Համլետ Պետրոսյան. Այս պահին չենք կարող ճշգրիտ ասել, թե Տիգրանակերտի հուշարձանում ինչ վիճակ է
Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար թիրախավորվում ու հրթիռակոծվում է Տիգրանակերտի հնագիտական ճամբարը, մշակութային հուշարձանն ակտիվ ռազմական գործողությունների գոտում է։ Տիգրանակերտի պեղումներն իրականացնող արշավախմբի ղեկավար, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ Տիգրանակերտի տարածքը՝ մոտ 4 կմ, անընդհատ հրետակոծվում է, այս պահին չի կարող ճշգրիտ ասել, թե որ տեղամասում ինչ վիճակ է։
«Տեղեկությունն այսպիսինն է. ամբողջ Տիգրանակերտը, որը սարի վրա է, հրետակոծվում է։ Այն շատ լավ երևում է հեռվից։ Մեր հանգրվանը, որը նույնպես հուշարձանի տարածքում է՝ թանգարանից, Տիգրանի կառուցած պարիսպներից մոտ 200 մետր է հեռու, հրետակոծվել է, քարուքանդ է եղել։ Հիմա չգիտենք, թե ինչ իրավիճակ է մնացած տեղամասերում։ Միայն ենթադրում ենք, որ հաստատ վնասներ կան, քանի որ սարն անընդհատ հրետակոծվում է։ Հիմա հնարավոր չէ հուշարձանի հիմնական հատվածներն ուսումնասիրել, գնահատել»,- ասաց հնագետը։
Հ. Պետրոսյանը նշեց, որ մոնիտորինգի խումբ ունեն, թիմի անդամներին հաջողվել է գնալ, տեսնել, լուսանկարել։ Նրա խոսքով, եթե վնասված լինի Տիգրանակերտի՝ արդեն իրենց կողմից պեղված թաղամասերը, եկեղեցին քարուքանդ եկած լինի, հազիվ թե հնարավոր լինի վերականգնել, եթե պարիսպի որոշ հատված, միգուցե հնարավոր լինի։
Հ. Պետրոսյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանին շատ լավ հայտնի է, թե այդ տարածքում ինչ կա, Ադրբեջանի ակադեմիան, Ազգային անվտանգությունը տարին մի քանի անգամ անդրադառնում են հայ հնագետների կողմից կատարվող պեղումներին, այսինքն՝ ամեն ինչ լավ գիտեն, այնպես չէ, որ անհայտ տեղ է, ռազմական օբյեկտ է, իրենք էլ կրակում են։
Նա ասաց, որ Ադրբեջանը չունի քաղաքակրթական այն մակարդակը, որպեսզի հասկանա, տարբերակի մշակույթը, ամեն ինչ ոչնչացնում է։
Մշակութաբանը որևէ հույս չի կապում միջազգային մշակութային, հումանիստական կազմակերպությունների հետ, որոնք կարող են կանգնեցնել Ադրբեջանի կողմից մշակութային հուշարձանների ոչնչացումը։
«Եթե մարդկանց տոտալ բնաջնջում են, որևէ մեկը դրա համար չի անհանգստանում, ի՞նչ պետք է ասի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն։ Ըստ էության, ադրբեջանական ագրեսիան շատ ավելի տոտալ մի բան է, քան զուտ մշակութային բաղադրիչը դրա մեջ»,- նշեց Համլետ Պետրոսյանը։

The archaeological camp of the ancient Armenian city of Tigranakert in Artsakh is repeatedly targeted by the Azerbaijani troops, the head of the YSU Chair of Culturology, Doctor of History, Professor Hamlet Petrosyan told Panorama.am in an interview, noting the cultural monument is in the zone of active military operations.
Petrosyan, who leads the excavations in the ancient town, said that the area of Tigranakert comprising about 4 km is constantly being shelled, adding at the moment the damages inflicted on various sites cannot be assessed.
"The whole area of Tigranakert, which is on a mountain, comes under shelling. The town is clearly visible from afar. Our camp, which is also located in the area of the monument, about 200 meters away from the museum and the walls built by [King] Tigran, was shelled and destroyed. Now we do not know what the situation is in the other locations. We only assume that there are definitely damages, because the mountain is constantly shelled. Now it is impossible to study and evaluate the main sites of the monument," the archeologist said.
Petrosyan said that they have a monitoring group, which managed to visit and take photos of several areas. According to him, if the districts and the church of Tigranakert, already excavated by them, are damaged or destroyed, it will hardly be possible to restore them.
The professor stressed that Azerbaijan knows very well what is in that area, as the Academy of Azerbaijan and National Security repeatedly refer to the excavations carried out by Armenian archaeologists there, that is, they know very well that there is no military object in Tigranakert.
The culturologist does not pin his hopes on international cultural and humanitarian organizations that can stop the destruction of cultural monuments by Azerbaijan.
"If people are totally annihilated and no one worries about it, what should UNESCO say? In fact, the Azerbaijani aggression is much more total than the purely cultural element in it," Petrosyan stated.