Հայաստանի ազգային հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը չի կարող միանալ Հայաստանի ազգային հավաքականին՝ առաջիկա հանդիպումներին մասնակցելու համար: Պատճառը կրկին կորոնավիրուսն է: Այս մասին հայտնում է ՀՖՖ-ն։
Նոյեմբերի 6-ին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան պաշտոնական գրություն էր ստացել «Ռոմա» ֆուտբոլային ակումբից, որում, հաշվի առնելով թիմի ֆուտբոլիստներից մեկի կորոնավիրուսի թեստի դրական պատասխանը, խորհուրդ էր տրվում Հենրիխ Մխիթարյանին ազատել Հայաստանի ազգային հավաքականին միանալու պարտավորությունից:
Նոյեմբերի 7-ին «Ռոմա» ֆուտբոլային ակումբից ՀՖՖ ուղարկվեց Հռոմի շրջանային առողջապահական համակարգի կողմից գրված ևս մեկ նամակ, որում, հղում տալով Իտալիայում ընդունված առողջապահական նոր օրենքին, նշվում է, որ «Ռոմայում» ընդգրկված ֆուտբոլիստները չեն կարող մասնակցել ՈՒԵՖԱ-ի հովանու ներքո անցկացվող սպորտային որևէ միջոցառման մինչև կարանտինի ժամանակահատվածի ավարտը: Ֆուտբոլիստները պետք է ինքնամեկուսանան ակումբի բազայում և չեն կարող լքել Իտալիայի սահմանները, հետևաբար, նաև միանալ իրենց երկրների հավաքականներին:
Նշված օրենքը վերաբերում է ոչ միայն «Ռոմային», այլև, օրինակ, «Միլանին», «Ինտերին, «Ֆիորենտինային», «Ջենոային» այսինքն՝ բոլոր այն ակումբներին, որոնք ներկայացնում են Իտալիայում կորոնավիրուսի օջախի առավել մեծ տարածում ունեցող շրջանները:
Հենրիխ Մխիթարյանը պատրաստ էր և մեծ ցանկություն ուներ միանալու Հայաստանի ազգային հավաքականին՝ հաշվի առնելով առաջիկա երկու հանդիպումների կարևորությունը մեր թիմի համար: Ինպես Հենրիխ Մխիթարյանը, այնպես էլ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան մի քանի օր շարունակ բանակցել են «Ռոմայի» հետ՝ փորձելով բացառության կարգով ապահովել մեր ավագի ժամանումը Հայաստան, սակայն ակումբից ևս մեկ անգամ հաստատել են, որ հարցի դրական հանգուցալուծումը կախված չէ իրենցից:
Այսպիսով, Հենրիխ Մխիթարյանը չի կարողանա ժամանել Հայաստան և մասնակցել հավաքականի առաջիկա հանդիպումներին:

Генриху Мхитаряну не позволили присоединиться к сборной Армении
Капитан национальной сборной Армении Генрих Мхитарян не может присоединиться к сборной Армении для участия в предстоящих матчах. Причина – опять коронавирус, сообщается на сайте ФФА.
6 ноября Федерация футбола Армении получила официальное письмо от футбольного клуба «Рома», в котором с учетом положительного результата теста на коронавирус одного из игроков команды, рекомендовалось освободить Генриха Мхитаряна от обязанности присоединиться к сборной Армении.
7 ноября футбольный клуб «Рома» направил в ФФА еще одно письмо из региональной системы здравоохранения Рима, в котором, ссылаясь на новый закон о здравоохранении, принятый в Италии, говорится, что игроки «Ромы», не могут участвовать в спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой УЕФА, до окончания карантинного периода. Игроки должны изолироваться на базе клуба, они не могут выезжать за пределы Италии, и, соответственно, присоединяться к сборным своих стран. Данный закон распространяется не только на «Рому», но и, например, на «Милан», «Интер», «Фиорентину», «Дженоу».
Генрих Мхитарян был готов и очень хотел приехать в национальную сборную Армении, учитывая важность предстоящих двух матчей для нашей команды. И Генрих Мхитарян, и Федерация футбола Армении, несколько дней вели переговоры с «Ромой», пытаясь обеспечить приезд нашего капитана в Армению в порядке исключения, но клуб еще раз подтвердил, что положительное решение вопроса от него не зависит.
Таким образом, Генрих Мхитарян не сможет приехать в Армению для участия в предстоящих матчах национальной сборной.