Հայերի դեմ ադրբեջանա-թուրքական ռազմական հանցագործությունները չպետք է անպատիժ մնան․ Modern Diplomacy
Սեպտեմբերի 27-ին Հարավային Կովկասում Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից սկսված պատերազմը դադարեցվել է Ռուսաստանի կողմից միջնորդավորված և Հայաստանին պարտադրված համաձայնագրով: Շրջանառվող պայմանագրի հիման վրա հայերը պետք է մինչև դեկտեմբերի 1-ը Արցախում իրենց հայրենիքի մեծ մասը զիջեն Ադրբեջանին՝ ստիպելով այդ շրջաններում ապրող ցանկացած հայի հեռանալ մինչ այդ ամսաթիվը: Այս մասին գրում է Modern Diplomacy կայքը։
Նշվում է, որ Արցախն անխնա գնդակոծելու ընթացքում ագրեսորները՝ Ադրբեջանը և Թուրքիան, սիրիական ջիհադիստական ուժերի ուղեկցությամբ, բազմաթիվ ռազմական հանցագործություններ են կատարել հայերի դեմ: Նրանք սպանել են խաղաղ բնակիչների և վիրավորել լրագրողներին: Նրանք այրել են գյուղեր, անտառներ և եկեղեցիներ: Նրանք խոշտանգել և գլխատել են հայերին և մահապատժի ենթարկել գերիներին:
BBC-ն հոկտեմբերի 24-ին հաղորդել էր, որ նույնականացրել են տղամարդկանց՝ 73-ամյա Բենիկ Հակոբյանին և 25-ամյա Յուրի Ադամյանին։
Ադրբեջանական ուժերը նաև կասետային զինամթերք են օգտագործել Արցախի դեմ՝ փորձելով այրել անտառները, որտեղ պատսպարվում էին հայ խաղաղ բնակիչները:
«Ադրբեջանը բազմիցս օգտագործել է լայնորեն արգելված կասետային զինամթերք Լեռնային Ղարաբաղի բնակելի վայրերում», - ասված է Human Rights Watch-ի (HRW) հոկտեմբերի 23-ի զեկույցում:
«Կեղծ, մոլուցքային համոզմունքն այն մասին, որ Արցախը պատկանում է Ադրբեջանին, հանգեցրել է էթնիկ զտումների՝ իրենց հողերից բնիկ հայերի դեմ:
Արցախ կոչվող տարածքը, որն ի սկզբանե եղել է Հայաստանի հնագույն նահանգներից մեկը, դարերի ընթացքում պահպանել է մեծամասնությամբ հայ բնակչությունը: Չնայած դրան՝ 1920-ականների սկզբին Արցախը սովետական բռնապետ Ստալինը միացրեց Ադրբեջանի Խորհրդային Հանրապետությանը: Ադրբեջանի կողմից բռնությամբ պատժվել են հայերի ինքնորոշման խաղաղ խնդրանքները:
Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, հայերը ենթարկվում էին խիստ հետապնդումների, ինչպիսիք էին ջարդերը Սումգայիթում և Բաքվում 1988-ից 1990 թվականներին: Հաջորդ տարի փլուզվեց Խորհրդային Միությունը, և Ադրբեջանը, Հայաստանը և Արցախը հռչակեցին անկախություն: Ադրբեջանը, սակայն, մերժեց Արցախի անկախության պահանջը և 1992-ին նախընտրեց պատերազմ սկսել, որը տևեց երկու տարի և արժեցավ մոտ 30,000 մարդու կյանք:
26 տարի անց, Արցախում գտնվող հայերը հերթական անգամ ենթարկվում են հարձակման Ադրբեջանի կողմից: Այս անգամ զենքի մատակարարումը և Թուրքիայի կողմից դիվանագիտական աջակցությունը օգնեցին Ադրբեջանին հաջողություն ունենալ հակամարտությունում: Մի շարք լրատվական գործակալություններ, կառավարություններ և ՄԱԿ-ը հայտնել են, որ Թուրքիան Սիրիայից ջիհադիստ ահաբեկիչներին է ուղարկել՝ աջակցելու Ադրբեջանին հայերի դեմ պայքարում»,- ասվում է հոդվածում ու մեջբերվում Ֆրանսիայի նախագահի, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարի, համապատասխան կառույցների հայտարարությունները:
Նշվում է, որ ՄԱԿ-ի համապատասխան զեկույցը հրապարակվեց հրադադարի համաձայնությունը ստորագրելուց երկու օր անց, սակայն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը միշտ թափանցիկ ասել է, որ աջակցում է Ադրբեջանին մինչև հաղթանակը։
Նոյեմբերի 1-ի մեկ այլ ելույթում Էրդողանն ասել էր. «Մենք գտնվում ենք Սիրիայում, Լիբիայում, Ադրբեջանում: Մենք նույն արժանապատիվ վերաբերմունքն ենք ցուցադրել Միջերկրական ծովից մինչև Սև ծով, Սիրիայից մինչև Լիբիա, Կիպրոսից Ղարաբաղ»:
Պատերազմից առաջ Արցախի բնակչությունը շուրջ 150,000 էր: Տարածաշրջանի դեմ Թուրքիայի և Ադրբեջանի ագրեսիան զանգվածային ավերածություններ է առաջացրել քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, այդ թվում`տների և հիվանդանոցների, և շուրջ 90,000 հայեր տեղահանվել են: Հոկտեմբերի 23-ին ցեղասպանության մի խումբ գիտնականներ հայտարարություն տարածեցին «Արցախի դեմ Ադրբեջանից և Թուրքիայից բխող ցեղասպան սպառնալիքի մասին»:
«Միջազգային հանրության կողմից լիովին լքված և գոյաբանական սպառնալիքի առջև կանգնած՝ Հայաստանը ստիպված էր ստորագրել համաձայնագիր, որը թույլ է տալիս Ադրբեջանին տիրանալ Արցախի մեծ մասին: Արցախի 60%-ը ոչնչացված և մնացած հողերը շրջապատված լինելով թշնամական ադրբեջանական ուժերով, շատ բնիկ հայեր, ովքեր սերունդներով ապրել են Արցախում, այլ տարբերակ չեն տեսնում, քան փախչել հայրենիքից:
Մինչդեռ, պատերազմի ընթացքում, հարյուրավոր թուրքեր և ադրբեջանցիներ դուրս եկան Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում՝ հայեր փնտրելով: Նրանք քայլում էին թուրքական դրոշներով ՝ վանկարկելով Ալլահուաքբար, և «Ո՞ւր եք դուք հայեր: Որտե՞ղ եք։ Մենք այստեղ ենք»»,-ասվում է հոդվածում:
Նշվում է, որ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը հայտարարեց, որ ֆրանսիական ոստիկանությունը պաշտպանում է Ֆրանսիայի հայկական համայնքների կենտրոնները թուրքական և ադրբեջանական հարձակումներից և վանդալիզմից:
Թուրքական ագրեսիային հակազդելու մեկ այլ քայլով `Ֆրանսիայի ՆԳՆ-ն արգելեց թուրքական ուլտրա-ազգայնական խմբավորումը, որը հայտնի է որպես «Գորշ գայլեր»` 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանի պղծումից հետո։
«Հարավային Կովկասում և Եվրոպայում հայերի դեմ հարձակումները ցույց են տալիս, որ այս պատերազմը միայն ցամաքային չէ: Խոսքը Թուրքիայի և Ադրբեջանի պանթուրքական, էքսպանսիոնիստական նկրտումների, ինչպես նաև հայերի նկատմամբ նրանց անխախտ, ցեղասպան ատելության մասին է:
Ինչպես եղավ 1915-ին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, միջազգային հանրությունը կրկին լքեց հայերին, որոնք բնիկ ու խաղաղ ժողովուրդ են: Եթե քաղաքակիրթ աշխարհը միանգամից նոր ու արդյունավետ քայլեր չձեռնարկի, ապա նեոօսմանիզմը, պանթուրքիզմը և ջիհադը կհաղթեն Հայաստանին պարտադրված համաձայնագրով»,-ասվում է հոդվածում ու հավելում, որ միևնույն ժամանակ, Եվրոպայում համաձայնության դեմ որոշակի հակադրություն է սկսվել, նշելով Ֆրանսիայի դիրքորոշումը, որ Ռուսաստանի միջնորդությամբ զինադադար պետք է նաև հաշվի առնի Հայաստանի շահերը:
«Որպեսզի երաշխավորվի հայերի վերադարձն իրենց հին հայրենիք և կանխվի տոտալիտար Ադրբեջանի կողմից մնացած հայկական մշակութային ժառանգության ամբողջական ջնջումը, արևմտյան կառավարությունները պետք է պաշտոնապես ճանաչեն Արցախը: Արևմուտքը պետք է բռնապետերին տեղյակ պահի, որ իրենց ռազմական հանցագործությունները և ցեղասպան ամբիցիաները անպատիժ չեն մնա»,- ասվում է հոդվածում:

The Modern Diplomacy magazine has published an article on the war in Nagorno Karabakh.
The author reminds that the war launched by Azerbaijan and Turkey against the Armenian Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh) in the South Caucuses on September 27 has been halted through an agreement, which was brokered by Russia and imposed on Armenia. Based on the circulating agreement, Armenians must relinquish most of their homeland in Artsakh to Azerbaijan by December 1, forcing any Armenians living in those regions to depart before that date.
"During their indiscriminate shelling of Artsakh, the aggressors – Azerbaijan, and Turkey, accompanied by Syrian jihadist forces – have committed many war crimes against Armenians. They have murdered civilians and injured journalists. They have burned villages, forests, and churches. They have tortured and beheaded Armenians, and executed prisoners," the source wrote, recalling numerous reports by international media and accounts about the committed crimes. among them the use cluster munitions documented by Human Rights Watch (HRW).
"The false, obsessive belief that Artsakh belongs to Azerbaijan has resulted in an ethnic cleansing against indigenous Armenians from their lands. The area called Artsakh, originally one of the ancient provinces of Armenia, has preserved a majority Armenian population throughout the centuries. Despite this, Artsakh was annexed by Soviet dictator Joseph Stalin to the New Soviet Republic of Azerbaijan in the early 1920s. Armenian peaceful requests for self-determination were violently punished by Azerbaijan," the magazine says.
It is reminded that under Azeri control, Armenians were subject to severe persecution such as pogroms in Sumgait and Baku from 1988 to 1990. 26 years later, Armenians in Artsakh are once again assaulted by Azerbaijan. This time, arms supplies and diplomatic support from Turkey helped give Azerbaijan the upper hand in the conflict. Several news agencies, governments and the United Nations have also reported that Turkey sent jihadist terrorists from Syria to support Azerbaijan in its fight against the Armenians.
The author recalls the statement by the Office of the High Commissioner for Human Rights (UN Human Rights) about the mercenaries fighting in Karabakh.
“The UN Working Group on the use of mercenaries said there were widespread reports that the Government of Azerbaijan, with Turkey’s assistance, relied on Syrian fighters to shore-up and sustain its military operations in the Nagorno-Karabakh conflict zone, including on the frontline. The fighters appeared to be motivated primarily by private gain, given the dire economic situation in the Syrian Arab Republic, the UN experts said. In case of death, their relatives were reportedly promised financial compensation and Turkish nationality.
“The way in which these individuals were recruited, transported and used in and around the Nagorno-Karabakh conflict zone appeared consistent with the definition of a mercenary, as set out by relevant international legal instruments, including the International Convention against the Recruitment, Use, Financing and Training of Mercenaries, to which Azerbaijan is a party,’ said Chris Kwaja, who chairs the Working Group.
It notes that prior to the war, Artsakh’s population was around 150,000. Turkish and Azeri aggression against the region has caused massive destruction on civilian infrastructure including homes and hospitals and the displacement of about 90,000 Armenians. On October 23, a group of genocide scholars issued a statement “on the imminent genocidal threat deriving from Azerbaijan and Turkey against Artsakh.”
"Completely abandoned by the international community and faced with an existential threat, Armenia had to sign an agreement which allows Azerbaijan to take over much of Artsakh. With 60% of Artsakh destroyed and the remainder of land to be surrounded by hostile Azeri forces, many indigenous Armenians who have lived in Artsakh for generations see no choice other than to flee their homeland," the author wrote.
"Attacks against Armenians in the South Caucasus and Europe demonstrate that this war is not only about land. It is about pan-Turkic, expansionist aspirations of Turkey and Azerbaijanas well as their unrelenting, genocidal hatred against Armenians. As was the case during the 1915 Armenian genocide by Ottoman Turkey, the international community has once again abandoned Armenians, who are an indigenous and peaceful people. If new and effective steps are not taken by the civilized world immediately, neo-Ottomanism, pan-Turkism and jihad will win through the agreement imposed on Armenia.
"To guarantee the return of Armenians to their ancient homeland and to prevent the complete erasure of the remaining Armenian cultural heritage by totalitarian Azerbaijan, Western governments must officially recognize Artsakh. The West must let dictators know that their war crimes and genocidal ambitions will not go unpunished," concluded the author.