Ինչպե՞ս է կազմակերպվելու արցախցի դպրոցահասակների և ուսանողների կրթությունը
Արցախից ժամանակավորապես ՀՀ տեղափոխված դպրոցահասակ երեխաների և ուսանողների կրթական իրավունքն իրացնելու շուրջ ընթանում են ակտիվ աշխատանքներ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ-ում Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբից։
«ԱՀ կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը հանդիպել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Արցախի դպրոցականների, քոլեջի և ուսումնարանների ուսանողների կրթության կազմակերպման հարցերը։
Ինչ վերաբերում է բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին,
*Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանն արդեն իսկ իրականացնում է դասընթացներն առցանց։
* Արցախի պետական համալսարանը առցանց ուսուցման կանցնի նոյեմբերի 10-ից։
*Արցախում գործող մյուս բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները ևս շուտով հանդես կգան ուսումնական գործընթացը կազմակերպելու վերաբերյալ տեղեկատվությամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Արցախից ժամանակավորապես ՀՀ տեղափոխված ընտանիքների դպրոցահասակ երեխաների հաշվառման և դպրոցներում տեղավորման հարցը։ Այս պահին այդ, ինչպես նաև կրթության կարիքների հստակեցման (դասագրքեր, գրենական պիտույքներ, տեխնիկական միջոցներ) ուղղությամբ աշխատանքեր են տարվում մարզպետարանների կրթության վարչությունների հետ։
ԱՀ ԿԳՄ նախարարությունը հստակեցնում է նաև ուսուցիչների համակազմն ըստ առարկաների, և այն պարագայում, երբ կլինի կարիքը, նրանք հնարավորություն կունենան համագործակցելու Կրթական Տեխնոլոգիաների Ազգային Կենտրոնի հետ, որի արդյունքում, ըստ անհրաժեշտության, կդասավանդեն նաև Արցախից ժամանակավորապես տեղափոխված ուսուցիչները»,- ասված է տարածված հաղորդագրությունում։

Как будет организован процесс получения образования школьниками и студентами из Арцаха в Армении?
По вопросу реализации права на образование временно перебравшихся из-за развязанной 27 сентября Азербайджаном широкомасштабной войны против Арцаха (НКР)  в Армению арцахских детей школьного возраста и студентов проводится активная работа. Об этом сообщают из оперативного штаба правительства Арцаха в Армении.
Министр образования, науки и культуры Республики Арцах Лусине Караханян встретилась с заместителем министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанной Андреасян. В ходе встречи были обсуждены вопросы организации образования школьников, студентов колледжей и училищ Арцаха.
Что касается высших учебных заведений
* Шушинский технологический университет уже проводит занятия дистанционно.
*Арцахский государственный университет приступит к дистанционному обучению с 10 ноября.
*Действующие в Арцахе другие вузы вскоре также представят информацию об организации учебного процесса.
В ходе встречи был обсужден также вопрос регистрации и распределения по школам детей школьного возраста семей, временно переехавших из Арцаха в РА. В настоящее время в этом направлении, а также в направлении уточнения образовательных нужд (учебники, канцелярские товары, технические средства) ведутся работы с отделами образования областных администраций.
Министерство образования, науки и культуры Республики Арцах уточняет также коллектив учителей в соответствии с предметами, и при необходимости у них будет возможность сотрудничать с Национальным центром образовательных технологий, в результате чего будут преподавать также временно переехавшие из Арцаха учителя», – говорится в сообщении.