Բայդենի խորհրդականը կոչ է անում համակարգված տրանսատլանտյան քաղաքականության՝ Թուրքիայի դեմ
Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունն իր տարածաշրջանում Բայդենի վարչակազմի սկզբում առաջ է բերում «մի շարք խնդիրներ, որոնք շատ մեծ ուշադրություն են պահանջում», որոնք լուծելու համար կպահանջվի տրանսատլանտյան համակարգում։ Այս մասին երկուշաբթի ասել է «Փեն Բայդենի դիվանագիտության և գլոբալ ներգրավվածության կենտրոնի» գործադիր տնօրեն, Բայդենի խորհրդական Մայքլ Քարփենթերը: Այս մասին գրում է Ahval News-ը։
«Թուրքիան անպատասխանատու և ագրեսիվ է գործում և խարխլում է այն, ինչ մենք կարծում ենք, մեր ընդհանուր շահերն է»,- ասել է Քարփենթերը։
«Լինի դա Լեռնային Ղարաբաղ, թե Լիբիա, թե լարվածություններ Էգեյան ծովում, թե Ռուսաստանից S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգի գնում: Դրանք դաշնակցի գործողություններ չեն», - նշել է Պենտագոնի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան:
Նշվում է, որ վերջին ամիսներին Թուրքիայի զինված ուժերը սկսել են մեծ անդրսահմանային գրոհներ Սիրիայի և Իրաքի քրդական զինված խմբավորումների դեմ, Լիբիայում գործում են ԱՄԷ-ի աջակցությամբ գործող Խալիֆա Հաֆթարի դեմ, աջակցել է Ադրբեջանին Հայաստանի դեմ և Հունաստանի հետ առճակատվել վիճելի ծովային սահմաններում:
«Նպատակը չպետք է լինի Թուրքիային անկյուն մղելը՝ պատժամիջոցներ կիրառելով, տնտեսական փլուզման կամ այլ հետևանքների որոնմամբ, ինչը էլ ավելի կսրի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և նրա կառավարության ագրեսիվ մարտավարությունը և ռազմաշունչ հռետորաբանությունը»,- ասել է նա:
Քարփենթերը նշել է, որ Թուրքիային և նրա դաշնակիցներին անհրաժեշտ է «անկեղծ խոսակցություններ՝ երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունները շտկելու համար»:
Քարփենթերը նշում է, որ ԱՄՆ նոր վարչակազմը չի կարող դա անել ինքնուրույն, հավելելով, որ նաև ոչ Գերմանիան, ոչ էլ Ֆրանսիան չեն կարող լուծել «բարդ, բազմաբնույթ մարտահրավերը» առանձին։
«Միակողմանի սպառնալիքների փոխարեն, ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները պետք է ներկայացնեն «միավորված ճակատ», որը կարող է համոզել Էրդողանին «որ համագործակցության տեղ կա, բայց նաև ավելի բացասական հետևանքներ ունի ավելի ագրեսիվ քաղաքականություն վարելը», - ասել է Քարփենթերը։

Turkey’s foreign policy in its region poses “a set of problems that require a lot of attention” at the start of the Biden administration that will require transatlantic coordination to resolve them, Michael Carpenter, managing director of Penn Biden Center for Diplomacy & Global Engagement, said on Monday.
Turkey is “acting irresponsibly and aggressively and undermining what we think are our shared interests”, Carpenter told participants at a livestream hosted by the Hellenic Foundation for European and Foreign Policy (ELIAMEP), a Greek non-profit research institute, Ahval reported.
“Whether it be Nagorno-Karabakh or Libya or tensions in the Aegean or the purchase of the S-400 air defence system from Russia. These are not actions of an ally,” the former senior Pentagon official said.
In recent months, Turkish armed forces have launched major cross-border offensives against Kurdish armed groups in Syria and Iraq, intervened against the UAE-backed strongman Khalifa Haftar in Libya, backed Azerbaijan in its post-Soviet territorial dispute with Armenia and confronted Greece over disputed maritime boundaries.
The objective should not be “pushing Turkey into a corner” by imposing sanctions and seeking an economic collapse or other consequences, which would further aggravate Turkish President Recep Tayyip Erdoğan and his government’s “aggressive tactics and bellicose rhetoric”, he said.
Turkey and its allies need “frank conversations to set right the bilateral and multilateral relationships” between them and NATO, Carpenter continued.
“Once again, I think the premise here has to be that the new U.S. administration can’t do it on its own,” he said, adding that neither Germany nor France could tackle the “complex, multifaceted challenge” individually as well.
Instead of unilateral threats, NATO member-states should present a “united front”, which may persuade Erdoğan “that there is room for cooperation, but there are also very negative consequences to pursuing a more aggressive policy”, he said.