Այդ ե՞րբ է պատերազմի ժամանակ որևէ հարցի դիվանագիտական լուծում լինում. Շավարշ Քոչարյան
«Երբ պատերազմ է գնում, ակնկալել, որ ինչ-որ մեկը պատժելու է, և այլն, և այլն..., ինձ թվում է՝ հիմա պետք է կենտրոնանալ մի բանի վրա՝ հաղթանակ։ Մնացածն, իհարկե, պետք է։ Աշխատանքը կատարվում է, կկատարվի՝ նաև հաղթանակից հետո, քանի որ տարբեր ռազմական հանցագործություններ են կատարվել»,- այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է գնահատում միջազգային հանրության արձագանքը՝ Արցախում սանձազերծված թուրք-ադրբեջանական ագրեսիային։
Հարց. Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 21-ին ասել էր, որ այս փուլում Արցախի հարցը դիվանագիտական լուծում չունի, հիմա կա՞ դիվանագիտական լուծում։
Շ. Քոչարյան. Այդ ե՞րբ է պատերազմի ժամանակ որևէ հարցի դիվանագիտական լուծում լինում։ Ակնհայտ է՝ քանի կան ռազմական գործողություններ, մեր խնդիրը ռազմի դաշտում է։
Հարց. Այս պահին դիվանագիտական հարթակներում իրավիճակն ինչպե՞ս եք գնահատում։ Եվ Ռուսաստանի հետ աշխատանքներն ի՞նչ մակարդակի են՝ հատկապես վարչապետի նամակից հետո։ Եվ իշխանական թևը հայտնում է, որ խորհրդակցություններ են ընթանում, կմեկնաբանե՞ք՝ ո՞վ է մասնակցում այդ խորհրդակցություններին։
Շ. Քոչարյան. Այս հարցը անվտանգությանն է վերաբերում, Ձեզ թվում է՝ ռազմական դրության ընթացքում ես պետք է ասե՞մ՝ ով է խորհրդակցում, ո՞ւմ հետ, կամ ի՞նչ են պայմանավորվել։ Դիմումը եղել է, կարդացեք երկրորդ հոդվածը, որտեղ ասվում է՝ պետք է կոնսուլտացիաներ լինեն և կողմերը պետք է համատեղ ջանքեր գործադրեն... վերջ։ Դրանից ավելի ոչինչ ասել չեմ կարող։ Ինչ-որ պետք է, արվում է։

Шаварш Кочарян: Когда во время войны бывают дипломатические решения каких-то вопросов?
«Когда идет война, не надо ожидать того, что кто-то кого-то накажет и тому подобное…полагаю, что сейчас следует сосредоточиться на одном – победе. Остальное, конечно же, также нужно. Работа выполняется, будет выполняться также после победы, поскольку они уже совершили различные военные преступления», – заявил сегодня в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении заместитель главы МИД Армении Шаварш Кочарян, отвечая на вопрос, как оценивает реакцию международного сообщества на азербайджано-турецкую агрессию в Арцахе.
Вопрос: Премьер-министр РА Никол Пашинян 21 октября заявил, что на данном этапе вопрос Арцаха не имеет дипломатического решения, сейчас уже можно говорить о дипломатическом решении?
Ш. Кочарян: А когда во время войны бывают дипломатические решения каких-то вопросов? Очевидно, что пока идут военные действия, наша задача – на поле боя.
Вопрос: Как вы оцениваете ситуацию на дипломатических платформах на данный момент? На каком уровне находятся работы с Россией, особенно после письма премьер-министра РА Никола Пашиняна. И, хоть власть заявляет, что проводятся консультации, прокомментируете, кто участвует в данных консультациях?
Ш. Кочарян: Этот вопрос касается безопасности. Вам кажется, что в период военного положения я должен конкретно указать, кто участвует в консультациях, какие договоренности достигнуты? Обращение произошло, прочтите вторую статью, в которой отмечается, что должны быть проведены консультации и стороны должны приложить совместные усилия…всё. Больше этого сказать ничего не могу. Делается всё, что необходимо.