Փոխնախարար. Խախտվում է  արցախցի ու հայաստանցի երեխաների ոչ միայն կրթության, այլև կյանքի ու առողջության իրավունքը
12:51 05/11/2020
Փոխնախարար. Խախտվում է արցախցի ու հայաստանցի երեխաների ոչ միայն կրթության, այլև կյանքի ու առողջության իրավունքը
«Այսօր, երբ խոսում ենք աշակերտների նկատմամբ բռնությունից, պետք է հասկանլ, թե ինչպիսի բռնությունների են ենթարկվում արցախցի դպրոցականները Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավակ ագրեսիայի ընթացքում, երբ խախտվումէ  շուրջ 33 հազար երեխաների կրթության իրավունքը»,-լրագրողների հետ հանդիպմնաը հայտարարեց ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նա հիշեցրեց, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ երկրները նախորդ տարի որոշում են կայացրել նոյեմբերի առաջին հինգշաբթին նշել որպես  դպրոցներում բռնության և ահաբեկելու դեմ պայքարի միջազգային օր։
Կառավարության ներկայացուցիչն ընդգծեց, բացի այդ, Արցախում ավերվել են զգալի թվով ուսումնական հաստատություններ, վերջին տվյալներով, 61 դպրոց ու 10 մանկապարտեզ ավերվել է։
«Կրթության իրավունքի խախտման, այս առումոբ բռնության թիրախ են դառնում Հայաստանի Հանրապետության սահմանմերձ գյուղերի սովորողները, քանի որ պատերազմի առաջին իսկ օրերից անվտանգության նկատառումներով, սահմանմերձ բնակավայրերի երեխաների կրթությունը կազմակերպվեց հեռավար եղանակով ու շուրջ տասը հազար սովորղներ հնարավորություն չունեցան սեպտեմբերի 28-ից դպրոց հաճախել»,-ասաց բանախոսը։
Նա ընդգծեց, որ Գեղարքունիքի մարզի Կութի և Սոթքի դպրոցները նույնպես թիրախավորվել են թշնամու կողմից, կրել վնասվածքներ։
ԿԳՄՍ պաշտոնյան ուշադրություն է հրավիրում, որ դպրոցների ու կրթական հաստատությունների շարունակական թիրախավորումը լրջագույն խնդիրներ է առաջացնում երեխաների առողջության, կյանքի իրավունքի, առողջության պահպանման, իր ընտանիքում ու բանկավայրում ապրելու իրավունքների իրացման առումով։

Замминистра: Нарушается не только право на образование, но и право на жизнь и здоровье детей Арцаха и Армении
«Сегодня, когда говорим о насилии в отношении учащихся, надо понимать, какому насилию подвергаются школьники Арцаха (НКР) в ходе широкомасштабной агрессии, развязанной со стороны Азербайджана, когда нарушается право на образование около 33 тысяч детей», – заявила на встрече с журналистами заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян.
Она напомнила, что в прошлом году страны-члены ЮНЕСКО приняли решение официально провозгласить первый четверг ноября Международным днем борьбы с насилием и травлей в школе.
Представитель правительства подчеркнула, что, помимо этого, в Арцахе было разрушено значительное количество учебных заведений, по последним данным, 61 школа и 10 детских садов.
«С этой точки зрения, нарушается право на образование учащихся приграничных сел Республики Армения, так как с первых же дней войны, из соображений безопасности, образование детей приграничных районов было организовано дистанционно и около десяти тысяч учащихся не имели возможности посещать школу с 28 сентября», – указала она.
Жанна Андреасян подчеркнула, что школы сел Кути и Сотк Гегаркуникской области Армении также были взяты под прицел ВС Азербайджана, понесли урон.
Представитель МОНКС РА обращает внимание, что продолжающиеся обстрелы с азербайджанской стороны школ и образовательных учреждений создают серьезнейшие проблемы с точки зрения реализации прав детей: на охрану здоровья, на жизнь, на проживание в своей семье и по месту жительства.