Ադրբեջանի՝ ֆոսֆորային զենքի օգտագործումը ոչ միայն միջազգային հանցագործություն է, այլև՝ անզորություն
Պատերազմի բացասական  ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա անհերքելի և ապացուցված փաստ է։ Առաջին անգամ աշխարհը  «էկոցիդ»  տերմինը լսել է 1972 թ․-ին Ստոկհոլմում կայացած ՄԱԿ-ի բնապահպանական գագաթաժողովի ընթացքում, երբ ներկայացվել է  վիետնամական պատերազմում  կիրառված քիմիական զենքի կործանարար ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա։ 1980-ականներին վիետնամցի մասնագետների ուսումնասիրությունները փաստել են, որ թունավորված անտառածածկ տարածքներում պահպանվել է կենդանիների  և թռչունների tտեսակի միայն  10-30 տոկոսը։
Գագաթաժողովի ընթացքում՝ նաև առաջարկվել է «Էկոցիդը»  ներառել խաղաղության դեմ  հանցագործությունների շարքում, սակայն այդպես էլ մնացել է օդից առկախված։ Մինչդեռ  էկոցիդները շարունակվում են ցայսօր․․․
Շրջակա միջավայրի կառավարման մասնագետ, «Կանայք հանուն կլիմայի և էնէերգետիկայի» ՀԿ նախագահ Նունե Սաքանյանի հետ  «Panorama.am»-ը զրուցեց    Արցախում տեղի ունեցող  էկոցիդի և միջազգայնորեն դրա հանրայնացման անհրաժեշտության մասին։
«Հայկական լեռնաշխարհը միջազգային առաջատար  բնապահպանական կառույցների կողմից ճանաչվել է որպես աշխարհի կենսաբազմազանության  թեժ կետերից մեկը։ Իսկ անտառային տարածքները, որոնք կազմում են Արցախի տարածքի շուրջ  36 տոկոսը, բնակավայր են էնդեմիկ և անհետացող տեսակների համար, որոնք ներառված են  տեղական և բնության միջազգային  կարմիր ցուցակում, օրինակ՝ սև և սպիտագագլուխ անգղերը, գորշ արջը, Կովկասյան ընձառյուծը և այլն։ Այսօր բնապահպանների համախմբված ահազագն էկոցիդի մասին միտված է կանխարգելելու նմանօրինակ հանցագործությունները»,-ասաց Նունե Սաքանյանն ու ավելացրեց, որ Հայաստանն այն քիչ երկրներից է, որը էկոցիդը դասել է որպես հանցագործություն։
«Համաձայն ՀՀ  քրեական օրենսգրքի ՝ բուսական և կենդանական աշխարհը դիտավորությամբ զանգվածային ոչնչացնելը, հողերն ու ջրային պաշարները թունավորելը, ինչպես նաև էկոլոգիական աղետ առաջացնող այլ արարքներ պատժվում են ազատազրկմամբ։ Եվ այս համատեքստում  զարմանալի  չէ, որ բնապահպաններն ահազանգեցին առ այն, որ հոկտեմբերի 30-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն Արցախի անտառային տարածքների վրա կիրառել է  հրկիզող զինատեսակ՝ պարունակող , ամենայն հավանականությամբ, սպիտակ ֆոսֆոր։ Այն անդառնալի վնաս կարող է պատճառել՝ լայնածավալ անտառային հրդեհներից մինչև օդի , ջրի հողի աղտոտում, նաև կենսաբազմազանության կորուստ»,-ասաց Սաքանյանը։
Մասնագետի գնահատմամբ ՝  հակամարտության ընթացքում օգտագործված զինտեխնիկան, ռմբակոծությունների ինտենսիվությունը, ինչի ականատեսն ենք լինում, կործանիչ և անդառնալի  ազդեցություն ունի էկոհամակարգի և կենսաբազմազանության վրա։ Ինչ վերաբերում է ֆոսֆորային զենքի օգտագործմանն, ապա․
«Ֆոսֆորային զինատեսակը վտանգ է ներկայացնում բնական միջավայրի, կենսաբազմազանության  և մարդու համար։ Համաձայն իրականացված ուսումնասիրությունների, որտեղ դիտարկվել է հենց սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող  զենքի ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա, նշվում է, որ օդում այրվելով այն առաջացնում է թունավոր գազ, որը հանգեցնում  է ինչպես միջավայրի աղտոտման , այնպես էլ մարդու շնչառական համակարգի վրա բացասական ազդեցության։ Սպտակ  ֆոսֆորը կործանարար աղդեցություն ունի բնական միջավայրի, մասնավորապես բուսականության վրա։ Ըստ նախնական տեղեկությունների  երկու օրվա ընթացքում հրդեհվել է Արցախի ավելի քան 1800 հա անտառածածկ տարածք։ Այս զենքի շարունակական կիրառումը  կարճ ժամանակում հասցնում է  մեծածավալ  վնասներ՝ կուտակվելով հողում և գետերում աղտոտում է այն և պահպանվում երկար տարիներ։ Վնասվում է տվյալ տարածքում ստացվող գյուղատնտեսական արտադրանքը»։
Քիմիական զենքի օգտագործումը  փոխում է հողի ստրուկտուրան, առաջացնելով  էրոզիա և զրկելով բնակչությանը  սեփական հողից օգտվելու հնարավորությունից։ Մասնագետի դիտարկմամբ ՝Արցախի դեմ իրականացվող հանցավոր գործողությունները ՝  խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը, ինչպես նաև էկոցիդի իրականացումը, նպատակ ունեն  ստեղծելու մի միջավար, որտեղ պարզապես  անհնարին կլինի ապրելը։ Սա միջազգային մասշտաբի էկոլոգիական հանցաագործություն է։
Ստացվում է՝ Ադրբեջանն Արցախի հեղերը զավթել չկարողանալու անզորությունից,դրանք ուղղակի փչացնում է կամ փորձում դարձնել անպիտան։

Применение Азербайджаном фосфорного оружия в Арцахе – это не только международное преступление, но и проявление собственного бессилия
Негативное влияние войны на окружающую среду – неоспоримый и доказанный факт. Мир впервые услышал термин «экоцид» на Конференции ООН по проблемам окружающей среды 1972 года в Стокгольме, когда было представлено разрушительное воздействие на окружающую среду химического оружия, использованного во Вьетнамской войне. В 1980-х годах исследования вьетнамских специалистов показали, что на пораженных лесных территориях сохранились только 10-30% животных и птиц.
В ходе конференции было предложено включить «Экоцид» в список преступлений против мира, но это так и осталось висеть в воздухе. Между тем, экоциды продолжаются по сей день ․․․
Специалист по менеджменту окружающей среды, председатель общественной организации «Женщины во имя климата и энергетики» Нуне Саканян в интервью Panorama.am коснулась осуществляемого ВС Азербайджана в ходе агрессии против Республики Арцаха (НКР) экоцида и необходимости привлечения внимания международного сообщества к этому.
«Армянское нагорье признано ведущими международными экологическими структурами как одна из горячих точек мирового биоразнообразия. А лесные массивы, составляющие около 36% территории Арцаха, являются домом для эндемичных и находящихся под угрозой исчезновения видов, которые занесены в местную и международную Красную книгу: например, черный гриф и белоголовый сип, бурый медведь, кавказские леопарды и т. д. Сегодня общая тревога экологов по поводу экоцида направлена на предотвращение подобных преступлений», – сказала Нуне Саканян, добавив, что Армения – одна из немногих стран, которые квалифицировали экоцид как преступление.
«Согласно Уголовному кодексу РА, умышленное массовое уничтожение растительного и животного миров, отравление земельных и водных ресурсов, а также другие деяния, повлекшие за собой экологическую катастрофу, наказываются лишением свободы. И в этом контексте неудивительно, что экологи предупредили, что 30 октября Вооруженные силы Азербайджана применили в лесных массивах Арцаха зажигательные боеприпасы, содержащие, скорее всего, белый фосфор. Это может нанести непоправимый ущерб, от крупномасштабных лесных пожаров до загрязнения воздуха, воды, земли и потери биоразнообразия», – сказала Саканян.
По словам эксперта, использованная во время боестолкновений военная техника, интенсивность бомбардировок, которые мы наблюдаем, оказывают разрушительное и необратимое воздействие на экосистему и биоразнообразие. Что касается использования фосфорного оружия, то она отметила:
«Фосфорное оружие представляет опасность для окружающей среды, биоразнообразия и человека. Согласно проведенным исследованиям, в которых рассматривалось как раз воздействие содержащего белый фосфор оружия на окружающую среду, отмечается: при горении в воздухе они образуют токсичные газы, что приводит как к загрязнению окружающей среды, так и негативно сказывается на дыхательной системе человека. Белый фосфор губительно влияет на окружающую среду, особенно на растительность. По предварительной информации, за два дня повреждено в целом около 1815 гектаров лесной территории Арцаха. Продолжительное использование этого оружия за короткое время наносит крупномасштабный ущерб, вещества, накапливаясь в почве и реках, загрязняют их и хранятся в течение многих лет. Повреждается и получаемая на данном участке сельскохозяйственная продукция».
Применение химического оружия изменяет структуру почвы, вызывая эрозию и лишая население возможности возделывать собственную землю. По словам эксперта, осуществляемые Азербайджаном против Арцаха преступные действия, таргетирование мирного населения и гражданской инфраструктуры, а также осуществление азербайджанской стороной экоцида нацелены на создание среды, в которой будет просто невозможно жить. Это экологическое преступление международного масштаба.
Получается, что Азербайджан от бессилия из-за неспособности захватить земли Арцаха просто портит их или пытается сделать бесполезными.