Նախատեսում ենք Իրանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի ուղղությամբ աշխատանքներ սկսել. նախարար
«2021 թվականին ուժի մեջ կմտնի ԵԱՏՄ անդամ երկրների և Սերբիայի միջև ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիրը։ Այստեղ առանձնահատկությունն այն է, որ մինչ այժմ ԵԱՏՄ անդամ երեք երկրներ՝ ՌԴ, Բելառուս, Ղազախստան, արդեն իսկ ունեին ազատ առևտրի երկկողմ համաձայնագիր Սերբիայի հետ»,- խորհրդարանում 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Նախարարի խոսքով, եկող տարի կնքվելիք համաձայնագիրը Հայաստանին հնարավորություն է տալիս, միանալով արտոնյալ ռեժիմին, ստեղծել ավելի բարենպաստ պայմաններ Սերբիայի տարածքում առևտրի համար։
Բացի այդ, ըստ Տիգրան Խաչատրյանի, համաձայնագրով Հայաստանի համար առավել բարենպաստ ռեժիմ է սահմանվելու, հատկապես այն ապրանքատեսակների գծով, որոնցով առանձնապես մրցունակ է ՀՀ տնտեսությունը։ Այդ ապրանքներից են, օրինակ, ալկոհոլային խմիչքները։
«Երկրորդ ուղղությունը, որը 2021-ին կտա շոշափելի արդյունքներ, այն է, որ ուժի մեջ կմտնի ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիրը, ինչպես նաև Հայաստանի և Սինգապուրի միջև ծառայությունների, առևտրի և ներդրումների մասին համաձայնագիրը։ Այստեղ առանձնահատկությունն այն է, որ 4858 ապրանքների մասով նախատեսվում է մաքսատուրքի 0% դրույքաչափի կիրառում, իսկ Սինգապուրը համաձայնագրով պարտավորվել է առհասարակ մաքսատուրք չկիրառել ԵԱՏՄ ծագման ապրանքների ներմուծման համար»,- ներկայացրեց նաարարը։
Երրորդ կարևոր հարցը, ըստ Տիգրան Խաչատրյանի, այն է, որ 2021-ին ակտիվորեն կշարունակվեն Եգիպտոսի հետ ազատ առևտրի վերաբերյալ համաձայնագրի ուղղությամբ աշխատանքները։
Նախարարի խոսքով, նախատեսվում է այդ համաձայնագիրը հասցնել ստորագրման աստիճանի։
«2021-ին նախատեսում ենք Իրանի հետ աշխատանքներ սկսել՝ ազատ առևտրի համաձայնագրի ուղղությամբ։ Մեր նախորդ համաձայնագիրը կոչվում է «Առևտրի ժամանակավոր համաձայնագիր», այնտեղ մաքսատուրքերն ամբողջությամբ զրոյացված չեն, բազմաթիվ ապրանքատեսակների գծով մաքսատուրքերի ¾ մասը նվազեցված է, այնուամենայնիվ, որոշ չափով դրանք պահպանվում են։ Իսկ այս նոր համաձայնագրով մենք կունենանք ավելի ազատականացված առևտրի հնարավորություն»,- ներկայացրեց էկոնոմիկայի նախարարը։

Министр: В 2021 году планируем начать работы с Ираном по части Соглашения о зоне свободной торговли
«В 2021 году вступит в силу Соглашение о зоне свободной торговли, подписанное между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Сербией. Примечательно то, что до сих пор три государства-члена ЕАЭС – Россия, Беларусь и Казахстан – уже подписали двухстороннее Соглашение о зоне свободной торговли с Сербией», – заявил в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2021 год в Национальном Собрании Армении министр экономики РА Тигран Хачатрян.
По словам министра, данное Соглашение позволит Армении, присоединившись к привилегированному режиму, создать более благоприятные условия для торговли на территории Сербии.
Кроме этого, по словам Тиграна Хачатряна, по Соглашению для Армении будет установлен более благоприятный режим, особенно по части тех видов товаров, благодаря которым наиболее конкурентоспособна экономика Армении. К данным видам товаров, к примеру, относятся алкогольные напитки.
«Второе направление, которое в 2021 году даст ощутимые результаты, это то, что вступит в силу Соглашение о создании зоны свободной торговли между ЕАЭС и Сингапуром, а также Соглашение об услугах, торговле и инвестициях, подписанное между Арменией и Сингапуром. Здесь примечательным является то, что по части 4858 товаров предусматривается применение таможенной пошлины в 0%, а Сингапур до Соглашению обязался не применять таможенные пошлины к производимым в ЕАЭС товарам», – пояснил министр.
Второй важный вопрос, по словам Тиграна Хачатряна, что в 2021 году активно будут продолжены работы в направлении Соглашения о зоне свободной торговли с Египтом.
По словам министра, предусматривается довести это Соглашение до уровня подписания.
«В 2021 году планируем также начать работы с Ираном по части Соглашения о зоне свободной торговли. Наше предыдущее Соглашение называется “Временное соглашение о торговле”, по которому не полностью обнулены таможенные пошлины, по части многочисленных видов товаров ¾ таможенных пошлин снижены, но, тем не менее, в некоторой степени они сохраняются. А по новому Соглашению у нас будет возможность более либерализованной торговли», – добавил министр.