Արցախում նեոօսմանյան ռևիզիոնիզմի պարտության դեպքում ստիպված չենք լինի զենքի սպառնալիքով դիմակայել դրան․ հույն պատմաբան
16:05 09/11/2020
Հույն պատմաբան, բալկանների հետազոտող Մարիոս Մաթիոս-Ժոզեֆիդիսը հոդված է հրապարակել Greek City Times-ում՝ «Թույլ մի տվեք, որ Արցախը դառնա Կովկասի Կրաինան» վերնագրով։
1995թ․-ի օգոստոս և տեղի է ունենում խորվաթական բանակի գործողությունը «Կրաինայում», ՆԱՏՕ-ի ռմբակոծության, Խորվաթիայի ու Բոսնիայի բանակների թվային ու որակական գերազանցության պայմաններում Կրաիինայի 31.500 սերբ պաշտպանները, քիչ միջոցներով և Բելգրադի կառավարության դավաճանությամբ, սկսում են նահանջել Սերբիայի այս տարածքից:
Նրանց են միանում 250,000 սերբ քաղաքացիական անձինք, որոնք կազմում էին Սերբական Կրաինայի ճնշող մեծամասնությունը: Դա տեղի է ունեցել… Սերբիայի բնակչությունը արմատախիլ է արվել իր տներից, որտեղ դարեր շարունակ եղել է ճնշող մեծամասնությունը:
Դրանից հետո անցել է քսանհինգ տարի, և Խորվաթիան երբեք չի մեղադրվել էթնիկ զտումների մեջ, և քիչ սերբեր են վերադարձել իրենց տները:
«2020 նոյեմբեր… Էլ ավելի անհամապատասխան ժամանակահատվածում Արցախում հայկական ուժերը անհավասար պայքար են մղում ադրբեջանական զինված ուժերի, արաբ իսլամաֆաշիստների և, իհարկե, նեոօսմանյան ֆաշիստական Թուրքիայի դեմ»,-գրում է հոդվածագիրը։
Նշվում է, որ իրենց մայրաքաղաք Ստեփանակերտից հայերն արդեն սկսել են հեռանալ, քանի որ դժվար է խուսափել ռմբակոծություններից և, իհարկե, ադրբեջանցիների վրեժխնդիր կատաղությունից: Միջազգային հասարակական կարծիքը, համակրանքից վեր, ոչինչ չի ձեռնարկում նրանց օգնելու համար:
Բոլորը պարզապես հույս ունեն, որ արցախահայությունը կդիմանա: Բայց ցանկություններով ոչինչ չի պատահում։
Ինչո՞ւ չպետք է ընկնի Արցախը
1995-ի օգոստոսին Կրաինայի անկումը, բացի իր կործանարար մարդասիրական հետևանքներից, ունեցավ հավասարապես կործանարար աշխարհաքաղաքական հետևանքներ:
Ուժեղ ազգային և հակաիմպերիալիստական ինքնություն ունեցող երկիր՝ Սերբիան, նվաստացավ և ստիպված եղավ կորցնել պատմականորեն իրեն պատկանող Կրաինան: Գերմանոֆիլ և իմպերիպերիալիստ Խորվաթիան հայտնվեց որպես Արևմտյան Բալկանների ամենահզոր երկիր և Բալկաններում իմպերիալիստների շահերի մշտական կամուրջ:
«Այն դեպքում, երբ Արցախը ընկնի, հետևանքները շատ ավելի աղետալի կլինեն և շատ ավելի վատ հետեւանքներ կունենան Հունաստանի համար: Թուրքիան աշխարհաքաղաքականորեն կամրապնդվի տարածաշրջանում՝ ավելացնելով իր ազդեցությունը Կենտրոնական Ասիայի մահմեդական թյուրքական երկրներում:
Դրա ազդեցությունը կսկսվի Էգեյան ծովում և կավարտվի Արևմտյան Չինաստանում:
Այս հաղթանակը կհանգեցնի իսլամի արմատականացմանը և, իհարկե, Հունաստանի վրա լրացուցիչ ճնշման ոչ միայն Թուրքիայի, այլև նրա միջինասիական արբանյակների կողմից:
Միևնույն ժամանակ, տարածաշրջանում ավանդաբար հակաթուրքական պետությունը կվերանա՝ Հունաստանին թողնելով մեկ պակաս բնական դաշնակից:
Ցավոք, որպես ժողովուրդ, մենք չենք կարող շատ բան անել՝ օգնելու հայությանը»,-գրում է հոդվածագիրը:
Նշվում է, որ բացի մարդասիրական օգնությունից, պետք է ճնշում գործադրվի Հունաստանի կառավարության վրա, որպեսզի ավելի հստակ դիրքորոշում ցուցաբերի այս հակամարտության վերաբերյալ՝ միջազգային կազմակերպություններին բողոքելով, որ այդ հակամարտությունը ոչ այնքան Հայաստան-Ադրբեջան մրցակցության արդյունք է, որքան նաև Թուրքիայի՝ որպես անկարգությունների և սրման մշտական աղբյուր տարածաշրջանում:
«Եթե նեոօսմանյան ռևիզիոնիզմը ջախջախվի Արցախում, հնարավոր է, որ զենքի սպառնալիքով ստիպված չլինենք դրան դիմակայել»,-եզրափակում է հոդվածը:

Do not let Artsakh become the Krajina of the Caucasus
In the face of NATO bombing, the numerical and qualitative superiority of the Croatian and Bosniak armies (and of course paramilitary units), the 31,500 Serb defenders of Krajina, with little means and betrayed by the Belgrade government, begin to retreat from this Serbian area.
They are joined by 250,000 Serb civilians, who made up the vast majority of the Krajina. It happened… The Serbian population was uprooted from its homes, in which for centuries it was the vast majority.
Twenty-five years have passed since then and Croatia has never been blamed for the ethnic cleansing, and few Serbs have returned to their homes.
November 2020… In an even more incoherent period, the Armenian forces in Artsakh are waging an unequal battle against the Azeri armed forces, the Arab Islamo-fascists and, of course, Neo-Ottoman fascist Turkey.
Abandoned by all but with the motherland first and foremost, and of course the Russians, they are desperately fighting the invader but it is obvious that they have begun to bend.
In their capital Stepanakert, Armenians have already begun to leave as their is little escaping the bombings and of course the vengeful rage of the Azeris. The international public opinion, beyond sympathy, does nothing to help them.
Everyone just hopes that the Armenians of Artsakh will endure. But with wishes, nothing happens…
Why shouldn’t Artsakh fall?
The fall of Krajina in August 1995, in addition to its devastating humanitarian consequences, had equally devastating geopolitical consequences.
A country with a strong national and anti-imperialist identity, Serbia was humiliated and forced to lose the Krajina that historically belonged to it. Germanophile (with fascist tendencies) and pro-imperialist Croatia emerged as the most powerful country in the Western Balkans and a permanent bridgehead for the imperialists interests in the Balkans.
In the event that Artsakh falls, the consequences will be much more catastrophic and will have much worse consequences for Greece. Turkey will strengthen geopolitically in the region, increasing its influence in the Muslim Turkic countries of Central Asia.
Its influence will begin in Aegean and would end in Western China.
This victory will result in a radicalization of Islam and of course an additional pressure on Greece not only from Turkey but also from its Central Asian satellites.
At the same time a traditionally anti-Turkish state in the region will disappear, leaving Greece with one less natural ally.
Unfortunately, as a people, we can not do much to help the Armenians.
But in addition to humanitarian aid, we must put pressure on the Greek government to take a clearer stance on this conflict by complaining to international organizations that this conflict is not so much the result of Armenia-Azerbaijan rivalry but also the involvement of Turkey as a permanent source of unrest and escalation in the region.