«Արցախի Մարտունու շրջանում իրավիճակը մնում է լարված․ ողջ գիշարվա ընթացքում և առավոտյան շարունակվել են հրետակոծությունն ու հրթիռակոծությունը»,- հայտնել է Մարտունու քաղաքապետ Էդիկ Ավանեսյանը։
Նա նշել է, որ չնայած վտանգավոր իրավիճակին՝ պատկան մարմինները վերականգնողական աշխատանքներ են անում, բավականին մեծ ռիսկայնությամբ, շատ դեպքում հայտնվելով թշնամու թիրախում:
«Մարտունի քաղաքում իրականացնում են նաև մաքրման, ավերածությունների վերականգման աշխատանքներ։ Պաշտպանության բանակի և աշխարհազորայինների համատեղ ուժերով արվում է հնարավորն ու անհնարինը դրված խնդիրների հավուր պատշաճի լուծման համար: Թշնամին ստացել է համարժեք պատասխան, որը երկար կհիշի: Ընդհանուր առմամբ Մարտունին մնում է նույն դիրքում, որ եղել է 90-ականների ժամանակ:
Մարտունին իր բնակիչներով կանգուն է, պինդ է ու գնալու ենք մինչև վերջ, իսկ մեր վերջը հաղթանակն է լինելու»,- ասել է նա։

Ситуация в Мартунинском районе Арцаха (НКР) остается напряженной: артиллерийский и ракетный обстрел со стороны ВС Азербайджана продолжался всю ночь и утром. Об этом сообщил мэр арцахского Мартуни Эдик Аванесян.
По его словам, несмотря на опасную ситуацию, компетентные органы проводят работы по восстановлению, эти работы ведутся с высоким риском для жизни, часто под прицелом противника.
«В городе Мартуни проводятся также работы по расчистке и восстановлению разрушений. Совместными силами Армии обороны Арцаха и добровольцев делается все возможное и невозможные для надлежащего решения поставленных задач. Враг получил адекватный ответ, который запомнит надолго. В целом, Мартуни остается на той же позиции, что и в 90-е годы.
Мартуни со своими жителями стойко держится, крепок, и мы пойдем до конца. А для нас конец – это победа», – сказал он.