BERINGER AERO ընկերությունը կասեցնում է իր արտադրանքի մատակարարումը ԱԹՍ արտադող թուրքական ընկերություններին
18:12 06/11/2020
Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակը հայտնում է, որ  BERINGER AERO ընկերությունը տեղեկացրել է, որ կասեցնում է թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի բաղադրիչների բոլոր առաքումները:
Ընկերությունն այդ մասին հայտնել է իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակած հաղորդագրության մեջ:
«BERINGER AERO- ն դադարեցնում է բոլոր առաքումները թուրքական անօդաչու թռչող սարքեր արտադրողներին ՝ այն բանից հետո, երբ տեղեկացավ, որ իր արտադրանքըօգտագործվում է այն անօդաչու թռչող սարքերի վրա, որոնք հագեցվում են զենքով և օգտագործվում  Լեռնային Ղարաբաղի հայկական ուժերին դեմ:
Ընկերությունը ցանկանում է պահպանել սեփական էթիկայի քաղաքականությունը և երբեք թույլ չտալ իր արտադրանքներն օգտագործել այնպիսի տեխնիկայի վրա, որոնք մարդկանց կյանքի համար կարող են սպառնալիք լինել:
BERINGER ապրանքատեսակները նախագծվում և արտադրվում են Ֆրանսիայում ավիացիոն և քաղաքացիական նպատակներով: Դրանք ամբողջ աշխարհում վաճառվում են տարբեր խողովակներով և համապատասխանում են բոլոր տրանսպորտային միջոցների, ներառյալ ՝ անօդաչու թռչող սարքերի ստանդարտներին: Այդ պատճառով էլ, Եվրամիությունը ստուգաթերթում չի նշում այդ ապրանքները որպես երկակի օգտագործման»,- ասվում է տարածված հաղորդագրությունում:

Компания BERINGER AERO приостанавливает поставки своей продукции турецким компаниям, производящим БПЛА
21:34 06/11/2020
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) сообщает, что компания BERINGER AERO приостанавливает все поставки компонентов для турецких беспилотных летательных аппаратов.
Компания об этом проинформировала в сообщении, опубликованном на своей странице в соцсети Facebook.
«BERINGER AERO прекращает все поставки турецким компаниям, производящим   беспилотные летательные аппараты, после того, как узнала, что ее продукция используется на тех БПЛА, которые оснащаются оружием и используются в Нагорном Карабахе против армянских сил.
Компания хочет придерживаться собственной этической политики и никогда не позволять использовать свою продукцию в такой технике, которая может стать угрозой человеческим жизням.
Продукция BERINGER проектируется и производится во Франции для авиационных и гражданских нужд. Они продаются по всему миру по разным каналам и входят в стандартную комплектацию всех транспортных средств, в том числе беспилотных летательных аппаратов. Именно поэтому Европейский Союз не упоминает эту продукцию в контрольном листе как продукцию двойного назначения», – говорится в заявлении.