Գնդերեց Նարեկ Պետրոսյան...Զինվորների հովիվը
Ռազմական գործողությունների գոտում՝ հենց առաջնագծում է գտնվում մոտ 25-30 հոգևորական՝ գնդերեցներ և թեմերից քահանաներ կամավոր սկզբունքով։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ավելի վաղ հայտնել էր ՀՀ զինված ուժերի հոգևոր սպասավոր Տեր Ենովք քահանա Եսայանը։
Արդեն հաղորդվել է հայրենիքի պաշտպանության համար մղվող մարտերի ժամանակ զոհված երկու սարկավագի զոհվելու մասին՝ ՀՀ ԶՈւ հոգևոր առաջնորդության սպասավոր Նարեկ սարկավագ Պետրոսյան և Էջմիածնի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու նվիրյալ և խոնարհ սպասավոր Բարեշնորհ Ռուստամ սարկավագ Պողոսյանը։
«Զինուժ մեդիան» տեսանյութ է պատրաստել գնդերեց Նարեկ Պետրոսյանի մասին։
«Դժվարինն ինքը հաղթահարող էր, սիրում էր կատարել և ուրախ ասեր՝ արված է, պատրաստ է ուրիշ հանձնարարություններ կատարելու։ Չէ, Նարեկը հաղթող տեսակ էր»,- ասում է ՀՕՊ զորքերի գնդերեց Տեր Կորյուն քահանա Կարապետյանը։
ՊԲ ավագ գնդերեց Գոռ սարկավագ Գյուրջյանը նշում է, որ պատերազմի հենց առաջին օրը գնացել է ռազմաճակատ՝ լինելու գնդերեցների կողքին։
«Բացի նրանից, որ հոգևոր աջակցություն էր տալիս, աղոթում էր զինվորների համար, նաև կենցաղային  ամենափոքրիկ ծառայությունն էր փորձում մատուցել զինվորներին, որպեսզի նրանց ծառայությունը թեթևանա։ Մոտակայքից սագեր էր որսացել և  խորոված էր սարքում, առավոտյան 7-ից մինչև ժամը երկուսը 5 սագը փոքր, մարմանդ կրակի վրա խորովեց զինվորների համար, որպեսզի ծուխը չերևա ու թշնամին չտեսնի»,- պատմում է գնդերեց Գոռ Գյուրջյանը։
Գոռ սարկավագ Գյուրջյանը նշում է, որ գնդերեց Նարեկ Պետրոսյանն անընդհատ ասել է՝ քաջ հովիվը պետք է իր անձը տա իր հոտի համար, ինքն իրեն համարում էր զինվորների հովիվ։
«Առանց մտածելու, առանց տատանվելու, առանց որևէ ինչ հաշվի առնելու մեկնեց Ղարաբաղ և ինչպես որ ծնունդը  ունեցավ Արցախում, այնպես էլ, ցավոք սրտի, կնքեց իր մահկանացուն»,- ասում է ՀՕՊ զորքերի գնդերեց Տեր Կորյուն քահանա Կարապետյանը։

Путь к бессмертию: дьякон Нарек Петросян – пастырь военных
Духовный служитель Вооруженных сил Республики Армения священник Тер Еновк Есаян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что в зоне боевых действий – прямо на передовой – находятся примерно 25-30 духовных лиц: полковые иереи и священники из епархий – по принципу добровольности.
Есть получившие в ходе войны ранения священнослужители, один священнослужитель числится пропавшим без вести. Как сообщалось, в ходе священной миссии защиты Родины погибли полковые иереи – служитель духовного предводительство ВС РА дьякон Нарек Петросян и служитель церкви
«Сурб Мариам Аствацацин» (Святой Богородицы) города Эчмиадзин дьякон Рустам Погосян.
Программа министерства обороны Армении «Зинуж» подготовила репортаж о дьяконе Нареке Петросяне.
«Он был из тех, кто не отступал перед трудностями, после выполнения поручения любил радостно говорить: сделано. Нарек был победителем по жизни», – вспоминает полковой иерей войск ПВО священник Корюн Карапетян.
Старший полковой иерей Армии обороны Арцаха (НКР) дьякон Гор Гюрджян, который находится на фронте с первого дня войны, рассказывает:
«Помимо духовной поддержки, молитвы за военных, он пытался в силу свих возможностей помогать военным и в быту, чтобы облегчить их службу».
По его словам, дьякон Нарек Петросян часто повторял: отважный пастырь должен отдать всего себя пастве, он считал себя пастырем военных.
«Без раздумий, сомнений он отправился в Арцах, где он родился и где он, к сожалению, нашел свою смерть», – отметил священник Корюн Карапетян.