Bild-ի խմբագիր. Շատ թղթակիցներ կան, որոնք կարող են ապացուցել՝ Ալիևը ստում է
Արցախում ընթացող պատերազմական գործողությունները լուսաբանող Bild գերմանական պարբերականի գլխավոր խմբագիր Փոլ Ռոնժեյմերը թվիթերյան գրառմամբ արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ BBC-ին տված հարցազրույցում հնչեցրած հայտարարություններին։
«Միայն BBC-ին չէ, որ գիտե՝ նախագահը կրկին ու կրկին ստեր է ասում։ Մենք այնտեղ ենք գտնվել երկու շաբաթ, տեսել ենք, թե ինչպես են ամեն օր ու գիշեր հրատակոծվում քաղաքացիական շրջանները։
@azpresiden, շատ թղթակիցներ կան, որոնք կարող են ապացուցել՝ Դուք ստում եք»,-թվիթերի իր միկրոբլոգում արձագանքելով Ալիևից հարցազրույց վերցրած BBC-ի թղթակցի գրառմանը՝ գրել է Bild-ի խմբագիրը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հարցազրույց է տվել BBC-ին ու, մեղմ ասած, անհարմար վիճակում հայտնվել, լրատվականին մեղադրել «Fake News» (կեղծ տեղեկատվություն) տարածելու մեջ։
BBC-ի հաղորդավար Օրլա Գերինը նշում է, որ BBC-ի լրագրողները, որ հոկտեմբերի 1-ից 3-ը եղել են Ստեփանակերտում, հայտնել են, որ քաղաքը ենթարկվել է ռմբակոծության՝ ներառյալ շտապօգնության ծառայության տարածքը, ավերվել է բազմահարկ բնակելի շենքը, երբ մարդիկ փորձել են փախչել, երկնքում եղել է անօդաչու թռչող սարք, կարճ ժամանակ անց կրկին հրաձգություններ, ինչը բնութագրվել է որպես հրաձգություն՝ առանց ռազմական թիրախների։
«Այս ամենն ուղղակի տեղեկություններ չեն։ Այս ամենը տեսել և նկարահանել են BBC-ի լրագրողները»,- ասում է հարցազրույցավարը։

Редактор Bild: Есть много корреспондентов, которые могут доказать, что Алиев лжет
И.о. главного редактора авторитетного немецкого издания Bild Пауль Ронцхеймер, освещающий военные действия в Республике Арцах (НКР), в своем микроблоге в Twitter коснулся озвученных президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявлений в интервью BBC.
«Не только BBC знает, что президент вновь и вновь озвучивает ложь. Мы находились там в течение двух недель, видели, как почти каждый день и каждую ночь мишенями (ВС Азербайджана. – ред.) становились гражданские объекты. Президент Азербайджана, есть много корреспондентов, которые могут доказать, что вы лжете», – написал Пауль Ронцхеймер.
Напомним, президент Азербайджана Ильхам Алиев дал интервью ВВС и оказался, мягко говоря, в неловком положении, обвинив британскую вещательную телерадиокорпорацию в распространении Fake News (ложной информации).
В интервью, записанном в Баку 6 ноября, корреспондент BBC Орла Герин отметила: «Я хотела бы рассказать вам, президент Алиев, что наблюдали мои коллеги, корреспонденты ВВС. Они были в Степанакерте, в Нагорном Карабахе, 1-3 октября. Они были свидетелями неизбирательного обстрела города, включая центра «Скоро помощи», разрушен жилой многоквартирный дом. Когда люди пытались бежать, в небе был беспилотник. Через некоторое время – еще обстрелы рядом. Они описывают это как «беспорядочный обстрел, без очевидных военных целей». Все это – не слухи. Это видели и сняли на виде журналисты ВВС».
«Я сомневаюсь в этих свидетельствах», – заявил в ответ Алиев. На возражение О. Герин, что корреспонденты ВВС были там, Алиев сказал: «Это может быть фейк ньюс».