Ցեղասպանության այս քաղաքականությունն ուղեկցվել է էթնիկ հայերի նկատմամբ խորքային  ատելությամբ. ՀՀ ՄԻՊ
09:07 13/11/2020
Ցեղասպանության այս քաղաքականությունն ուղեկցվել է էթնիկ հայերի նկատմամբ խորքային ատելությամբ. ՀՀ ՄԻՊ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրում է.
«Ադրբեջանի զինված ուժերն Արցախում կատարել են պատերազմական հանցագործություններ։ Նրանք կատարել են մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ Արցախի ու Հայաստանի քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ։
Արգելված զինատեսակներով ավերել են խաղաղ գյուղեր ու քաղաքներ, մանկապարտեզներ ու դպրոցներ, կրոնական ու մշակութային օջախներ:
Մեր հայրենակիցների նկատմամբ կատարվել են խոշտանգումներ ու դաժանություններ միայն այն բանի համար, որ նրանք էթնիկ հայ են։
Ու այդ ամենը նրանք կատարել են բացառիկ ցինիզմով ու տեռորիստական մեթոդներով՝ կյանքի, առողջության, արժանապատիվ վերաբերմունքի, սեփականության ու շատ այլ իրավունքների ամենակոպիտ խախտումներով:
Էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության այս քաղաքականությունն ուղեկցվել է էթնիկ հայերի նկատմամբ խորքային  ատելության ու թշնամանքի համակարգված քարոզի պայմաններում։
Մենք ուղղակի պարտավոր ենք անդադար աշխատանքով այս վայրագությունների համար պատասխանատվության հարցերը հասցնել մինչև վերջ՝ յուրաքանչյուրս մեր գործով:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի առավելագույն իրավական հնարավորություններով հիմա էլ շարունակվում են բոլոր աշխատանքները, չպետք է կանգնել ոչ մի օր ու ժամ»,-գրում է Արման Թաթոյանը:

Омбудсмен Армении: Эта политика геноцида Азербайджана сопровождалась глубокой ненавистью по отношению к этническим армянам
10:50 13/11/2020
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook пишет:
«Вооруженные силы Азербайджана во время войны в Арцахе совершили военные преступления. Они совершили преступления против человечности в отношении гражданского населения Арцаха и Армении.
Они разрушили мирные села и города, детские сады и школы, религиозные и культурные центры запрещенными видами оружия.
Наши соотечественники подвергались пыткам и жестокостям только за то, что они этнические армяне.
И все это было совершено ими с исключительным цинизмом и террористическими методами, с грубейшим нарушением прав на жизнь, здоровье, достойное обращение, собственности и многих других прав.
Эта политика этнических чисток и геноцида сопровождалась систематической пропагандой глубокой ненависти и вражды по отношению к этническим армянам.
Мы просто обязаны неустанной работой довести вопросы ответственности за эти зверства до конца – каждый по своей части.
Защитник прав человека Армении и сейчас продолжает все работы с максимальным использованием всех своих правовых возможностей, мы не должны останавливаться ни на один день или час».