Արցախի ՄԻՊ-ը ճշտում է ադրբեջանցիների կողմից Տող գյուղի բնակչի գլխատման լուրը
«NBC լրատվամիջոցի լրագրողին Տող գյուղից մազապուրծ փախած քաղաքացիներից մեկը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանցի զինծառայողները գլխատել են իր հարևաններից մեկին, ինչպես նաև սպանել են մեկ այլ տարեց անձի՝ 82 տարեկան»։ Լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը հայտարարեց Արցախի ՄԻՊ արտակ Բեգլարյանը։
Ըստ նրա, այս պահին եղած տեղեկություններով, Հարդրութի շրջանի Տող գյուղում գլխատվածի անունը եղել է Մայոր, ազգանունը ճշտվում է։
«Նաև այս դեպքն ի նկատի ունեի, երբ նշեցի, որոշ տեղեկություններ ունենք քաղաքացիական անձանց սպանությունների մասին, բայց այս դեպքերը դեռևս վիճակագրության մեջ չենք ներկայացնում, քանի որ բոլոր հանգամանքները դեռ պարզված չեն»,-ասաց նա։
Բեգլարյանի խոսքով, լուրջ կասկածներ ունեն, որ բոլոր այն բնակավայրերում, որտեղ ադրբեջանական զինծառայողները մուտք են գործել ու գտել են քաղաքացիական անձանց, կատարել են բազմաթիվ հանցագործություններ նրանց հանդեպ։
Արցախի ՄԻՊ-ը հիշեցրեց Ադրբեջանում գերության մեջ Միշա Մելքումյանի մահվան մասին, նկատեց՝ լուրջ կասկածներ կան, որ նա սպանվել է, քանի որ հարազատները պաշպանի գրասենյակին հայտնել են, որ պապիկը առողջական էական խնդիր չի ունեցել։
«Դա նշանակում է, որ Միշա Մելքումյանն այնտեղ ենթարկվել է խոշտանգումների, կտտանքների, ինչի հետևանքով մահացել է գերության մեջ»,-ասաց ՄԻՊ-ը։

Artsakh ombudsman verifying reports of beheading of a civilian by Azerbaijani troops
A civilian who fled from the Artsakh village of Togh told a NBC reporter that the Azerbaijani troops had beheaded one of his neighbors and had killed another 82-year-old villager, Artsakh Human Rights Ombudsman Artak Beglaryan told a news conference on Wednesday.
According to him, the beheaded civilian is identified only by his first name as Mayor and his family name is being verified.
"I also had this case in mind when I said that we have some reports of the murders of civilians, but we have not presented these cases in the statistics, as all the circumstances have not been revealed yet," the ombudsman added.
In Beglaryan’s words, they have reasonable doubts that Azerbaijani servicemen committed various crimes against Armenian civilians they found in the settlements they entered.
The Artsakh ombudsman reflected on the death of Misha Melkumyan in captivity in Azerbaijan, noting there were serious suspicions that he was killed, as his relatives told the ombudsman's office that the old man did not suffer from serious health problems.
"It means that Misha Melkumyan was subjected to torture and degrading treatment there, due to which he died in captivity," the ombudsman said.