Եվրահանձնաժողովը կազմում է Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների ցուցակը
Եվրամիությունը դատապարտել է Թուրքիայի կողմից Արևելյան Միջերկրականում էներգետիկայի հետախուզական գործունեության երկարացումը` Անկարայի դեմ ԵՄ առաջիկա միջոցառումների մասին խոսակցությունների ֆոնին: Այս մասին գրում է Ahval-ը։
Եվրոպական դիվանագետները նախօրեին AFP-ին հայտնել է, որ Եվրահանձնաժողովը կազմել է տնտեսական պատժամիջոցների հնարավոր թիրախների ցուցակ, որոնք կարող են հարված հասցնել Թուրքիայի զբոսաշրջության և տրանսպորտի ոլորտներին, եվրոպական առաջնորդները դեկտեմբերի գագաթնաժողովում պետք է որոշեն պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի գործունեության համար:
ԵՄ-ն «խորապես ցավալի» է անվանել Թուրքիայի կողմից հայտարարությունն այն մասին, որ նա երկարացնում է գազի որոնման նավի առաքելությունը Հունաստանի և Կիպրոսի կողմից վիճարկվող ջրերում:
«Navtex-ի վերջին հայտարարությունները և Թուրքիայի կողմից սեյսմիկ հետազոտության գործողությունների շարունակական իրականացումը, որոնք ազդում են Հունաստանի և Կիպրոսի ծովային գոտիների վրա, խիստ ցավալի են, հատկապես երկխոսության համար տարածք ստեղծելու բոլոր մակարդակներում շարունակական կառուցողական փորձերի ֆոնին», - ասել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Զոզեպ Բորելի խոսնակը:
Այն կոչ էր անում «բարեխղճորեն երկխոսել և ձեռնպահ մնալ միակողմանի գործողություններից»` Միջերկրական ծովի արևելքում լարված իրավիճակը մեղմելու համար, որը խարխլում է ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունները:

The European Union has condemned the extension by Turkey of its East Med energy exploration activities amid talk of forthcoming EU measures against Ankara, Ahval reports.
European diplomats told AFP Wednesday the European Commission has drawn up a list of potential targets for economic sanctions which could deal a blow to Turkey’s tourism and transport sectors, European leaders are to decide in a December summit whether to impose sanctions over Turkey’s activity.
The EU condemned as “deeply regrettable” an announcement by Turkey that it was extending the mission of a gas-exploration ship in waters disputed by Greece and Cyprus.
“The latest Navtex announcements and the continued conduct of seismic survey activities by Turkey, which is affecting Greek and Cypriot maritime zones, are deeply regrettable – especially in view of ongoing constructive attempts at all levels to create space for dialogue,” the spokesman for EU foreign policy chief Josep Borrell said in a statement on Wednesday.
It called for “dialogue in good faith and abstention from unilateral actions” to defuse a tense situation in the eastern Mediterranean that is undermining EU-Turkey relations.