ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին տանում են Ազգային անվտանգության ծառայություն։ Ազատության հրապարակում ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը։
«Մենք չգիտենք՝ ինչի համար է, ինչ մեղադրանք է։ Իշխանությունն իր վախերը հաղթահարելու համար գնում է Գագիկ Ծառուկյանի կալանավորմանը։ Ի՞նչ են անում՝ 3 միլիոն բնակչությանը կալանավորելու են։ Բոլորն են հասկանում են, որ այսօր Արցախի խայտառակ որոշման ստորագրումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է իր վրայից մեղավորության սլաքներն ուղղել այլ ուղղությամբ։ Հասկանում են, որ միակ պատասխանատուն Նիկոլ Փաշինյանն է, ինքը պատասխան է տալու»,- նշեց Ի. Տոնոյանը։
ԲՀԿ-ական Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց. «Նիկոլ, կալանավորի բոլորիս։ Մեկ է չես պրծնելու։ Ի տարբերություն քեզ, մենք քրեակատարողականում հանգիստ խղճով ենք նստելու։ Կալանավորի բոլորիս, մեկ է անունդ արդեն գրվեց Արցախ հանձնող, Շուշիի բանալիները տվող»։
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանն էլ նշեց, որ իրենց չեն կարողանալու լռեցնել։
«Հող հանձնող, այս երեխեքի արյունի վրա տրնգի պարողներն այսօր որոշել են մեզ լռեցնել, վախեցնել։ Չի ստացվում սուտասաններ, խաբեբաներ։ Ով եք դուք, սա է ձեր վրեժը։ Գնացեք թուրքի դեմ վրեժ լուծեք, արա։ Ո՞ւմ դեմ եք վրեժ լուծում, թե թուրքի վրեժը հայերի հանդեպ լուծեցի՞ք»,- նշեց Ա. Աբովյանը։
Հիշեցնենք, որ ժամը 13։00-ին Ազատության հրապարակում պետք է մեկնարկի 17 կուսակցությունների հանրահավաքը։ Ոստիկանությունը սկսել է բերման ենթարկել հավաքի մասնակիցներին, այդ թվում քաղաքական, հասարակական գործիչների։

Гагика Царукяна доставляют в Службу национальной безопасности Армении – Тоноян
Лидера партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагика Царукяна доставляют в Службу национальной безопасности (СНБ) РА. Об этом заявила на Площади Свободы в Ереване депутат парламента от ППА Ивета Тоноян.
«Мы не знаем, из-за чего, какое обвинение. Власть, чтобы преодолеть свои страхи, собирается арестовать Гагика Царукяна. Что они будут делать – арестуют 3-миллионное население? Все понимают, что сегодня, после подписания позорного соглашения по Арцаху, Никол Пашинян пытается свалить с себя вину и направить стрелки в другое русло. Понимают, что единственный ответственный – Никол Пашинян, и он ответит», – указала И. Тоноян.
Депутат НС от ППА Наира Зограбян обратилась к премьер-министру Армении Николу Пашиняну: «Никол, арестуй нас всех. Все равно не отделаешься. В отличие от вас, мы будем сидеть в УИУ с чистой совестью. Арестуй всех нас, все равно тебя уже навечно запомнят как сдавшего Арцах и отдавшего ключи от Шуши».
Секретарь парламентской фракции ППА Арман Абовян в свою очередь отметил, что их не смогут заставить замолчать.
«Сдавшие землю, танцующие на крови павших детей сегодня решили заставить нас замолчать, запугать нас. Не получится, лжецы, обманщики. Кто вы? Такова ваша месть? Идите и отомстите турку. Кому вы мстите, или вы мстите армянам вместо турок?» – указал Абовян.
Сегодня в 13:00 на Площади свободы в Ереване запланирован митинг 17 армянских партий. На Площади уже напряженная ситуация: служащие Полиции подвергают приводу граждан-участников митинга, среди них – политические и общественные деятели.