Ադրբեջանը դիտավորյալ հարձակումների է ենթարկել երեխաների համար նախատեսված շինությունները. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հրապարակել է արտահերթ զեկույց Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով երեխաների իրավունքների խախտման վերաբերյալ: Արցախի ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ զեկույցում ներկայացվում են սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 9-ը Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված պատերազմի ընթացքում երեխաների իրավունքների արձանագրված խախտումները, այդ թվում՝ երեխաների կյանքի, առողջության, ընտանիքի և համայնքի հետ լինելու, անձնային զարգացման ու պաշտպանության և մի շարք այլ իրավունքների խախտումներ:
Ագրեսիայի առաջին օրից ադրբեջանական զինված ուժերը Արցախի մոտ 170 (շուրջ 70%) համայնքներում դիտավորյալ և ոչ խտրական հարվածների են ենթարկել քաղաքացիական նշանակության օբյեկտներ, բնակելի շինություններ, ենթակառուցվածքներ, որի հետևանքով թիրախավորվել է քաղաքացիական բնակչությունը, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք ու տարեցներ: Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում, Մարդու իրավունքների պաշտպանի արձանագրմամբ, զոհվել է առնվազն 50 և վիրավորվել առնվազն 163 քաղաքացիական անձ, ներառյալ՝ զոհվել է 1 երեխա, վիրավորվել 9-ը:
Կյանքին և առողջությանը սպառնացող վտանգից պաշտպանվելու համար Արցախի երեխաները իրենց ընտանիքների հետ տեղահանվել են՝ ապաստանելով բնակելի շինությունների և քաղաքացիական այլ օբյեկտների նկուղներում կամ տեղափոխվելով առավել անվտանգ վայրեր Արցախում և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:
Ադրբեջանի կողմից դիտավորյալ ու չտարբերակված հարձակումների են ենթարկվել նաև երեխաների համար նախատեսված շինությունները՝ դպրոցներ, մշակութային կենտրոններ, մանկապարտեզներ և այլն: Նախնական տվյալներով՝ Արցախում ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով վնասվել է առնվազն 71 դպրոց, 14 մանկապարտեզ՝ չհաշված ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող՝ ԱՀ համայնքների դպրոցներն ու մանկապարտեզները, որոնց զգալի մասի վիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ չկան: Կրթության իրավունքից զրկվել են 23,978 դպրոցական տարիքի և 4,036 նախադպրոցական տարիքի երեխաներ:
Քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելուն զուգահեռ՝ ադրբեջանական սոցիալական մեդիան լայնորեն ողողված էր հայատյացության և հայ երեխաների նկատմամբ ատելության խոսքով՝ ընդհուպ նաև հայ երեխաների սպանելու վերաբերյալ լայնածավալ քննարկումներ ու կոչեր:
Կարևորելով բոլոր իրավիճակներում երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը՝ Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմում է մարդու և հատկապես երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ շահագրգիռ բոլոր միջազգային կազմակերպություններին՝ պատշաճ արձանագրելու Արցախի երեխաների իրավունքների կոպտագույն խախտումները և գործնական քայլեր ձեռնարկելու դրանց վերացման ուղղությամբ:

Artsakh ombudsman: Azerbaijan deliberately and indiscriminately targeted objects serving needs of children
10:10 13/11/2020
Human Rights Ombudsman Artak Beglaryan published an ad hoc report on the children’s rights violations as a consequence of the aggression launched by Azerbaijan against the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
The report details the violations of children's rights as registered over the war unleashed by Azerbaijan against the Artsakh people from September 27 to November 9, including the inherent right of children to life, right to health, their right to be with family and community, right to the development of personality and to be nurtured and protected, as well as other violations of human rights, the Ombudsman's Office said.
From the first day of the hostilities, the Azerbaijani armed forces launched deliberate and indiscriminate attacks on the civilian objects, residential buildings, and infrastructure in approximately 170 communities of Artsakh (around 70 %), as a result of which the civilian population, including children, women and the elderly, were targeted. The Human Rights Ombudsman registered at least 50 killed and 163 wounded civilians, including a child killed and 9 children wounded.
The children of Artsakh were displaced together with their families, escaping the threat to their life and health, and sheltering in the basements of residential buildings and other civilian objects or moving to safer places in Artsakh and the Republic of Armenia.
The objects serving the needs of children, including schools, cultural centers, and kindergartens, were also deliberately and indiscriminately targeted by Azerbaijan. According to preliminary data, 71 schools and 14 kindergartens were damaged as a result of the Azerbaijani aggression in Artsakh, excluding the schools and kindergartens that are in the communities currently under Azerbaijani control. There are no data on a significant number of those schools and kindergartens. 23978 schoolchildren and 4036 pre-school children are deprived of the right to education.
In parallel with targeting the civilian population, the Azerbaijani social media is overwhelmed with Armenophobia and hate speech against the Armenian children, up to discussions and calls to killing Armenian children.
Prioritizing the protection of children's rights in any circumstances, the Human Rights Ombudsman of Artsakh appeals to the international human rights organizations, particularly those specialized in children's rights protection, to properly register the gross violations of the rights of Artsakh children and take practical steps to eliminate them.