Ինձ թվում է՝ վաղը կավարտի Շուշիի համար ճակատամարտը. Արծրուն Հովհաննիսյան
-Ո՞ւմն է Շուշին,-«Հ1»- ով հեռարձակվող «Հարցազրույց Պետրոս Ղազարյանի հետ» հաղորդմանը հաղորդավարը հարցրեց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանին։
Ա. Հովհաննիսյան,.-Եթե հարցը վերաբերում է պատկանելությանը, ապա Շուշին միշտ էլ հայկական քաղաք է եղել։ Եթե խոսքը վերաբերում է ռազմական գործողություններին, ապա դրանք ընթանում են Շուշիի ներսում և շրջակայքում։ Մեր զորքերը հերոսական պայքար են մղում՝ Շուշին պաշտպանելու, և որոշ դիրքերում ադրբեջանական կամ վարձկան ուժերը ոչնչացնելու ուղղությամբ։
Հարց. Դուք հաճախ օգտագործում եք վերահսկողություն տերմինը, հիմա ո՞ւմ վերահսկողության տակ է այդ շրջանը։
Ա. Հովհաննիսյան. Հիմա բարդ է ասել։ Վաղ առավոտից և ամբողջ ցերեկվա ընթացքում համառ մարտեր են եղել, և թե ումն էր նախաձեռնությունը, դժվար է ասել։ Իրենք երեկ ցերեկ և գիշերը սկսել էին մեծ խմբերով ներթափանցել քաղաք և մերոնք, կատարելով վերախմբավորում, հակառակ գործողությունն են արել։ Չկա այնտեղ կողմ, որ ունի լիարժեք վերահսկողություն և լիարժեք նախաձեռնողականություն՝ քաղաքի և շրջակայքի տարածքների վերահսկողության նկատմամբ։ Բայց, ինձ թվում է՝ իրենք չէին պատկերացնում, որ մենք այդպես համառ կդիմադրենք կոնկրետ Շուշիի համար։ Ես կուզեի, որ Շուշիի վերաբերյալ վաղաժամ ոչ լավատեսական, ոչ առավել ևս վատատեսական գնահատականներ չտանք։ Մեր զորքը ամբողջ օրը շատ գրագետ պայքար է մղել՝ բոլոր զորատեսակներով։ Սպասենք որոշ ժամանակ։ Կարելի է ասել, որ Շուշիի համար առանձին ճակատամարտը, որ 3-4 օր անդադար ընթանում է տարբեր փուլերով, հաջողությունների ու անհաջողությունների տատանումներով, վաղը, իմ կարծիքով, վերջնական պարզ կլինի։ Չեմ ուզում վերջնական գնահատական տալ, իրավիճակն անընդհատ փոխվում է։

А. Ованнисян: Мне кажется, завтра завершится битва за арцахский Шуши
– Чей (армянской стороны или азербайджанской. – Прим. ред.) Шуши (культурная столица Республики Арцах (НКР). – Прим. ред.)? – спросил в эфире программы «Интервью с Петросом Казаряном» на Общественном телевидении Армении телеведущий представителя Минобороны Армении Арцруна Ованнисяна.
А.Ованнисян: – Если речь идет о принадлежности, то Шуши всегда был армянским городом. Что вопрос касается военных действий, то они идут внутри и вокруг Шуши. Наши войска ведут героическую борьбу для обороны Шуши и уничтожения азербайджанских или наемных сил на некоторых позициях.
Вопрос: – Вы часто используете термин «контроль», под чьим контролем сейчас этот район?
А. Ованнисян – Сейчас сложно сказать. С раннего утра и в течение всего дня велись ожесточенные бои, кто владел инициативой – сложно сказать. Вчера днем и ночью они (азербайджанская сторона. – Прим. ред.) начали проникать в город большими группами, и наши силы, перегруппировываясь, предприняли ответное действие. Там нет стороны, у которой полноценный контроль, полноценная инициативность – по контролю над городом и прилегающими территориями. Но, мне кажется, они не представляли себе, что мы окажем такое упорное сопротивление – в борьбе конкретно за город Шуши. Я бы хотел, чтобы мы не давали преждевременно оптимистичных или более пессимистических оценок касательно  Шуши. Наше войско весь день очень грамотно сражалось, все виды войск. Подождем некоторое время. Можно сказать, что отдельная битва за Шуши, которая длится 3-4 дня с разными этапами, с колебаниями успехов и неудач, завтра, на мой взгляд, окончательно разрешится. Я не хочу давать окончательную оценку, ситуация постоянно меняется.