«Հրապարակ». Պատերազմը նաև լակմուսի թուղթ է
«Պատերազմը նաև լակմուսի թուղթ է։ Հայաստանի իշխանությունների կողմից երկուսուկես տարի քրեական հետապնդման ենթարկված պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, մի կողմ դնելով գործող իշխանությունից իր նեղացածությունը, պատերազմի առաջին օրվանից Արցախում է, աջակցում է՝ ինչով կարող է։
Երեկ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն անգամ հրապարակավ երախտիքի խոսք հայտնեց գեներալ-գնդապետ Օհանյանին, ով վերջին օրերին մասնակցում է նաև Շուշին պահելու գործողություններին։ 1992-ին էլ Օհանյանը Շուշիի օպերացիայի մասնակիցներից է եղել, ղեկավարել է Ջանհասան-Քյոսալար ուղղության մարտական գործողությունները։ Իսկ ՀՀ պաշտպանության գործող նախարար Դավիթ Տոնոյանն այս օրերին գրեթե չի երևում։ Ներիշխանական ինչ-ինչ տարաձայնությունների արդյունքում նախարարն ինքնամեկուսացել է։
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանն էլ են սկսել ակտիվ մասնակցություն ունենալ որոշումների կայացման հարցում։ Նույնիսկ Արցախի այն գեներալներն ու հերոսները, որոնք զրկված էին ՊԲ շտաբում՝ թեկուզ խորհրդատուի մակարդակով ռազմական գործողությունների մշակմանը, այս օրերին մարտի դաշտում են։ Բայց արդյո՞ք այս կոնսոլիդացիան ուշացած չէ»։

«Грапарак»: Война – как лакмусовая бумага
Газета «Грапарак» пишет, что война – как лакмусовая бумага. Бывший министр обороны Армении Сейран Оганян, которого власти Армении уже два с половиной года подвергают уголовному преследованию, оставил в стороне свою обиду на власти и с первого дня войны находится в Арцахе, помогает, чем может.
Вчера президент Арцаха Араик Арутюнян публично выразил признательность генерал-полковнику Оганяну, который в последние дни участвует в обороне Шуши. Сейран Оганян был участником операции Шуши также в 1992 году, руководил боевыми действиями на направлении Джангасан – Кесалар. А действующий министр обороны Давид Тоноян в эти дни практически не виден. Министр самоизолировался из-за каких-то внутриполитических разногласий.
«Как передают наши источники, бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян также начали активно участвовать в вопросе принятия решений. Даже те генералы и герои Арцаха, которые были лишены возможности участвовать хотя бы на уровне советника в разработке тактики военных действий в штабе Армии обороны, находятся в эти дни на поле боя. Но разве эта консолидация не запоздала?» - пишет газета.