«Տեր Հովհաննեսը Դադիվանքի խաչքարերն ու զանգերը Հայաստան է բերում...»,- գրում է «Տավուշի օրագիր» ֆեյսբուքյան էջը։
«Սպուտնիկ Արմենիային» տված հարցազրույցում Դադիվանքի վանահայր և Քարվաճառի շրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանն ասել էր. «Ո՞նց պետք է լինենք. մեր ձեռքով տվեցինք, հետ եկանք... Դադիվանքը թողեցինք ու դուրս եկանք, ո՞նց պետք է լինենք»։ Տեր Հովհաննեսն ասում է, որ Դադիվանքից տեղափոխելու շատ բան կա` եկեղեցու սպասքը, ասեղնագործ խաչքարերը վաղը պետք է տեղափոխեն, որ թուրքը չգա ու պղծի։ Բայց ամենակարևորը եկեղեցին է, որը տեղափոխելու ենթակա չէ։
Քարվաճառն ազատագրելուց հետո տեսանք, որ Դադիվանքը գոմ էին դարձրել. մաքրել ենք, վերաօծել, իսկ այսօր սկուտեղի վրա մատուցում ենք թուրքին։ Մենք լավ պահել–պահպանել ենք, հիմա թուրքին ասում են` ինչ ուզում եք, արեք հետը։ Դա ինչքանո՞վ է ճիշտ։ Եթե մենք էլ լռենք, քարերը պետք է աղաղակեն»։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ին ՀՀ Վարչապետի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահի հայտարարության համաձայն՝ Հայաստանը մինչև 2020 թ. նոյեմբերի 15-ը Քարվաճառի շրջանը վերադարձնում է Ադրբեջանին։
Մատենագիտական աղբյուներում Դադի վանքը առաջին անգամ հիշատակվել է 9-րդ դարում։
Ավանդության համաձայն՝ եկեղեցին հիմնվել է Քրիստոսի առաքյալներից Թադևոսի հետևորդ Դադեի կողմից 1-ին դարում։ Դադիվանքի վերանորոգման շրջանակներում իրականացված պեղումների ընթացքում՝ 2007 թվականի հուլիսի 21-ին, վանական համալիրի եկեղեցիներից մեկի խորանի տակ գտնվել են սուրբ Դադե առաքյալի մասունքները։ 9-րդ դարում կառուցվել են վանական համալիրի առաջին կառույցները՝ ի դեմս սուրբ Դադիի միանավ վանքի։ 1145 թվականին համալիրն ավերել են սելջուկները, սակայն 1170 թվականին այն վերանորոգվել է:

«Самое главное – Дадиванк – не вывезти»: отец Ованнес вывозит хачкары и колокола из монастыря
Настоятель Дадиванкского монастырского комплекса – отец Ованнес – вывозит хачкары (крес-камни) и колокола из монастыря в Армению, сообщается на странице «Дневник Тавуша».
Дело в том, что согласно подписанному премьер-министром Армении, президентами РФ и Азербайджана соглашению, Карвачар (Кельбаджарский район), где расположен монастырь, до 15 ноября 2020 года должен перейти к Азербайджану.
В интервью Sputnik Armenia духовный пастор Карвачарского района иерей Ованнес Ованнисян в ответ на вопрос, как они, ответил: «Как нам быть, когда своими руками отдали святыню… Оставили Дадиванк и вышли». Отец Ованнес говорит, что из Дадиванка много чего нужно вывезти. Церковная утварь и хачкары завтра будут вывезены, чтобы турки не осквернили их. Но самое главное – церковь, которую с места не сдвинуть.
«После освобождения Карвачара (в 90-х) мы увидели, что они превратили Дадиванк в хлев. Мы очистили его, заново освятили, а сегодня на блюдечке преподносим его туркам. Мы хранили его и оберегали, а теперь говорим туркам – делайте, что хотите. Насколько это правильно? Если мы умолкнем, то камни застонут», – говорит отец Ованнес.
Первые упоминания о монастыре Дадиванк (или Хутаванк) относятся к IX веку. Первое название связано с именем Св. Дади, который проповедовал христианство на западе Армении и был учеником апостола Фаддея – одного из семидесяти учеников Христа. По преданию монастырь был построен над его могилой. Второе название происходит от армянских «хут» (холм) и «ванк» (монастырь): «монастырь на холме».
В 1994 г. Дадиванк был вновь освящён и в настоящее время является действующим монастырем Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви. 21 июля 2007 года в Дадиванке были произведены раскопки, в результате которых под стелой возле алтаря были обнаружены мощи Святого Дади.