Մակրոնը հայտարարել է Շենգենյան գոտու սահմաններում վերահսկողության ուժեղացման մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտնել է ահաբեկչական աճող սպառնալիքների ֆոնին Շենգենյան գոտում սահմանային վերահսկողության խստացման մասին: Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։
«Մենք որոշեցինք այս վերահսկողության շրջանակներում կրկնապատկել սահմաններին տեղակայված ուժերի քանակը՝ ոստիկանների, ժանդարմների, զինվորականների թիվը 2400-ից հասցնելով 4800-ի», - ասել է Ֆրանսիայի ղեկավարը։
Շենգենյան վիզան տրամադրվում է Շենգենյան համաձայնագրի 26 երկրներ կարճաժամկետ այցերի համար։ Այն ընդհանուր ներառում է 4,3 միլիոն քառակուսի կիլոմետր տարածք՝ 400 միլիոն բնակչությամբ։

Макрон заявил об усилении контроля на границах Шенгенской зоны из-за террористической угрозы
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил об усилении контроля на французских границах Шенгенской зоны из-за возросшей террористической угрозы, сообщает РИА Новости.
«Мы решили удвоить численность сил, которые развернуты на границах в рамках этого контроля: с 2400 до 4800 полицейских, жандармов, военных», – пояснил французский лидер, прибывший в четверг на границу с Испанией.
Он также призвал «глубоко переосмыслить» правила Шенгенской группы и пообещал представить свои предложения по этому поводу в декабре.
Соглашение, отменяющее внутренний пограничный контроль, подписали 26 стран. Это 4,3 миллиона квадратных километров с населением 400 миллионов человек.