Լևոն Արոնյանի նախաձեռնությամբ Երևանի կենտրոնում մեկնարկել է «Մատ տեռորին» միջոցառումը
Երևանի կենտրոնում՝ Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի նախաձեռնությամբ անցկացվում է «Մատ տեռորին» խորագրով բարեգործական միջոցառումը։
Այն մեկնարկեց մեկ րոպե լռությամբ՝ ի հիշատակ Արցախում զոհված մարտիկների։
Միջոցառման ընթացքում Արոնյանը և արցախցի գրոսմայստեր Մանուել Պետրոսյանը կանցկացնեն միաժամանակյա խաղի սեանս՝ Արցախից և Հայաստանից ընտրված 20 տաղանդավոր երեխաների հետ։
«Դրանից բացի, կանցկացվի մայրիկիս՝ Սեդա Արոնովայի հեղինակած «Լևոն Արոնյան» գրքի անվանական ստորոգրումն ու վաճառքը, որից ստացված հասույթն ամբողջությամբ կփոխանցվի Հայաստան համահայկական հիմնադրամին։ Միասին աջակցենք մեր ազգի պայքարին ահաբեկչության դեմ։ Ուրախ կլինեմ տեսնել բոլորիդ»,-մեկնարկին հայտարարեց Լևոն Արոնյանը։
Նրա խոսքով, այսօր հայերն ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջամարտիկ են, քանի որ մեր դեմ կիրառվում են անմարդկային ու դաժան միջոցներ։
«Ես ուզում եմ՝ այսօր դուք իմանաք, տեսնեք, որ մենք ունենք այսպիսի հրաշալի մանուկներ, որոնք մեզ հետ շախմատ են խաղալու»,-ասաց գրոսմյաստերն ու հավելեց, միջոցառման ընթացքում Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի քառյակի կենդանի կատարմամբ կհնչի դասական երաժշտություն։
Արոնյանն իր բացման խոսքում ընդգծեց՝ սա նաև մշակութային պատերազմ է, և ամեն Անդրանիկի կողքին պետք է ունենանք Կոմիտաս, ամեն Նժդեհի կողքին պետք է ունենանք Տիգրան Պետրոսյան, Արամ Խաչատրյան, Մինաս Ավետիսյան։
«Մենք պետք է յուրաքանչյուրս մեր բնագավառում լինենք լավագույնը։ Համոզված եմ, որ չարը կհաղթահարենք»,-ասաց նա՝ կոչ անելով ակտիվորեն մասնակցել միջոցառմանը։
Խոսքը չավարտած՝ բազմաթիվ մարդիկ արդեն գնած գրքերը ձեռքին մոտեցան շախմատիստին նրա ստորագրությունը ստանալու համար։

По инициативе Левона Ароняна в центре Еревана стартовало благотворительное мероприятие «Мат террору»
14:57 08/11/2020
В центре Еревана – на площади Шарля Азнавура – по инициативе армянского гроссмейстера Левона Ароняна проводится благотворительное мероприятие под лозунгом «Мат террору».
Мероприятие стартовало с минуты молчания в память о погибших в Арцахе военнослужащих.
В ходе мероприятия Левон Аронян и арцахский гроссмейстер Мануел Петросян проведут сеанс одновременной игры с 20 талантливыми детьми из Арцаха и Армении.
«Кроме этого, будет проведена автограф-сессия и продажа книги “Левон Аронян”, автором которой является мать гроссмейстера – Седа Аронова, весь сбор от продажи книги полностью будет переведен во Всеармянский фонд “Айастан”. Вместе поддержим борьбу нашего народа против терроризма. Буду рад видеть всех», – заявил Л. Аронян.
По его словам, сегодня армяне являются лидером борьбы с терроризмом, поскольку против нас применяются бесчеловечные и жестокие средства.
«Я хочу, чтобы вы сегодня знали, видели, что у нас такие чудесные дети, которые будут играть с нами в шахматы», – отметил гроссмейстер и добавил, мероприятие будет сопровождаться классической музыкой в исполнении Квартета имени Комитаса.
Он подчеркнул, что каждый должен быть лучшим в своей сфере: «Убежден, что мы победим зло», – отметил он, призвав активно участвовать в мероприятии.