Մհեր Մկրտչյան. Քաղաքացիական պատերազմ են հրահրում մայրաքաղաքի Հանրապետության հրապարակում
Մ. Մկրտչյանի անվան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Մհեր Մկրտչյանն ահազանգում է, մշակույթի գործիչներին, դերասանների, ռեժիսորներին՝  քաղաքացիական պատերազմ են հրահրում մայրաքաղաքի Հանրապետության հրապարակում։
«Մշակույթի գործիչներ, դերասաններ, ռեժիսորներ, մի խոսքով` ՄԵՆՔ
Ով իր արվեստով սեր է բերել, հայրենասիրություն, կամ ուղակի կրթություն ու մակարդակ...
Ես, Մհեր Ալբերտի Մկրտչյանս, պահանջում եմ որ էս ատելությունը, էս հային հայի դեմ հանելու քարոզը անմիջապես հանվի երկրի գլխավոր հրապարակից:
Հուսով եմ որ ձեր մեջ, իմ կոլեգաների մեջ, արժանապատվություն ունեցող մարդիկ շատ են ու կմիանան իմ պահանջին անկախ քաղաքական հայացքներից:
Յուրաքանչյուր իշխանություն հավերժ չի, ձեր արածը և ասածը մնում է:
ՄԻ ԼՌԵՔ!!!»։
Ավելի վաղ արված գրառմամբ նա պահանջել էր այդ քարոզը հանել. «Ես, Մհեր Ալբերտի Մկրտչյանս, պահանջում եմ որ էս ատելությունը, էս հային հայի դեմ հանելու քարոզը անմիջապես հանվի երկրի գլխավոր հրապարակից»։

Мгер Мкртчян: На Площади Республики Еревана провоцируют гражданскую войну
Художественный руководитель театра имени Мгера Мкртчяна – Мгер Мкртчян – бьет тревогу, обращаясь к деятелям культуры, актерам, режиссерам: на Площади Республики в Ереване провоцируют гражданскую войну.
«Деятели культуры, актеры, режиссеры, одним словом – МЫ,
кто принес своим искусством любовь, патриотизм, или просто образование и профессионализм…
Я, Мгер Альбертович Мкртчян, требую немедленно убрать с главной площади страны эту ненависть, эту пропаганду, нацеленную на то, чтобы поднять армянина против армянина.
Надеюсь, что среди вас, среди моих коллег много достойных людей, и они присоединятся к моему требованию, вне зависимости от своих политических взглядов.