ՀԱՊԿ-ը ողջունել է Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության հաստատումը և արյունահեղության ավարտը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցումը: Այս մասին այսօր լրագրողներին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը, գրում է Tass-ը։
«Մենք դրական ենք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցման փաստը: Դա հնարավոր դարձավ այն բանից հետո, երբ նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի վարչապետները համապատասխան հայտարարություն ստորագրեցին: Մենք ողջունում ենք բոլոր գործողությունները, որոնք հանգեցնում են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և արյունահեղության ավարտի: ՀԱՊԿ-ը բազմիցս կոչ է արել հակամարտող կողմերին վերադառնալ հրադադարի ռեժիմին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը՝ բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով », - ասել է Զասը։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նաև դրական է գնահատել տարածաշրջան ռուսական խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու որոշումը:
«Մենք կարծում ենք, որ ռուս խաղաղապահների տեղակայումը էական կանխարգելող գործոն է հակամարտող կողմերի կողմից ուժի չկիրառման համար: Կրկին հիշեցնում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը հնարավոր է միայն քաղաքական և դիվանագիտական մեթոդներով», - ասել է Զասը:

В ОДКБ приветствовали прекращение боевых действий в зоне карабахского конфликта
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) приветствует прекращение боевых действий в зоне нагорнокарабахского конфликта. Об этом сообщил в среду журналистам генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась, передает ТАСС.
«Мы положительно оцениваем сам факт прекращения боевых действий в зоне нагорнокарабахского конфликта. Это стало возможным после подписания 9 ноября президентами России, Азербайджана и премьер-министром Армении соответствующего заявления. Приветствуем все действия, которые ведут к установлению мира в регионе и прекращению кровопролития. В ОДКБ неоднократно призывали конфликтующие стороны вернуться к режиму прекращения огня и урегулированию нагорнокарабахского конфликта исключительно путем мирных переговоров», – сказал он.
Генсек ОДКБ также положительно оценил решение о вводе в регион российского миротворческого контингента.
«Считаем, что ввод российских миротворцев является существенным сдерживающим фактором неприменения силы конфликтующими сторонами. Вновь напоминаем, что решение конфликта в Нагорном Карабахе возможно только политико-дипломатическими методами», – отметил Зась.