Տիգրանակերտի հնագիտական հանգրվանի գույքը տեղափոխվել է ապահով վայր. Պետրոսյան
Տիգրանակերտի պեղումներն իրականացնող արշավախմբի ղեկավար, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը տեղեկացնում է, որ Տիգրանակերտի հնագիտական հանգրվանի գույքը տեղափոխվել է ապահով վայր:
«Շնորհիվ մեր երկու քաջ աջակիցների, որոնց առջև գլուխս եմ խոնարհում, Տիգրանակերտի հնագիտական հանգրվանի գույքը տեղափոխվել է ապահով վայր: Պատերազմական այս ծանր պահին այդ գույքը հազիվ թե իրենից լուրջ նյութական արժեք է ներկայացնում: Բայց նույնիսկ վնասված` այն խորհրդանշում է Տիգրանակերտը, մեր մշակույթը: Հաղթելու ենք»,- գրել է Հ.Պետրոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար թիրախավորվում ու հրթիռակոծվում է Տիգրանակերտի հնագիտական ճամբարը, մշակութային հուշարձանն ակտիվ ռազմական գործողությունների գոտում է։ Ավելի վաղ Համլետ Պետրոսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ Տիգրանակերտի տարածքը՝ մոտ 4 կմ, անընդհատ հրետակոծվում է, այս պահին չի կարող ճշգրիտ ասել, թե որ տեղամասում ինչ վիճակ է։
«Մեր հանգրվանը, որը նույնպես հուշարձանի տարածքում է՝ թանգարանից, Տիգրանի կառուցած պարիսպներից մոտ 200 մետր է հեռու, հրետակոծվել է, քարուքանդ է եղել։ Հիմա չգիտենք, թե ինչ իրավիճակ է մնացած տեղամասերում։ Միայն ենթադրում ենք, որ հաստատ վնասներ կան, քանի որ սարն անընդհատ հրետակոծվում է։  Հիմա հնարավոր չէ հուշարձանի հիմնական հատվածներն ուսումնասիրել, գնահատել»,- նշել էր հնագետը։

Г. Петросян: Имущество археологического лагеря Тигранакерта в Арцахе перенесено в надежное место
Руководитель экспедиционной группы в Тигранакерте, заведующий кафедрой культурологии исторического факультета ЕГУ, доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян сообщает, что имущество археологического лагеря древнейшего армянского города Тигранакерт в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) перенесено в надежное место.
«Благодаря нашим двум храбрым сторонниками, перед которыми я преклоняю голову, имущество археологического лагеря Тигранакерта перенесено в надежное место. В это тяжелое военное время имущество практически не представляет материальной ценности. Но даже поврежденное – оно символизирует Тигранакерт, нашу культуру. Мы победим», – отметил Г. Петросян.
Напомним, что в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель экспедиционной группы в Тигранакерте, заведующий кафедрой культурологии исторического факультета ЕГУ, доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян отметил, что территория Тигранакерта – около 4 км – постоянно обстреливается с азербайджанской стороны, на данный момент он не может точно сказать, на каком участке какая ситуация.
«Информация такая: артобстрелу подвергается весь Тигранакерт, расположенный на горе. Он очень хорошо просматривается издалека. Наш лагерь, который также находится на территории памятника, примерно в 200 метрах от музея, построенных Тиграном стен, был обстрелян и разрушен. Сейчас мы не знаем, как обстоят дела на других участках. Мы только предполагаем, что точно есть повреждения, потому что гора постоянно подвергается обстрелу. Сейчас невозможно изучить и оценить состояние основных участков памятника», – указал археолог.