Շուշի տանող ճանապարհների ձորակներում թշնամու տասնյակ, եթե ոչ հարյուրավոր դիակներ են մնացել. ՊՆ ներկայացուցիչ
«Արդեն շուրջ երկու օր չեն դադարում մարտերը Շուշիի շրջակայքում: Այսօր և երեկ, անցնող գիշերը, բավականին ծանր ու ինտենսիվ մարտեր էին Շուշիի շրջակա բնակավայրերում, Շուշի տանող ճանապարհների վրա, ինչպես նաև Շուշիի մերձակայքում»,- Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում կայացած ասուլիսում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց՝ եթե 1992 թվականի մայիսի 8-ը հայոց պատմության մեջ նշվել է որպես Շուշիի ազատագրման օր, հայոց պատմության մեջ հավանաբար այս անցնող օրերը կմտնեն որպես Շուշիի պաշտպանության փայլուն օր:
Ա. Հովհաննիսյանի խոսքով, հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն առանձին վաշտային մարտավարական խմբերի, վարձկանների, հրոսակախմբերի ոչնչացման «գյոռբագյոռ» ռազմագործողությունը հաջողությամբ շարունակվում է։
«Այսօր մեր հրետանին, մեր հետևակը, մեր այլ ստորաբաժանումներն ուղղակի հրաշքներ են գործել: Թշնամու զորքերից, վարձկաններից և մնացած թափթփուկներից Շուշի տանող ճանապարհների ձորակներում տասնյակ, եթե ոչ հարյուրավոր դիակներ են մնացել: Առաջիկայում համապատասխան տեսանյութերը, ֆոտոնյութերը կլինեն»,- ասաց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Նա նշեց, որ այս պահին էլ մարտերն ընթանում են, բայց ուժգնությունը զգալիորեն թուլացել է։
«Շուշի եկող ճանապարհներին նոր զորախմբերին ջախջախել են նաև հերոսական քարինտակցիները։ Ավելի հարավ, ավելի արևելք, այլ բնակավայրերի ինքնապաշտպանական ուժերը անտառային զանգվածի, առանձին ճանապարհներով դեպի նորից Շուշի իրենց մնացորդ զորաջոկատներին օգնության եկող ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ջախջախել են մյուս գյուղի բնակիչները։
Այսօր Շուշիի հերոսական պաշտպանության օրերից էր։ Շուշին մերն է, Շուշին չի ընկնելու։ Ինչքան էլ դրա մասին բաղձար Ալիևը, վստահեք, լծվեք վստահությամբ, հայոց բանակը մինչև վերջ կռվելու է։ Շուշին չի ընկնելու»,- ասաց նա։
Ա. Հովհաննիսյաննը հայտնեց, որ այլ ճակատներում հիմնականում համեմատաբար ավելի թույլ գործողություններ են կատարվել։

Представитель МО: ВС Азербайджана оставили десятки, если не сотни трупов в ущельях, ведущих к Шуши
«Уже около двух дней бои в Шуши не прекращаются. Сегодня и вчера, прошлой ночью велись интенсивные бои в близлежащих населенных пунктах Шуши, на ведущей в Шуши дороге, а также в окрестностях Шуши», – сообщил на пресс-конференции представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Он отметил, если 8 мая 1992 года отмечалось в истории как День освобождения Шуши, то эти дни войдут в историю Армении как День блестящей обороны Шуши.
По словам А. Ованнисяна, военная операция «Гёрбагёр» по уничтожению отдельных диверсионно-разведывательных групп ВС Азербайджана, наемников, разбойничьих банд успешно продолжается.
«Сегодня наша артиллерия, наша пехота, наши другие подразделения совершали просто чудеса. Войска противника, наемники и прочее отребье оставили десятки, если не сотни трупов в ущельях, на дорогах, ведущих к Шуши. В ближайшее время будут опубликованы соответствующие фото и видео», – отметил представитель МО.
Он подчеркнул, что в данный момент также бои продолжаются, но их интенсивность в значительной степени снизилась.
«К ведущим в Шуши дорогам новые группы были разгромлены также героические каринтакцами (село Карин Так, Шушинский район, Арцах). Силы самообороны в населенных пунктах к югу, востоку и других населенных пунктов, а также жители других сел разгромили азербайджанские подразделения, которые шли через лесные массивы, по отдельным дорогам на подмогу своим в направлении Шуши.
Сегодня – один из дней героической обороны Шуши. Шуши – наш, Шуши – не падет. Как бы об этом не грезил Алиев (президент Азербайджана Ильхам Алиев – Прим. ред.), будьте уверены, полны уверенности, армянская армия будет сражаться до последнего. Шуши не падет», – отметил он.