Ադրբեջանի՝ ֆոսֆորային զենքի օգտագործումը ոչ միայն միջազգային հանցագործություն է, այլև՝ անզորություն
Պատերազմի բացասական  ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա անհերքելի և ապացուցված փաստ է։ Առաջին անգամ աշխարհը  «էկոցիդ»  տերմինը լսել է 1972 թ․-ին Ստոկհոլմում կայացած ՄԱԿ-ի բնապահպանական գագաթաժողովի ընթացքում, երբ ներկայացվել է  վիետնամական պատերազմում  կիրառված քիմիական զենքի կործանարար ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա։ 1980-ականներին վիետնամցի մասնագետների ուսումնասիրությունները փաստել են, որ թունավորված անտառածածկ տարածքներում պահպանվել է կենդանիների  և թռչունների tտեսակի միայն  10-30 տոկոսը։
Գագաթաժողովի ընթացքում՝ նաև առաջարկվել է «Էկոցիդը»  ներառել խաղաղության դեմ  հանցագործությունների շարքում, սակայն այդպես էլ մնացել է օդից առկախված։ Մինչդեռ  էկոցիդները շարունակվում են ցայսօր․․․
Շրջակա միջավայրի կառավարման մասնագետ, «Կանայք հանուն կլիմայի և էնէերգետիկայի» ՀԿ նախագահ Նունե Սաքանյանի հետ  «Panorama.am»-ը զրուցեց    Արցախում տեղի ունեցող  էկոցիդի և միջազգայնորեն դրա հանրայնացման անհրաժեշտության մասին։
«Հայկական լեռնաշխարհը միջազգային առաջատար  բնապահպանական կառույցների կողմից ճանաչվել է որպես աշխարհի կենսաբազմազանության  թեժ կետերից մեկը։ Իսկ անտառային տարածքները, որոնք կազմում են Արցախի տարածքի շուրջ  36 տոկոսը, բնակավայր են էնդեմիկ և անհետացող տեսակների համար, որոնք ներառված են  տեղական և բնության միջազգային  կարմիր ցուցակում, օրինակ՝ սև և սպիտագագլուխ անգղերը, գորշ արջը, Կովկասյան ընձառյուծը և այլն։ Այսօր բնապահպանների համախմբված ահազագն էկոցիդի մասին միտված է կանխարգելելու նմանօրինակ հանցագործությունները»,-ասաց Նունե Սաքանյանն ու ավելացրեց, որ Հայաստանն այն քիչ երկրներից է, որը էկոցիդը դասել է որպես հանցագործություն։
«Համաձայն ՀՀ  քրեական օրենսգրքի ՝ բուսական և կենդանական աշխարհը դիտավորությամբ զանգվածային ոչնչացնելը, հողերն ու ջրային պաշարները թունավորելը, ինչպես նաև էկոլոգիական աղետ առաջացնող այլ արարքներ պատժվում են ազատազրկմամբ։ Եվ այս համատեքստում  զարմանալի  չէ, որ բնապահպաններն ահազանգեցին առ այն, որ հոկտեմբերի 30-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն Արցախի անտառային տարածքների վրա կիրառել է  հրկիզող զինատեսակ՝ պարունակող , ամենայն հավանականությամբ, սպիտակ ֆոսֆոր։ Այն անդառնալի վնաս կարող է պատճառել՝ լայնածավալ անտառային հրդեհներից մինչև օդի , ջրի հողի աղտոտում, նաև կենսաբազմազանության կորուստ»,-ասաց Սաքանյանը։
Մասնագետի գնահատմամբ ՝  հակամարտության ընթացքում օգտագործված զինտեխնիկան, ռմբակոծությունների ինտենսիվությունը, ինչի ականատեսն ենք լինում, կործանիչ և անդառնալի  ազդեցություն ունի էկոհամակարգի և կենսաբազմազանության վրա։ Ինչ վերաբերում է ֆոսֆորային զենքի օգտագործմանն, ապա․
«Ֆոսֆորային զինատեսակը վտանգ է ներկայացնում բնական միջավայրի, կենսաբազմազանության  և մարդու համար։ Համաձայն իրականացված ուսումնասիրությունների, որտեղ դիտարկվել է հենց սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող  զենքի ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա, նշվում է, որ օդում այրվելով այն առաջացնում է թունավոր գազ, որը հանգեցնում  է ինչպես միջավայրի աղտոտման , այնպես էլ մարդու շնչառական համակարգի վրա բացասական ազդեցության։ Սպտակ  ֆոսֆորը կործանարար աղդեցություն ունի բնական միջավայրի, մասնավորապես բուսականության վրա։ Ըստ նախնական տեղեկությունների  երկու օրվա ընթացքում հրդեհվել է Արցախի ավելի քան 1800 հա անտառածածկ տարածք։ Այս զենքի շարունակական կիրառումը  կարճ ժամանակում հասցնում է  մեծածավալ  վնասներ՝ կուտակվելով հողում և գետերում աղտոտում է այն և պահպանվում երկար տարիներ։ Վնասվում է տվյալ տարածքում ստացվող գյուղատնտեսական արտադրանքը»։
Քիմիական զենքի օգտագործումը  փոխում է հողի ստրուկտուրան, առաջացնելով  էրոզիա և զրկելով բնակչությանը  սեփական հողից օգտվելու հնարավորությունից։ Մասնագետի դիտարկմամբ ՝Արցախի դեմ իրականացվող հանցավոր գործողությունները ՝  խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը, ինչպես նաև էկոցիդի իրականացումը, նպատակ ունեն  ստեղծելու մի միջավար, որտեղ պարզապես  անհնարին կլինի ապրելը։ Սա միջազգային մասշտաբի էկոլոգիական հանցաագործություն է։
Ստացվում է՝ Ադրբեջանն Արցախի հեղերը զավթել չկարողանալու անզորությունից,դրանք ուղղակի փչացնում է կամ փորձում դարձնել անպիտան։

Expert: Azerbaijan's use of phosphorus munitions in Artsakh not only international crime, but also manifestation of its own powerlessness
The negative impact of war on the environment is an irrefutable fact. The term "ecocide" was first used at the UN environmental conference in Stockholm in 1972 to refer to the devastating effects of chemical weapons on the environment used in the Vietnam War. In the 1980s, studies by Vietnamese experts showed that only 10-30% of species of animals and birds survived in the poisoned forested areas.
During the summit, it was proposed to include "ecocide" in the list of crimes against peace, but it remained up in the air. Meanwhile, ecocides continue to date․․․
Panorama.am spoke with Nune Sakanyan, an environmental management specialist and the president of the Women in Climate and Energy (WiCE) NGO, about the ongoing ecocide in Artsakh and the need to raise awareness about it.
"The Armenian Highlands have been recognized by leading international environmental organizations as one of the world’s hotspots in terms of biodiversity. And the forested areas, which make up about 36% of the territory of Artsakh, are home to endangered species, which are listed on the local and international red lists, such as bald and white-headed eagles, grizzly bears, Caucasian leopards, etc. Today, environmentalists' joint alarm about the ecocide is aimed at preventing such crimes," said Nune Sakanyan, adding that Armenia is one of the few countries that has designated the ecocide as a crime.
"According to Armenia’s Criminal Code, deliberate mass destruction of flora and fauna, poisoning of lands and water resources, as well as other acts causing an ecological disaster are punished with imprisonment. And in this sense, it is not surprising that environmentalists alerted that on October 30, the Azerbaijani armed forces used incendiary weapons containing, most likely, white phosphorus in the forested regions of Artsakh. It can cause irreversible damage, from massive forest fires to air and water pollution, loss of biodiversity," Sakanyan said.
According to the expert, the military equipment used during the conflict and the intensity of the bombings, which we are witnessing, have a devastating and irreversible impact on the ecosystem and biodiversity. As for the use of white phosphorous munitions, he said:
"Phosphorus munitions threaten the existence of the natural environment, biodiversity and man. According to studies on the effects of white phosphorus weapons on the environment, burning in the air they produce toxic gases that cause both environmental pollution and adverse effects on the human respiratory system. White phosphorus has destructive effects on the environment, particularly on vegetation. According to preliminary data, more than 1,800 hectares of forested area of Artsakh were set on fire in two days. The continuous use of this weapon causes widespread damage in a short period of time, accumulating in the soil and rivers and causing pollution, which persists for many years. The agricultural crops produced in the areas are damaged.”
The use of chemical weapons changes the structure of the soil, causing erosion and depriving the population of the opportunity to use their own land. According to the expert, the war crimes against Artsakh, including the targeting of the civilian population, civilian infrastructure, as well as the ecocide, aim to create an environment where it will be simply impossible to live. This is an international environmental crime.
It turns out that Azerbaijan, out of its powerlessness to seize the lands of Artsakh, simply spoils them or tries to make them useless.