Խաղողի մթերումը նախորդ տարվա նկատմամբ 30 տոկոսով ավելի է եղել. նախարար
«Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալի ցուցանիշը մինչ տարեվերջ ավելի կբարելավվի»,- այսօր խորհրդարանում 2021 թվականի պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Նա նշեց, որ Վիճակագրության կոմիտեն արդեն հրապարակել է 9 ամսվա տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը.
«Չնայած բազմաթիվ դժվարություններին՝ մենք ունենք դրական միջակայքում գտնվող տնտեսական ակտիվություն՝ գյուղատնտեսության բանագավառում՝ 0.5 տոկոսով բարձր, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակում: Մինչև տարեվերջ այս ցուցանիշը կբարելավվի։ Ինչ վերաբերում է խաղողի հետ կապված վիճակագրությանը, ապա այդ ուղղությամբ այս տարի առանձնահատուկ իրավիճակ էր»։
Ըստ Տիգրան Խաչատրյանի, տարբեր գնահատականներով՝ առնվազն 25-30 տոկոսով ավելի բարձր խաղողի բերքատվություն է եղել, քան նախորդ տարվա ընթացքում.
«Գրեթե ամփոփել ենք խաղողի մթերման ամբողջ ընթացքը: Մթերված խաղողի քանակը նույնպես վկայում է, որ դա նախորդ տարվա նկատմամբ առնվազն 30 տոկոսով ավելի մեծ քանակություն է կազմում»։

The value of gross agricultural output will improve by the end of the year, Armenia’s Minister of Economy Tigran Khachatryan told a parliamentary discussion on the 2021 state budget on Friday.
He said that the Statistical Committee had already released the economic activity index of nine months.
"Despite numerous difficulties, we have a positive economic activity index in the field of agriculture, which is 0.5% higher from the same period last year. This indicator will improve by the end of the year,” the minister said.
In Khachatryan’s words, 2020 was a special year in terms of grape harvesting and purchasing. According to various estimates, this year’s grape yield was at least 25-30% more than last year.
"We have almost summed up the whole process of grape purchasing. The amount of purchased grapes also shows that it is at least 30% more than last year,” he said.