Արթուր Վանեցյանն ազատ արձակվեց
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանն ազատ արձակվեց։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է Արթուր Վանեցյանին ձերբակալելու որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը եւ նրա ձերբակալությունը համարել ոչ իրավաչափ։ Այս մասին հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 11-ին Արթուր Վանեցյանին երկու անգամ ԱԱԾ են կանչել։ Առաջին անգամ նա հարցաքննվել է որպես վկա, իսկ երկրորդ հարցաքննության ժամանակ 225.1 և 307.1 հոդվածներով ձերբակալություն է իրականացվել։ Արթուր Վանեցյանը ձերբակալվել է 225.1 (օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ դիտավորությամբ հավաք կազմակերպել) և 307.1 (Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում սահմանված միջոցառումները և ժամանակավոր սահմանափակումները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանքներ) հոդվածներով։ Ձերբակալման որոշման դեմ պաշտպանները բողոք են ներկայացրել։
ԱԱԾ նախկին տնօրենի ձերբակալությունը հաջորդել էր Արցախի տարածքների մեծ մասը Ադրբեջանին հանձնելու Վարչապետի հայտարարության դեմ բողոքի ակցիաներին:
«Ակնհայտ է, որ Արթուր Վանեցյանի նկատմամբ իրականացվում է խայտառակ քաղաքական հետապնդում, նա գտնվում են ապօրինի անազատության մեջ։ Նրա ձերբակալումը ոչ իրավաչափ ճանաչելու պահանջով բողոքներն արդեն իսկ ուղարկվել են դատարան։
Փաստենք մեկ հետաքրքրական հանգամանք ևս` քաղաքական գործիչները ձերբակալվել են 3 օրով, ճիշտ մինչ այն օրը, երբ պետք է սկսեն իրագործվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ստորագրված կապիտուլիացիոն հայտարարությամբ նախանշված քայլերը», - հայտարարել են փաստաբանները։

Председатель партии «Айреник» («Родина») Артур Ванецян освобожден. Суд общей юрисдикции Еревана удовлетворил жалобу адвокатов на решение об аресте председателя партии «Родина» Артура Ванецяна, посчитав его задержание неправомерным, сообщает «Фактинфо».
Напомним, что 11 ноября Артура Ванецяна дважды вызывали в СНБ. Впервые он был допрошен в качестве свидетеля, а во время второго допроса было произведено задержание. Артур Ванецян был задержан по статьям 225.1 (умышленное организация собраний с нарушением установленного законом порядка) и 307.1 (нарушение установленных в ходе правового режима военного положения мероприятий и временных ограничений, по неосторожности повлекшие смерть человека или иные тяжкие последствия). Против решения о задержании адвокаты подали жалобу.
«Очевидно, что в отношении Артура Ванецяна осуществляется позорное политическое преследование, он находится в незаконном заключении. Жалобы с требованием признать его задержание неправомерными уже направлены в суд.
Констатируем еще одно интересное обстоятельство: политические деятели были задержаны на 3 дня, ровно до того дня, когда должны начать реализацию шагов, предусмотренных подписанным премьер-министром Армении Николом Пашиняном капитулянтским заявлением», - заявили адвокаты.