Դավիթ Տոնոյան, Օնիկ Գասպարյան, խնդրում եմ՝ վարչապետի ներքաղաքական թատրոնի մեջ չմտնեք. Աբրահամյան
«Դավիթ Տոնոյան, Օնիկ Գասպարյան, տղերք, դուք ամենից լավ գիտեք, թե այս պատերազմը կանխելու առաջին միջնորդությունը երբ եղավ։
ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովը դրա մասին բաց խոսեց դեռ հոկտեմբերի սկզբին, օրեր հետո նույն առաջարկի մասին խոսեց ՌԴ նախագահ Պուտինը։ ՀՀ վարչսպետը ՉԸՆԴՈՒՆԵՑ։
Այդ ժամանակ դեռ խոսք էր գնում 5+2 շրջանի մասին՝ Բերձորի միջանցքով և քննարկման ենթակա մի շարք դրույթներով։
Դուք ինձանից շատ-շատ լավ գիտեք այդ պահի դրությամբ զոհերի, մեր տարածքային կորուստների մասին. համոզված եմ, որ ամենօրյա ռեժիմով նաև իրադրության վիճակ եք փոխանցել վարչապետին։
Ցավոք, վարչապետը ժամանակին չլսեց ձեր հորդորները, չգիտակցեց ձեր տված իրադրային գնահատականները, չկանխեց Արցախի տարածքների կորուստներն ու մարդկային զոհերը և միայն պատերազմի 43-44-րդ օրը որոշում կայացրեց, երբ արդեն կորցրել էինք Ջեբրայիլը, Ֆիզուլին, Զանգելանը, Կուբաթլուն, Հադրութի շրջանը (բացառությամբ մի գյուղի), հատվածներ, գյուղեր Ասկերանի և Մարտունու շրջաններից, Թալիշն ու որոշ վերապահումներով Մատաղիսը։ Կորցրել էինք բերդաքաղաք Շուշին։
Ստորագրված ողբերգական փաստաթղթով մինչև դեկտեմբերի 1-ը Ադրբեջանին կհանձնվի մեր անառիկ Շահումյանի շրջանը՝ Քարվաճառ շրջկենտրոնով, Աղդամն ու Քաշաթաղը, էլ չեմ խոսում Ադրբեջանից Նախիջևան միջանցքի և ստորագրված փաստաթղթի այլ վտանգավոր դրույթների մասին։
Հիմա այս նույն վարչապետը փորձում է արդարանալ։ Արցախի նախագահն ու ՀՀ վարչապետը թեման փորձում են ջարդել զինված ուժերի գլխին։
Մենք չենք կարող սա թույլ տալ, մենք չենք կարող թույլ տալ՝ վարկաբեկելու մեր բանակը, մենք թույլ չենք տա նեղացնելու մեր սպաներին, պայմանագրայիններին, ժամկետայիններին, պահեստազորին և աշխարհազորայինին։ Ինչ խնդիր եղել է, դուք լավ գիտեք դրա պատճառները։
Դուք ինձանից լավ գիտեք, որ պատերազմը, ՀՀ և Արցախի անվտանգային վտանգները ընդհանրապես չեն նվազել, իսկ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով աճել։
Այս պայմաններում մենք՝ բանակի և մեր երկրի անվտանգության մասին մտահոգ, զբաղվող քաղաքացիներս պետք է աջակցենք բանակի ապաքինմանը, մշակենք վերքերը, հոգ տանել մեր զոհվածների ընտանիքների մասին, արժանին մատուցել այն անձանց, ովքեր փառքով անցան պատերազմի քննությունը։

Тигран Абрамян: Прошу, не вступайте во внутриполитическую игру премьер-министра Армении
Учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры») Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«Давид Тоноян, Оник Гаспарян, парни, вы лучше всех знаете, когда произошло первое вмешательство по предотвращению этой войны.
Глава МИД РФ Сергей Лавров открыто заявил об этом ещё в начале октября, спустя несколько дней об аналогичном предложении заявил президент РФ Владимир Путин. Премьер-министр РА – НЕ СОГЛАСИЛСЯ.
Тогда ещё говорили о 5+2 районах: по коридору Бердзора и с подлежащими обсуждению несколькими положениями.
Вы лучше меня знаете о числе погибших, наших территориальных потерях на тот момент: убежден, что в каждодневном режиме также вы сообщали об обстановке премьер-министру.
К сожалению, премьер-министр в свое время не прислушался к вами призывам, не осознал данными вами оценки ситуации, не предотвратил территориальные потери Арцаха и человеческие жертвы, и только на 43-33 день войны принял решение, когда уже потерял Джабраил, Физули, Зангелан, Кубатлу, район Гадрута (за исключением одного села), районы, села Аскеранского и Мартунинского районов, Талиш и с некоторыми оговорками Матагис. Мы потеряли город-крепость Шуши.
Согласно подписанному трагическому документу, до 1 декабря Азербайджану будут сданы наш неприступный Шаумяновский район – с административным центром – Карвачар, Агдам и Кашатаг, уже не говорю о коридоре из Азербайджана в Нахиджеван, и других опасных положения соглашения.
Сейчас этот премьер-министр пытается оправдаться. Президент Арцаха и премьер-министр РА пытаются свалить вину на Вооруженные силы.
Мы не можем позволить, мы не можем позволить, чтобы нашу армию оклеветали, мы не позволим обижать наших офицеров, военнослужащих контрактной службы, срочников, резервистов и ополчение. Вы прекрасно знаете о причинах проблемы.
Вы лучше меня знаете, что война, угрозы сферы безопасности Армении и Арцаха не снизились, а в среднесрочной и долгосрочной перспективе – увеличились.
В этих условиях мы – обеспокоенные и занимающиеся безопасностью нашей армии и нашей страны граждане – должны содействовать восстановлению армии, залечить раны, позаботиться о семьях наших погибших военнослужащих, воздать должное тем, кто прошел войну с честью.
Прошу, не вступайте во внутриполитическую игру премьер-министра, у нас другие задачи. В другом месте».