղակի ներգրավման մասին:
Նաև հավաստի ապացույցներ են ներկայացվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում սիրիացի վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ, որոնք Ադրբեջան են տեղափոխվել ու տեղակայվել թուրքական ուժերի կողմից:
«Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան շարունակում է իր ներգրավվածությունը՝ հակամարտության մեջ Ադրբեջանին օգնելու պատրաստակամության անթաքույց հայտարարություններով: Դատարանին ներկայացված ապացույցները առավել ամրապնդվում են նաև օտարերկրյա պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հայտարարություններով,-ասված է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի տարածած հաղորդագրության մեջ։

В ЕСПЧ представлены достоверные доказательства переброски Турцией сирийских наемников в зону карабахского конфликта
20:02 03/11/2020
Республика Армения представила в ЕСПЧ дополнительные доказательства, обосновывающие невыполнение Турцией решения от 6 октября 2020 года «О применении незамедлительных мер в соответствии с 39-м правилом Европейского суда». Об этом сообщает представительство Республики Армения в ЕСПЧ.
«Правительство сообщило Суду о продолжающемся прямом и косвенном участии Турции в нагорно-карабахском конфликте.
Есть и достоверные доказательства причастности сирийских наемников к нагорно-карабахскому конфликту, которые в Азербайджан были переброшены Турцией.
Турция продолжает свое участие в войне, делая открытые заявления о готовности помочь Азербайджану.
Доказательства, представленные суду, подкрепляются и заявлениями высокопоставленных зарубежных чиновников», – говорится в заявлении представительства Республики Армения в ЕСПЧ.