Համլետ Պետրոսյան. Հայ մշակույթը հայտնվելու է շնաբարո ծաղրուծանակի ներքո
ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների հայտարարության համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղի Աղդամի, Քարվաճառի, Քաշաթաղի շրջանները վերադարձվելու են Ադրբեջանին, ինչպես նաև թշնամին մնում է մինչև այժմ իր զբաղեցրած դիրքերում։ Արցախի ամեն մի շրջանում, այդ թվում՝ Հադրութ, Քարվաճառ, Քաշաթաղ, մոտավորապես, մինչև 500-700 հուշարձան կա, դրանց զգալի մասը շատ մեծ արժեք են ներկայացնում։
«Ադրբեջանի բռնազավթման մշակութային քաղաքականությունը հանգում է նրան, որ ջարդում են այն ամենը, ինչը գտնում են, որ աշխարհը դրանց մասին տեղյակ չէ, որոշներն առանձնացնում են՝ աշխարհին ներկայացնելով որպես աղվանական մշակույթ, ցույց տալու, թե ադրբեջանցիները աղվանների հետնորդներն են։ Կարծում եմ՝ այդ տենդենցն այդպես էլ շարունակվելու է»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Տիգրանակերտի պեղումներն իրականացնող արշավախմբի ղեկավար, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը։
Նա նշեց, որ այն հուշարձանների մեծ մասը, որոնք շատ հայտնի չեն գիտական հասարակությանը, խորհրդանշական իմաստ, նշանակություն ձեռք չեն բերել, ամենայն հավանականությամբ, ինչպես Ադրբեջանը նախորդ ժամանակներում արել է, ոչնչացնելու է։ Այն հուշարձանները, որոնք շատ հայտնի են, գիտական շրջանառության մեջ են, օրինակ Դադիվանքը, Ծիծեռնավանքը, որոնք  60-ականներից ի վեր ադրբեջանցիները համարում են ոչ թե հայկական, այլ աղվանական, հնագետը կարծում է, դրանք կպահպանեն ու Ադրբեջանը կներկայացնի որպես ոչ հայկական մշակութային ժառանգություն։
Հ. Պետրոսյանը, ով 16 տարի Տիգրանակերտի հնագիտական հուշարձանում պեղումներ է իրականացնում, նշեց, որ այն  հայկականության ամենավաղ և ամենահավաստի վկայությունն է այդ տարածքում։
Նա ասաց՝ ամեն ինչ արել է, որ երբեք չգա այս օրը։
«Հայկական կողմը ոչ թե բանակցություններ է սկսել, այլ կապիտուլյացիայի է ենթարկվել։ Բանակցությունների ժամանակ կարելի է ինչ-որ բաներ ասել, օրինակ՝ այսքան հողը ձեզ տանք, դրա փոխարեն այս 1/10 հողը մեզ տվեք։ Մեր իշխանություններն իրենց ապաշնորհությամբ ոչ մի հնարավորություն մեզ չթողեցին։ Ես ամեն ինչ արեցի, որ այդ տարածքները հայկական են»,- ընդգծեց մշակութաբանը։
Նա նշեց, որ Արցախի տարածքում մեծ թվով եկեղեցիներ, վանքեր կան բազմաթիվ արձանագրություններով, սակայն Տիգրանակերտը այդ բոլորից հին է առնվազն 500-600 տարով։
«Փաստորեն այդ հուշարձանը, որը Կովկասի զարդն է, մարգարիտն է և հայկական է, այդպես ապաշնորհաբար թողեցինք իրենց»,- ցավով արձանագրեց Հ. Պետրոսյանը։
Հաջորդը Դադիվանքն է՝ Քարվաճառի շրջանում։ Նրա խոսքով, վանքի պատերին 100-ից ավելի արձանագրություններ կան, պատերը ոնց որ մագաղաթ լինեն։
6-7-րդ դդ. թվագրվող Ծիծեռնավանքի հետ, հնագետի ներկայացմամբ, ամբողջ Կովկասում կարող է համեմատվել Աշտարակի Ծիրանավորը, Երերույքի բազիլիկան. այն քրիստոնյա աշխարհի գագաթային ստեղծագործություններից է։
Հադրութի շրջանում մնացել են բազմաթիվ ամրոցներ, նաև Գտչավանքը, որը բացառիկ եկեղեցի է։
«Արցախում երևի ունենք 3-4 գմբեթավոր եկեղեցի՝ Վանքասարի, Գանձասարի, Դադիվանքի եկեղեցիները, Գտչավանքի եկեղեցին»։
Եվ այդ ամենը մնում է իրենց։ Նրանք, ովքեր այդ ամենը հանձնում են, չեն հանձնում, երբեք չեն մտածել մշակույթի մասին, նրանք քաղաքական խաղեր են խաղում։ Կորուստները շատ-շատ մեծ են։ Գոնե ադրբեջանական կեղծ գիտակներն այդ ամենը կհամարեն իրենց սեփականը, աշխարհին ցույց տալու համար կպահպանեն։ Բայց այն խաչքարերը, եկեղեցիները, մատուռները, որոնք հայ շինականի, արհեստավորի, հավատացյալի սիրեցյալ վայրերն են եղել, անպայմանորեն կոչնչացնեն»,- ասաց Հ. Պետրոսյանը։
Նա այլևս հույս չունի, որ պեղումներ կիրականացնի Տիգրանակերտում։
«Ադրբեջանը, կարծում եմ, նախ կցուցադրեն, թե մենք ինչքան վատ գիտնականներ ենք, ինչքան սխալ ենք հետազոտել այդ պատմությունը։ Իրենք 30 տարի Տիգրանակերտի տարածքում աշխատել են, նույնիսկ չեն հասկացել, որ այնտեղ քաղաք կա։ Հիմա հաղթողի սնապարծությամբ կծաղրեն մեզ, մեր արժանիքները, սխալ կհանեն, որ աղվանական է, չնայած անունը Տիգրանակերտ է»,- ասաց Հ. Պետրոսյանը։
Նա շեշտեց՝ այդ ամենը ոչ միայն պարտություն է, այլև հայերը և հայ մշակույթը հայտնվելու է այդ շնաբարո ծաղրուծանակի ներքո. «Թուրքերից մեծահոգություն չպետք է սպասել։ Իրենք ոչ միայն չեն հասկանալու, չեն գնահատելու, այլ իրենց չհասկացածի դիրքերից սկսելու են ծաղրել մեր մշակույթը, մեր հետազոտությունները»։
Հ. Պետրոսյանը նշեց, որ հայտնվելով Տիգրանակերտում՝ ադրբեջանցիները գոնե իրենց սուտը կբացահայտեն, մի քանի հեքիաթ կցնդի։
«Ասում էին՝ մենք գնում ենք դաշտերից քար ենք հավաքում, գիշերը պարիսպ ստեղծում։ Պարիսպի ամեն մի քարը մինչև 1,5 տոննա է։ Երևի իրենք կգան, ուսերը կհենեն, հպարտորեն կնայեն դեպի տափաստանը և հասկանան, որ որոշ տեղերում իրենք էլ են սուտասան եղել, միայն մենք չենք, որ մեզ մեղադրում են որպես սուտասան»,- ասաց  պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը։

Гамлет Петросян: Армянская культура окажется под безнравственным глумлением
Согласно заявлению премьер-министра Армении, президентов России и Азербайджана, Агдамский, Карвачарский, Кашатагский районы Нагорного Карабаха будут переданы Азербайджану, враг остается на занятых до сих пор позициях. В каждом районе Арцаха, в том числе – Гадруте, Карвачаре, Кашатаге есть примерно до 500-700 памятников, ощутимая часть которых представляет большую ценность.
«Культурная политика Азербайджана по захвату памятников приводит к тому, что они крушат всё, о чем, по их мнению, мир не знает, а некоторые памятники представляются миру в качестве агванской культуры, что азербайджанцы являются потомками агванов. Полагаю, эта тенденция так и продолжится», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель экспедиционной группы в Тигранакерте, заведующий кафедрой культурологии исторического факультета ЕГУ, доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян.
Он отметил, что большая часть памятников, которые не известны научному сообществу, не приобрели символического значения, по всей вероятности, как Азербайджан делал это уже ранее, будет уничтожена. Те памятники, которые являются очень известными в научном сообществе, к примеру, монастырский комплекс Дадиванк, Цицернаванк, которые азербайджанцы с 60-х гг. считают не армянскими, а агванскими, Г. Петросян считает, что они будут сохранения и Азербайджан представит их в качестве не армянского культурного наследия.
Г. Петросян, проводящий раскопки в археологическом лагере древнего города Тигранакерт уже на протяжении 16 лет, отметил, что он является самым ранним и достоверным свидетельством присутствия армян на данной территории.
Он отметил, что сделал всё, чтобы этот день не наступил.
«Армянская сторона начала не переговоры, а осуществила капитуляцию. В ходе переговоров можно предпринять что-либо, договориться об обмене территориями.  Наши власти своей бездарной политикой не дали нам никакой возможности», – подчеркнул он.
Г. Петросян отметил, что на территории Арцаха есть множество церквей, монастырей со множеством надписей, однако, Тигранакерт древнее их всех примерно на 500-600 лет.
«Фактически этот памятник, являющийся украшением, жемчужиной Кавказа, который является армянским, мы оставили им», – с болью констатировал Г. Петросян.
Следующий – монастырский комплекс Дадиванк (Карвачарский район). По его словам, на стенах монастыря есть свыше 100 надписей, стены словно пергамент.
По его словам, с датирующейся 6-7 вв. монастырем Цицернаванк на всём Кавказе может сравниться лишь Церковь Циранавор, Ереруйкская базилика: это одно из вершинных произведений христианского мира.
В районе Гадрута остались многочисленные замки, а также Гтчаванк – являющийся уникальным монастырем.
«В Арцахе у нас примерно 3-4 купольных храма – Ванкасар, Гандзасар, Дадиванк, Гтчаванк.
И всё это достается им. Те, кто сдает всё это никогда не думают о культуре, они ведут лишь политические игры. Очень много потерь. Хоть фальшивые азербайджанские ученые посчитают всё это собственностью, и для демонстрации миру сохранят. Но те хачкары, церквки, часовни, которые были любимыми местами армянских сельчан, ремесленников, верующих – обязательно будут уничтожены», – подчеркнул он.
Г. Петросян больше не надеется, что осуществит раскопки в Тигранакерте.
«Азербайджан, полагаю, во-первых, продемонстрирует, какие мы плохие ученые, как неверно исследовали эту историю. Они работали на территории Тигранакерта 30 лет, даже не поняли, что там есть город. Сейчас с тщеславием победителя будут высмеивать нас, наши ценности, сделают нас неправыми, что это якобы агванское наследие, хоть с армянским названием», – подчеркнул он.
Он подчеркнул, всё это не только поражение, армяне и армянская культура окажутся под безнравственным глумлением: «Не нужно ждать от турок великодушия. Они не только не поймут, не оценят, но и станут с позиции невежды высмеивать нашу культуру, наши исследования».
Г. Петросян отметил, оказавшись в Тигранакерте, азербайджанцы хотя бы раскроют свою ложь, развенчается несколько мифов.