«Լիահույս եմ, որ Ձեր վարչակազմը գործուն քայլեր կձեռնարկի պատերազմի դադարեցման ուղղությամբ». Փաշինյանի ուղերձը՝ Բայդենին
21:39 08/11/2020
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենին: Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Մեծարգո պարոն Բայդեն,
Ընդունեք, խնդրեմ, մեր սրտանց շնորհավորանքները Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ։
Համոզված եմ, որ երկարամյա քաղաքական ու օրենսդիր գործունեության ընթացքում ձեռք բերած հարուստ փորձառությունը և գիտելիքները կուղեկցեն Ձեզ` բարօրության և առաջընթացի ճանապարհով Միացյալ Նահանգներն ու նրա ժողովրդին առաջնորդելու Ձեր գործունեության մեջ:
Ձեր գործունեության ընթացքում դուք մեծ ներդրում եք կատարել հայ-ամերիկյան բարեկամության և փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման գործում: Հայ ժողովուրդը բարձր է գնահատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և իր իրավունքների պաշտպանության հարցում Ձեր կողմից ցուցաբերած սկզբունքային դիրքորոշումը:
Հավատացած եմ, որ Ձեր նախագահության ընթացքում հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունները, որոնք խարսխված են ընդանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա, կշարունակեն վերելք ապրել՝ մեր պետությունների միջև առկա ռազմավարական երկխոսության մակարդակին համահունչ:
Անշուշտ այդ գործընթացում իր անգնահատելի ներդրումն ունի նաև ամերիկահայությունը, որը կապող կամուրջ է հանդիսանում մեր երկրների միջև։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԱՄՆ-ի դերակատարումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Ինչպես տեղյակ եք, ավելի քան մեկ ամիս է ինչ Ադրբեջանն ու Թուրքիան, արհամարհելով համանախագահողների՝ հրադադար հաստատելու բոլոր ջանքերը, շարունակում են համատեղ ագրեսիան Հայաստանի և Արցախի հանդեպ` ներգրավելով օտարերկրյա ահաբեկիչների:
Այդ կապակցությամբ ողջունում եմ խնդրի հանգուցալուծումը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու Ձեր տեսլականը, որն արտահայտել եք որպես նախագահի թեկնածու:
Լիահույս եմ, որ Ձեր վարչակազմը գործուն քայլեր կձեռնարկի պատերազմի դադարեցման և խնդրի համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ, որի հիմքում պետք է ընկած լինեն Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովումը նրա ինքնորոշման իրավունքի իրացման միջոցով:
Թույլ տվեք մեկ անգամ ևս շնորհավորել Ձեզ՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնոմ ընտրվելու առթիվ և ցանկանալ քաջառողջություն, հաջողություն և արգասաբեր գործունեություն»:

Пашинян – Байдену: Полон надежды, что Ваша администрация предпримет действенные шаги в направлении прекращения войны в Арцахе
22:18 08/11/2020
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание Джо Байдену по случаю его избрания на пост президента США.
В послании, которое приводится на официальном сайте премьера Армении, говорится:
«Многоуважаемый господин Байден,
прошу принять наши сердечные поздравления по случаю Вашего избрания на пост президента Соединенных Штатов Америки.
Я уверен, что богатый опыт и знания, полученные в результате многолетней политической и законодательной деятельности, будут сопровождать Вас в Вашей деятельности, чтобы США и американский народ под Вашим предводительством двигались по пути благоденствия и прогресса.
В ходе Вашей деятельности Вы внесли значительный вклад в укрепление армяно-американской дружбы и взаимовыгодного сотрудничества. Армянский народ высоко ценит Вашу принципиальную позицию в вопросе признания Геноцида армян и защиты его прав.
Убежден, что во время Вашего президентства армяно-американские двусторонние отношения, основанные на общих демократических ценностях, продолжат переживать подъем — созвучно уровню стратегического диалога между нашими странами.
Безусловно, в этот процесс свой неоценимый вклад вносят также американские армяне, которые являются связующим мостом между нашими странами.
Армения в деле мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта придает большую важность роли США как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Как Вы знаете, вот уже более месяца Азербайджан и Турция, игнорируя все усилия сопредседателей по установлению режима прекращения огня, продолжают совместную агрессию против Армении и Арцаха – с привлечением иностранных террористов.
В этой связи приветствую Ваше видение разрешения вопроса исключительно мирным путем, которое Вы выразили как кандидат в президенты.
Я полон надежды, что Ваша администрация предпримет действенные шаги в направлении прекращения войны и всеобъемлющего урегулирования проблемы, которое должно быть основано на обеспечении безопасности народа Арцаха посредством реализации его права на самоопределение.
Позвольте еще раз поздравить Вас с избранием на пост президента Соединенных Штатов Америки, пожелать крепкого здоровья, успехов и плодотворной деятельности».