Սասունյան. Պուտինը վերջապես բացահայտեց Արցախյան հակամարտության իր լուծումը
Այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փորձեց և չկարողացավ հրադադար հաստատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, համայն հայությունը զարմանում էր, թե ինչու նա չի կամենում ավելի վճռականորեն միջամտել Արցախյան պատերազմին և կանգնեցնել արյունահեղությունը։
Բազմաթիվ շահարկումներ եղան Արցախյան հակամարտությանը Պուտինի չմիջամտելու անսպասելի մոտեցման վերաբերյալ, այդ թվում ՝ դավադրության մի քանի տեսություններ, որոնց չարժե անդրադառնալ:
Անցյալ շաբաթ արևմտյան մի լրագրողի տված հարցազրույցում Պուտինը վերջապես բացահայտեց Արցախյան հակամարտության կարգավորման իր ծրագրերը:
Ահա թե ինչ ասաց Պուտինը․ «Դուք ասում եք, որ Ռուսաստանը միշտ յուրահատուկ կապեր է ունեցել Հայաստանի հետ։ Սակայն մենք միշտ յուրահատուկ հարաբերություններ ենք ունեցել նաև Ադրբեջանի հետ։ Ռուսաստանում ապրում է ավելի քան 2 միլիոն հայ և շուրջ 2 միլիոն ադրբեջանցի։ Դրանք միայն այն մարդիկ չեն, որոնք եկել են ժամանակավոր աշխատանքի, այլ նաև նրանք, ովքեր գրեթե մշտապես բնակվում են այստեղ։ Նրանք միլիարդավոր դոլարներ են ուղարկում իրենց ընտանիքներին՝ աշխատելով Ռուսաստանում։
Այդ բոլոր մարդիկ բավական կայուն և սերտ հարաբերություններ ունեն Ռուսաստանի հետ մարդասիրական մակարդակում` միջանձնային, գործնական, ընտանեկան։ Այդ իսկ պատճառով մեզ համար և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը հավասար գործընկերներ են։ Եվ մեզ համար մեծ ողբերգություն է, երբ այնտեղ մարդիկ են զոհվում:
Մենք ցանկանում ենք լիարժեք հարաբերություններ կառուցել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ։ Այս երկրներից յուրաքանչյուրի հետ հարաբերություններ կառուցելու յուրաքանչյուր դեպքում կա մի բան, որը տարբերակում է մեր հարաբերությունները մյուս գործընկերոջ հետ: Դե, Հայաստանի հետ դա քրիստոնեությունն է: Բայց շատ սերտ կապեր ունենք նաև Ադրբեջանի հետ այլ ոլորտներում:
Ինչ վերաբերում է կրոնական բաղադրիչին, ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ռուսաստանի Դաշնության բնակչության գրեթե 15 տոկոսը մահմեդական է: Եվ նույնիսկ այս իմաստով, Ադրբեջանը մեզ համար օտար երկիր չէ: Սակայն մենք հաստատ չենք կարող մոռանալ այն, ինչ տեղի է ունեցել հայ ժողովրդի հետ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում, հայ ժողովրդի մեծ ողբերգությունը։ Սա երկրորդ մասն է։
Երրոդ մասն այն է, որ այս հակամարտությունն սկսվել է ոչ միայն որպես միջպետական հակամարտություն և տարածքների համար պայքար, այլ սկսվել է էթնիկական առճակատմամբ:
Փաստ է, որ նախ Սումգայիթում, իսկ հետո նաև Լեռնային Ղարաբաղում հայ ժողովրդի դեմ դաժան ոճրագործություններ են իրականացվել։ Այս ամենը մենք պետք է հաշվի առնենք համալիր կերպով։ Միևնույն ժամանակ մենք հասկանում ենք, որ այն իրավիճակը, երբ Ադրբեջանի տարածքի զգալի մասը կորսվել է երկրի կողմից, չի կարող անվերջ շարունակվել։ Երկար տարիների ընթացքում մենք առաջարկում էինք այս ճգնաժամի կարգավորման ամենատարբեր տարբերակները, որպեսզի կայունացնենք իրավիճակը երկարատև պատմական հեռանկարում։ Այժմ մանրամասների մեջ չեմ խորանա։ Բայց հավատացեք, որ դա եղել է լարված աշխատանք՝ ուղղված դիրքորոշումների մոտեցմանը։ Որոշ պահերի թվում էր, որ մի փոքր էլ, մի քիչ էլ, մի քայլ էլ, ու մենք կգտնենք լուծումը։
Դժբախտաբար, դա տեղի չունեցավ, և այսօր մենք ունենք հակամարտությունն՝ իր ամենավատ դրսևորմամբ։ Եվ ողբերգություն է, որ մարդիկ են մահանում: Գիտեք, երկու կողմերում էլ շատ կորուստներ կան: Մեր տեղեկություններով, յուրաքանչյուր կողմից ավելի քան երկու հազար զոհ կա:
Զոհերի ընդհանուր թիվն արդեն մոտենում է հինգ հազարին: Ես ձեր ուշադրությունը հրավիրում եմ այն փաստի վրա, որ Աֆղանստանի պատերազմի 10 տարիների ընթացքում խորհրդային բանակում զոհվել է 13 հազար մարդ: Իսկ Ղարաբաղում, այս կարճ ժամանակահատվածում արդեն մահացել է գրեթե հինգ հազար մարդ: Քանի՞ մարդ է վիրավորվել․․․ Քանի մարդ է տառապում, քանի երեխա․․․ Հետեւաբար, սա մեզ համար հատուկ իրավիճակ է: Այո, Մինսկի խումբը ստեղծվել է 1992 թվականին: Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը որպես համանախագահներ, մենք պատասխանատու ենք բանակցային այս գործընթացի կազմակերպման համար:
Հասկանալի է, ես 100 տոկոսով համոզված եմ, որ այս գործընթացի բոլոր մասնակիցներն անկեղծորեն ձգտում են իրավիճակի հանգուցալուծմանը: Սակայն, ոչ ոք այնպես հետաքրքրված չէ դրանում, ինչպես Ռուսաստանը։ Դա տեղի է ունենում լայն իմաստով մեր ժողովրդի հետ` մեր ընկերների, մեր հարազատների: Հետևաբար, մենք այնպիսի դիրքորոշում ենք ընդունում, որը մեզ թույլ կտա վայելել երկու կողմերի վստահությունը և էական դեր խաղալ որպես միջնորդներ այս հակամարտության կարգավորման գործընթացում՝ իրենց դիրքորոշումները մոտեցնելու համար: Ես շատ կցանկանայի, որ այդ փոխզիջումը գտնվեր:
Ինչպես գիտեք, ես շատ սերտ կապի մեջ եմ ինչպես նախագահ Ալիևի, այնպես էլ վարչապետ Փաշինյանի հետ: Օրը մի քանի անգամ հեռախոսով խոսում եմ նրանց հետ: Մեր արտգործնախարարները, պաշտպանության նախարարները, հատուկ ծառայությունների ղեկավարները մշտական կապի մեջ են: Տեղյակ եք, որ երկու երկրների արտգործնախարարները այցելել են մեզ: Նրանք հանդիպեցին Վաշինգտոնում հոկտեմբերի 23-ին: Ես լիահույս եմ, որ մեր ամերիկացի գործընկերները կգործեն մեզ հետ միասնաբար և կօգնեն կարգավորմանը: Ակնկալում ենք լավագույնը»:
Ես գրառեցի Պուտինի այս ծավալուն ելույթը՝ առանց որևէ բացթողման, որպեսզի ներկայացնեմ նրա հայտարարության ամբողջ ենթատեքստը:
Ակնհայտորեն, հայերը գոհ չեն, որ նախագահ Պուտինը Հայաստանի հետ հարաբերությունները հավասարեցնում է Ադրբեջանի հետ եղածին։ Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է՝ փոխադարձ պաշտպանական պայմանագրով և իր տարածքում տեղակայված ռուսական ռազմակայանով: Մյուս կողմից, Ադրբեջանը Թուրքիայի խամաճիկն է և բազմաթիվ քայլեր է ձեռնարկել Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական շահերը խաթարելու համար, ինչպիսիք են ադրբեջանական գազն ու նավթամուղերը, որոնք նվազեցնում են Եվրոպայում ռուսական նավթի կարիքը:
Ավելին, Թուրքիայի զինված ուժերի ներգրավումը Ադրբեջանի տարածքում, որը հանդիսանում է Ռուսաստանի ազդեցության գոտու մի մասը, վնասում է Ռուսաստանի շահերին: Էլ ավելի տագնապալի է Թուրքիայի կողմից սիրիացի ահաբեկիչների հավաքագրումը և նրանց տեղափոխումը Ադրբեջան՝ Արցախի դեմ կռվելու համար: Սա ակնհայտ վտանգ է Ռուսաստանի ազգային անվտանգությանը: Պուտինը չնշեց այդ ահաբեկիչների նողկալի դերակատարության մասին:
Ռուսաստանի կառավարությունը հստակեցրեց, որ Հայաստանի հետ փոխադարձ պաշտպանության պայմանագիրը գործում է միայն Հայաստանի Հանրապետության վրա օտարերկրյա հարձակման դեպքում, որը բացառում է Արցախի տարածքը, չնայած որ մի քանի հրթիռային հարձակում է եղել հենց Հայաստանի տարածքի վրա։
Մյուս կողմից, Ռուսաստանը այլ շահեր ունի Թուրքիայի հետ, որոնք նա հաշվի է առնում: Դրանք են․
- Վերջին տարիներին Ռուսաստանի փորձերը իր կողմ թեքել Թուրքիային և նրան հեռացնել ՆԱՏՕ-ից:
- Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև բազմամիլիարդ դոլարների հասնող առևտուրը, ներառյալ Թուրքիայի կողմից ռուսական S-400 հրթիռների գնումը և Թուրքիայում ռուսական ատոմակայանի կառուցումը:
- Ռուսաստանի դժկամությունը պատերազմ սկսել Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ ՝ Արցախը պաշտպանելու համար:
- Ռուսաստանը և Թուրքիան շահերի բախում ունեն Սիրիայում և Լիբիայում, որտեղ անհաշտ փոխըմբռնման են հասնել: Արցախյան հակամարտությունը լրացուցիչ ճնշում կգործադրի ռուս-թուրքական հարաբերությունների վրա, եթե Ռուսաստանը ակտիվորեն ներգրավվի Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ Արցախյան պատերազմում:
Առավել կարևոր է, ինչպես Պուտինն ասաց իր վերոհիշյալ հայտարարությունում. «մի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանի տարածքի զգալի մասը կորսվել է երկրի կողմից, չի կարող անվերջ շարունակվել»։ Այլ կերպ ասած, Պուտինը ակնարկում է, որ ինքը պատրաստ է ընդունել, որ Ադրբեջանը ռազմական ճանապարհով վերագրավում է Արցախը շրջապատող յոթ շրջանները, ապա բանակցում է Արցախի վերջնական կարգավիճակի կարգավորման շուրջ: Սա միանգամայն անընդունելի է Հայաստանի և Արցախի համար: Անհրաժեշտ է հակազդել Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմական գործողություններին, որպեսզի նրանց թույլ չտրվի ստեղծել նոր իրողություններ, որոնք կթուլացնեն Հայաստանի բանակցային դիրքերը։ Ավելին, Արցախը շրջապատող տարածքների՝ բուֆերային գոտու կորուստն ավելի կսպառնա Արցախի գոյությանը:
Էլ ավելի տագնապալի է Պուտինի հայտարարությունը, որ «շատ երկրներ, այդ թվում՝ Թուրքիան և մի շարք եվրոպական պետություններ», պետք է միասնաբար աշխատեն համաձայնություն գտնելու համար: Հայաստանն ու Արցախը պետք է կտրականապես մերժեն Թուրքիայի ներգրավվածությունը: Ինչպե՞ս կարող է պատերազմ հրահրող Թուրքիան չեզոք միջնորդ համարվել:
Հայերը որոշ չափով հանգստացան, երբ վերջին օրերին Ռուսաստանի տարբեր պաշտոնյաներ վերահաստատեցին Ռուսաստանի պայմանագրային պարտավորությունը՝ պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի կողմից ցանկացած հարձակումից:
Առջևում դժվար օրեր են սպասվում Հայաստանին և Արցախին՝ իրենց ճակատագրի դեմ ամբողջովին միայնակ մնացած։ Միայն վճռական պաշտպանությունն է Արցախի հայ բնակչության փրկությունը։

After Russian President Vladimir Putin attempted and failed to establish a ceasefire between Armenia and Azerbaijan, Armenians around the world have been wondering why is he so reluctant to intervene more forcefully in the Artsakh War and stop the bloodshed.
There have been many speculations about Putin’s unexpected hands off approach to the Artsakh conflict, including several conspiracy theories which are not worth mentioning.
During an interview with a Western journalist last week, Putin finally revealed his plans to resolve the Artsakh conflict.
This is what Putin stated: “You said that Russia has always had special ties with Armenia. But we have always had special relations with Azerbaijan too. More than two million Armenians and about two million Azerbaijanis live in Russia. These are not only those people who came for temporary work, but also those who live here almost permanently. Working in Russia, they send billions of dollars to support their families. All these people have very stable, close ties in Russia at the humanitarian level, interpersonal, business, family. Therefore, for us, both Armenia and Azerbaijan are equal partners. And it is a great tragedy for us when people die there. We want to build full fledged relations with both Armenia and Azerbaijan. In each case of building relations with each of these countries there is something that distinguishes our relationship with another partner. Well, with Armenia this is Christianity. But we have very close ties with Azerbaijan in other areas as well. As for the religious component, I want to draw your attention to the fact that almost 15 percent of the population of the Russian Federation is Muslim. And even in this sense, Azerbaijan is not a foreign country for us. But what we definitely cannot forget is what happened in the fate of the Armenian people, the Armenian nation, during the First World War; a huge tragedy for the Armenian people. This is the second part. The third is that this conflict began just as an interstate conflict and a struggle for territories. It began as an ethnic confrontation. It is also unfortunately, a fact when in Sumgait [Azerbaijan], and then in Nagorno Karabagh, cruel crimes were committed against the Armenian people. We must take all this into account in a complex. At the same time, we understand that a situation in which a significant part of the territory of Azerbaijan has been lost by the country cannot last forever. Over the course of many, many years, we have proposed a variety of options for resolving this crisis in order to stabilize the situation for a long historical perspective. I will not go into details now, but believe me, it was hard work to bring the positions closer together. At some moments, it seemed that a little more, a little more, one more step, and we would find a solution. Unfortunately, this did not happen and today we have a conflict in its worst form. And the tragedy is that people are dying. You know, there are many losses on both sides. According to our information, there are more than two thousand dead on each side. The total death toll is already approaching five thousand. I draw your attention to the fact that 13,000 Soviet soldiers died in the 10 years of the war in Afghanistan. And in Karabagh, in such a short period of time, almost five thousand people have already died. How many were injured! How many people are suffering, how many children! Therefore, this is a special situation for us. Yes, the Minsk Group was created in 1992. Russia, France, and the United States as co-chairs, we are responsible for organizing this negotiating process. It is clear, I am 100 percent sure here that all participants in this process sincerely strive for the situation to be resolved. However, no one is as interested in this as Russia. This is happening in a broad sense with our people with our friends, with our relatives. Therefore, we take a position that would allow us to enjoy the trust of both sides and play an essential role as mediators in the settlement of this conflict to bring their positions closer. I would very much like this compromise to be found. As you know, I am in very close contact with both President Aliyev and Prime Minister Pashinyan. I talk to them on the phone several times a day. Our foreign ministers, defense ministers, heads of special services are in constant contact. You know the foreign ministers of both countries came to visit us. They met in Washington on October 23rd. I very much hope that our American partners will act in unison with us and help the settlement. Let us hope for the best.”
I transcribed this lengthy translation of Putin’s remarks without any omission in order to provide the full context of his statement.
Obviously, Armenians are not happy with Pres. Putin equating with Armenia Russia’s relationship with Azerbaijan. Armenia is a strategic ally of Russia with a mutual defense treaty and with a Russian military base located on its territory. Azerbaijan, on the other hand, is a puppet of Turkey and has taken many steps to undermine Russia’s geopolitical interests, such as the Azeri gas and oil pipelines that reduce the need for Russian oil in Europe.
Furthermore, the involvement of the Turkish military on Azerbaijan’s territory, a part of the Russian sphere of influence, undermines Russia’s interests. Even more alarming is Turkey’s recruitment of Syrian terrorists and their transfer to Azerbaijan to fight against Artsakh. This is an obvious danger to the national security of Russia. Putin did not mention the nefarious role of these terrorists.
The Russian government has made it clear, however, that the mutual defense treaty with Armenia only applies in case of a foreign attack on the Republic of Armenia, which excludes the territory of Artsakh, even though there have been several missile attacks on Armenia’s mainland.
Russia, on the other hand, has other interests with Turkey that it takes into consideration. These are:
— Russia’s attempts in recent years to win over and separate Turkey from NATO.
— Multi-billion trade between Russia and Turkey with Turkey’s purchase of the Russian S-400 missiles and the planned construction of a Russian nuclear power plant in Turkey.
— Russia’s unwillingness to go to war against Azerbaijan and Turkey to protect Artsakh.
— Russia and Turkey have conflicting interests in Syria and Libya where they have an uneasy understanding. The Artsakh conflict would place further pressure on the Russian-Turkish relationship should Russia become actively involved in the Artsakh war against Azerbaijan and Turkey.
Most significantly, as Putin said in his above quoted statement: “a situation in which a significant part of the territory of Azerbaijan has been lost by the country cannot last forever.” In other words, Putin implies that he is willing to accept that Azerbaijan militarily reoccupies the seven regions surrounding Artsakh and then negotiate the settlement of the final status of Artsakh. This is totally unacceptable for Armenia and Artsakh. It is imperative to counter the military moves of Azerbaijan and Turkey in order not to allow them to create new facts on the ground which would weaken Armenia’s bargaining position. Furthermore, the loss of the territories surrounding Artsakh—the buffer zone—would further threaten the existence of Artsakh.
Even more alarming, Putin announced that “many countries, including Turkey and a host of European states” should work together to find a consensus. Armenia and Artsakh would categorically reject Turkey’s involvement. How could Turkey, the instigator of the war, be considered a neutral mediator?
Armenians are somewhat reassured that in recent days, various Russian officials have confirmed Russia’s treaty obligation to defend the territory of the Republic of Armenia from any attacks by Azerbaijan or Turkey.
Armenia and Artsakh have difficult days ahead, left all alone to their fate. Only a resolute defense will safeguard the Armenian population of Artsakh.