ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին տանում են Ազգային անվտանգության ծառայություն։ Ազատության հրապարակում ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը։
«Մենք չգիտենք՝ ինչի համար է, ինչ մեղադրանք է։ Իշխանությունն իր վախերը հաղթահարելու համար գնում է Գագիկ Ծառուկյանի կալանավորմանը։ Ի՞նչ են անում՝ 3 միլիոն բնակչությանը կալանավորելու են։ Բոլորն են հասկանում են, որ այսօր Արցախի խայտառակ որոշման ստորագրումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է իր վրայից մեղավորության սլաքներն ուղղել այլ ուղղությամբ։ Հասկանում են, որ միակ պատասխանատուն Նիկոլ Փաշինյանն է, ինքը պատասխան է տալու»,- նշեց Ի. Տոնոյանը։
ԲՀԿ-ական Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց. «Նիկոլ, կալանավորի բոլորիս։ Մեկ է չես պրծնելու։ Ի տարբերություն քեզ, մենք քրեակատարողականում հանգիստ խղճով ենք նստելու։ Կալանավորի բոլորիս, մեկ է անունդ արդեն գրվեց Արցախ հանձնող, Շուշիի բանալիները տվող»։
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանն էլ նշեց, որ իրենց չեն կարողանալու լռեցնել։
«Հող հանձնող, այս երեխեքի արյունի վրա տրնգի պարողներն այսօր որոշել են մեզ լռեցնել, վախեցնել։ Չի ստացվում սուտասաններ, խաբեբաներ։ Ով եք դուք, սա է ձեր վրեժը։ Գնացեք թուրքի դեմ վրեժ լուծեք, արա։ Ո՞ւմ դեմ եք վրեժ լուծում, թե թուրքի վրեժը հայերի հանդեպ լուծեցի՞ք»,- նշեց Ա. Աբովյանը։
Հիշեցնենք, որ ժամը 13։00-ին Ազատության հրապարակում պետք է մեկնարկի 17 կուսակցությունների հանրահավաքը։ Ոստիկանությունը սկսել է բերման ենթարկել հավաքի մասնակիցներին, այդ թվում քաղաքական, հասարակական գործիչների։

Gagik Tsarukyan taken to the National Security Service - MP Iveta Tonoyan
The leader of Prosperous Armenia party Gagik Tsarukyan is taken to the National Security Service, MP Iveta Tonoyan told reporters at Liberty Square where a demonstration organised by 17 political parties is being held against the Karabakh armictice signed by PM Nikol Pashinyan.
"We are not sure what are the grounds for detention and what charges are brought against him. The authorities attempt to arrest Tsarukyan to overcome own fears. What do they want? Do they intend to detain 3 million citizens of Armenia? Everyone understands that after signing the disgraceful decision on Artsakh, Pashinyan tries to put the blame on others. Everyone understands that Pashinyan is the only one to blame," Tonoyan said.
Another MP from Prosperous Armenia Party Naira Zohrabyan suggested Nikol Pashinyan may order the detention of all , yet it would not help him avoid responsibility. "You may arrest all of us, yet your name will remain in history as the one who surrendered Artsakh, handed over the keys of Shushi," Zohrabyan said.
On Tuesday, 17 political forces of Armenia issued a joint statement, calling on citizens to join a rally at Liberty Square where they will present ways to overcome the occurred situation after what they described 'a traitorous armistice' was secretly signed by Armenian PM Nikol Pashinyan.
Large police forces are currently mobilized at the scene. Law enforcement officers detain citizens, preventing their entry to the square.