Մեր խնդիրը ոչ թե շնչառական սարքի, այլ թթվածնի դեֆիցիտն է. Արսեն Թորոսյան
«Ոչ բոլոր դեպքերում է, որ COVID-19-ի բուժումը 14 օր է տևում, լինում է նաև, որ բուժումը տևում է 5-6 օր, կան դեպքեր, երբ բուժման համար ամիսներ են պահանջվում։ Իսկ բուժման վերջնական փաստը արձանագրելու համար թեստ չենք անում մայիս ամսից, քանի որ նպատակահարմար չենք գտնում։ Առողջացման փաստը կլինիկական լացավմամբ ենք արձանագրում»,- այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու հիվանդանոցից դուրս գրվելիս կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիները թեստ չեն հանձնում՝ հստակ իմանալու համար, որ բուժվել են։
Նախարարը տեղեկացրեց՝ բուժումը ստանալուց հետո հիվանդին ասում են, որ եթե ինքը դուրս է գրվում հիվանդանոցից, միևնույն է, պետք է 14 օր մնա տանը։ Ըստ Արսեն Թորոսյանի, հիվանդը դուրս է գրվում հիվանդանոցից, եթե պրակտիկ առողջ է։
Հարցին, թե այս պահին քանի կորոնավիրուսով վարակված անձ է սպասում հոսպիտալացման, առողջապահության նախարարը պատասխանեց՝ 861 քաղաքացի.
«Ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 180 և ծանր վիճակում գտնվող 897 հիվանդ ունենք։ Այս պահին 73 հիվանդի միացված է արհեստական շնչառության սարք։ Շնչառական սարքի պակաս չունենք, ձեռքբերումներ արել ենք, և դեռ շարունակում ենք անել»։
Անդրադառնալով հիվանդության զարգացման մասին կանխատեսումներին՝ Արսեն Թորոսյանը նշեց՝ դրանք շատ տարբեր են։
«Մեր խնդիրը ոչ թե շնչառական սարքի, այլ թթվածնի դեֆիցիտն է։ Հիմա բուն թթվածնի համաշխարհային դեֆիցիտ կա, և այն հնարավոր չէ երկար տեղափոխել։ Մենք տիտանական ջանքեր ենք գործադրում, որպեսզի որևէ խափանում չլինի։ Մենք նախատեսում ենք նոր հզորություններ ներդնել, չնայած ամռան ընթացքում ձեռք ենք բերել որոշ բաներ։ Բայց դեպքերի թիվը անկանխատեսելի մեծ էր, մենք որոշակի աճ սպասում էինք, բայց ոչ քառապատիկ, հնգապատիկ։ Մենք ևս չորս թթվածնի մեծ կայան ենք գնել»,- ներկայացրեց նախարարը։
Ըստ Արսեն Թորոսյանի, տնային մահերը քչացնելու միակ տարբերակը քիչ թվեր ունենալն է, այսինքն՝ պետք է կանխել հիվանդության հետագա տարածումը։
Հարցին, թե կրկնավարակի դեպքեր արձանագրվո՞ւմ են, նախարարը պատասխանեց՝ մինչ օրս եղել է կրկնակի վարակման 343 դեպք։

Арсен Торосян: Проблема заключается не в дефиците дыхательных аппаратов, а кислорода
«Не во всех случаях, когда лечение COVID-19 длится 14 дней, бывает также, что лечение длится 5-6 дней, есть же случаи, когда пациенты лечатся месяцам. Для подтверждения окончательного факта выздоровления мы не проводим повторный тест ещё с мая, поскольку считаем это нецелесообразным. Факт выздоровления мы фиксируем клиническим улучшением», – заявил сегодня в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении министр здравоохранения РА Арсен Торосян, отвечая на вопрос, почему при выписке из больницы инфицированные граждане не сдают повторный тест, чтобы убедиться, что выздоровели.
Министр сообщил, что после получения лечения пациенту говорят, если он выписывается из больницы, тем не менее, должен на протяжении 14 дней находиться дома. По словам А. Торосяна, пациент выписывается из больницы, если здоров на практике.
На вопрос, сколько по состоянию на данный момент лиц с коронавирусом ждут госпитализации, министр здравоохранения ответил, что 861 гражданин.
«У нас 180 находящихся в крайне тяжелом и 897 в тяжелом состоянии пациентов. В данный момент 73 пациента подключены к аппарату ИВЛ. У нас нет нехватки в данных аппаратах, мы их приобрели и сейчас продолжаем процесс закупок», – пояснил он.
Обратившись к прогнозам развития болезни, Арсен Торосян отметил, что они абсолютно разные.
«Наша проблема заключается не в дефиците дыхательных аппаратов, а кислорода. Сейчас существует мировой дефицит кислорода, и его нельзя долго транспортировать. Мы прилагаем титанические усилия, чтобы не произошло никакого сбоя. Мы предусматриваем внедрение новых мощностей, несмотря на то, что летом удалось произвести некоторые закупки. Но число случаев заражения было непредсказуемо большим, мы ожидали некоторого роста, но не в четыре, и не в пять раз. Мы приобрели 4 большие кислородные станции», – пояснил министр.
По его словам, снизить число случаев смерти дома – это снижение случаев заражения коронавирусом, то есть, необходимо предотвратить дальнейшее распространение вируса.
На вопрос, фиксируются ли случаи повторного заражения, министр ответил, что до сих пор зафиксировано 343 случая повторного заражения коронавирусом.