ՊՆ ներկայացուցիչ. Այսօր հայոց հրետանին Շուշիի մարտերում պարտության մատնեց թշնամու հրետանուն
«Մենք մի քանի անգամ նշել ենք, որ Ադրբեջանի օգտին է աշխատում ոչ թե Թուրքիայի ԶՈւ-ի կամ անվտանգության համակարգի այս կամ այն առանձին սեգմենտը, այլ ամբողջ Թուրքիան՝ իր հետախուզությամբ, տեխնիկական աջակցությամբ, ղեկավարմամբ»,- Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում կայացած ասուլիսում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ՌԴ Արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը խոսել է թուրքական հետախուզության՝ Ադրբեջանի օգտին աշխատելու մասին, ի՞նչ ազդեցություն է ունեցել այդ աջակցությունն ընթացիկ պատերազմի վրա։
Նա նշեց, որ փաստացի ֆիքսել են, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ ղեկավարություն հասկացություն չկա, կա Թուրքիայի գլխավոր շտաբի Ադրբեջանի և դրան գումարած այլ ստորաբաժանումների զորատեսակների, խմբերի, վարձկանների և այլոց ղեկավարում:
Պատասխանելով հարցերից մեկին՝ նա ասաց, որ ադրբեջանական հասարակության, քաղաքացիների դժգոհությունը ու դրանից բխող այլ գործողությունները դեռ առջևում են, դրանք երկար սպասեցնել չեն տալու։
Հարցին՝ Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը հայտնել էր, որ այսօր շատ ծանր օր էր Շուշիի և Ստեփանակերտի ուղղութամբ մարտերի առումով, ինչո՞վ էր ծանր, ի՞նչ վիճակ է այժմ, նա ասաց. «Տեղում կռվող զինվորականներից շատերը, ում հետ ես այս ընթացքում խոսել եմ, շատ հստակ բառապաշարով ասում էին, որ ամբողջ պատերազմի ընթացքում մեր հրետանին այսպես փայլուն և հզոր չէր աշխատել: Չեմ կարող ասել, որ Շուշիի պաշտպանական օպերացիան ավարտված է, մարտերը շարունակվում են, չեմ կարող ասել, որ ամեն ինչ փայլուն է, և այլ ծանր օրեր չեն սպասվում, բայց մենք պատվով դուրս ենք եկել այս իրավիճակից, և իրավիճակը փոխված է: Վաղը դժվար թե նույն իրավիճակը լինի։ Բայց ծանր մարտեր են եղել»։
Հարցին՝ ի՞նչ իրավիճակում է Հադրութում, արդյո՞ք կան դիվեսիոն խմբեր, Ա. Հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Հադրութում, հարակից գյուղերում մարտերը շարունակվում են, թշնակամական ուժերը փորձել են բոլոր հնարավոր ճանապարհներով, իրենց համար նախընտրելին եղել են հիմնականում մայրուղիները, ասֆալտապատ ճանապարհները, ձգտել դեպի Շուշի, բայց բոլոր ուղղություններում ջախջախվել են: Այդ ձորակներն իրենց համար դժոխք են դառնալու»։
Ա. Հովհաննիսյանն ասաց, որ վերջին 2-3 օրը դեպի Շուշի անդադար իրենց ձգտումներն այնքան էլ զուտ դիվերսիոն խմբերի գործողություններ չէին, մարտավարական վաշտային խմբեր են, հիմնականում կան նաև դիվերսիոն խմբեր, վարձկաններ, էլիտար ստորաբաժանումներ, որոնց տրված է համապատասխան ուժեղացում որպես թեթև ու արագաշարժ զրահատեխնիկա, լավ սպառազինված են, այնպիսի պատրաստություն են անցել, որ կարող են ցերեկ, թե գիշեր նույն ուժգնությամբ մարտ վարել։
«Նրանց աջակցում է հիմնականում իրենց հրետանին։ Այսօր, վստահաբար, կարող եմ ասել՝ եթե նույնիսկ առանձին խմբերի պայքարը, մարտը Շուշիի ուղղությամբ դեռ շարունակվում է կամ կարող է լինել, այսօր զուտ հայոց հրետանին Շուշիի մարտերում պարտության մատնեց իրենց հրետանուն։ Դա փաստ է»,- ասաց նա։
ՊՆ ներկայացուցիչը նշեց, որ այս պահի դրությամբ մարտերը շարունակվում են, նույն ինտենսիվությամբ չեն։
«Պատերազմը շարունակվում է, սաստիկ է։ Մեր գոյության պայքարն է, լինելիության պայքարն է։ Առանձին վերցրած Քարինտակի պատերազմը չէ, Քարինտակի մարտը չէ, առանձին վերցրած Շուշիի ճակատամարտը չէ, հայ ժողովրդի լինելիության պատերազմն է։
Վստահեք մեր բանակին, հավատացեք հայոց ռազմիկ բազմին, ու նա հաղթելու է»,-խոսքը եզրափակեց Ա. Հովհաննիսյանը։

Представитель МО: Сегодня армянская артиллерия в боях за Шуши нанесла поражение артиллерии ВС Азербайджана
«Мы несколько раз отмечали, что в пользу Азербайджана работа.т не Вооруженные силы Турции или тот или иной отдельно взятый сегмент системы безопасности, а вся Турция – со своей разведкой, технической помощью, руководством», – заявил в ходе пресс-конференции в Армянском едином информационном центре представитель Министерства обороны РА Арцрун Ованнисян.
Отметим, сегодня, директор Служба внешней разведки (СВР) Сергей Нарышкин заявил, что СВР России «ощущает» и видит «отдельные элементы» работы турецкой разведки в событиях в Нагорном Карабахе.
Он отметил, что фактически зафиксировали, что нет понятия командование ВС Азербайджана: есть Генштаб ВС Турции, который осуществляет управление Азербайджаном, другими подразделениями, контингентом, группами, наемниками.
Отвечая на один из вопросов, А. Ованнисян сказал, что недовольство азербайджанского общества, граждан и вытекающие из этого другие действия ещё впереди, они не заставят себя долго ждать.
На вопрос, что советник президента Арцаха Давид Бабаян сообщил, что сегодня был тяжелый день по части боев в направлении Шуши и Степанакерта, как обстоит ситуация сейчас, он ответил:
«Многие из сражающихся военных, с которыми я говорил в этот период, четко констатировали, что в течение всей войны наша артиллерия так блестяще и мощно не работала. Не могу сказать, что операция по обороне Шуши завершена, бои продолжаются, не могу сказать, что всё блестяще, что больше тяжелых дней не ожидается, но мы с честью вышли из ситуации, и изменили её. Завтра навряд ли повторится та же ситуация, но бои были тяжелыми».
На вопрос, какая ситуация сейчас в Гадруте, замечены ли диверсионные группы, А. Ованнисян ответил:
«В Гадруте, близлежащих селах бои продолжаются, вражеские силы по всем возможным дорогам, наиболее предпочтительными для них были, в основном, автотрассы, асфальтированные дороги, стремились к Шуши, но по всем направлениям были разгромлены. Эти ущелья для них станут адом».
А. Ованнисян отметил, что последние 2-3 дня их непрерывные стремления к Шуши были не просто действиями диверсионных групп, а тактическо-ротные группы, в основном есть также диверсионные группы, наемники, элитные подразделения, которым предоставлено соответствующее укрепление в виде легкой и маневренной бронетехники, они хорошо вооружены, они прошли такую подготовку, что могут день и ночь с той же силой вести бои.
«Их поддерживает в основном их артиллерия. Сегодня, с уверенностью могу сказать, если даже борьба отдельных групп, бой в направлении Шуши ещё продолжается или может продолжиться, сегодня армянская артиллерия в боях Шуши нанесла поражение их артиллерии. И это факт», – подчеркнул он.
Представитель МО отметил, что по положению на данный момент бои продолжаются, однако, не с той интенсивностью.
«Война продолжается, ожесточенная. Это борьба за наше существование. Это не отдельно взятая для Карин так (село Карин Так, Шушинский район, Арцах) война, не только бой Карин так, это не отдельно взятая борьба в Шуши, а война за существование всего армянского народа.