Մեղրիի հետ կապված խնդիրը հնարավոր է լուծել միայն հանրաքվեի միջոցով․ Ա․ Ղազարյան
Այժմ կարևորագույն խնդիրներից են Արցախի քաղաքացիների գույքային իրավունքի հետ կապված հարցները։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը։
«Փաստաթղթով նախատեսված չէր, որ քաղաքացիները պետք է դուրս գան, բայց հիմա նրանք իրենց կամքով որոշել են դուրս գալ և իրենց գույքը հանել։ Հայտնի է, որ հնարավոր չէ երաշխավորել էթնիկ հայերի անվտանգությունը։ Այդ փաստն Ադրբեջանը երբեք չի էլ հերքել, ուստի բանակցությունների միջոցով պետք է ժամկետ տրամադրվի, որպեսզի քաղաքացիներն իրենց գույքը կարողանան դուրս բերել»,- նշեցց Արա Ղազարյանն ու հույս հայտնեց, որ այս մասով բանակցոություններ ընթանում են, քանիոր որոշման մեջ քաղաքացիների մասով որևէ բան չկա գրված։
«Հրադադարի որոշման մեջ նշվում են կարճ ժամկետներ, այն էլ միայն ԶՈւ-երի մասով, ոչ թե քաղաքացիների։ Հիմա նոր իրավիճակ է, քաղաքացիները որոշել են դուրս գալ և պետք է հարգել նրանց իրավունքը, չի կարելի անտեսել։ Չի կարող ռուս զինվորը մտնի քաղաքացու տուն և ասի, որ մեկ-երկու ժամից դուք պետք է դուրս գաք։ Նա այդ իրավազորությունը չունի։ Կա խնդիր քաղաքացիների հետ, անկախ ազգությունից, դա մարդու իրավունք է, որը պետք է հարգել»,- հավելեց փաստաբանը։
Ինչ վերաբերում է տարածքների կորստին, ապա միջազգային իրավունքի մասնագետը կարծում է, որ այստեղ ևս բանակցելու հնարավորություն կա։
«Եթե ստատուս քվոն վերանում է և տեղը գալիս է պայմանագրային կարգավորումներ, ապա կողմերը արդեն ձեռք են բերում հավասար իրավունքներ, պարտականություններ և հնարավոր է արդեն պայմանավորվել»,- ասաց Արա ԱՂազարյանն ու պարզաբանեց․
«Օրինակ հիմա Շուշիի հետ կապված տեղաշարժի խնդիր կա։ Մենք ունենք ճանապարհ, իրենք չունեն ճանապարհ։ Այսինքն՝ ճանապարհները մեր ձեռքին են, Շուշին՝ իրենց։ Այս հարցը պետք է լուծել բանակցությունների միջոցով։ Տեսականորեն, երբ կա միջազգային պայմանագրային պայմանավորվածություն, ապա ավելի հեշտ է հարցերը լուծել, քան ստատուս քվոի պարագայում»։
Անդրադառնալով ՀՀ տարածքային խնդիրներին՝ մասնավորապես Մեղրիին, մեր զրուցակիցը նշեց, որ այս հարցի լուծման համար տարիներ կպահանջվի և որը հնարավոր է լուծել միայն հանրաքվեի միջոցով.
«ՀՀ տարածքային ամբողջականության միջամտություն պետք է լինի։ Նման հարցերն, ըստ սահմանադրության, հնարավոր է լուծել հանրաքվեի միջոցով։ Դրա համար նախ պետք են տարիներ և հետո այդ հարցը շատ մանրամասն կարգավորման առարկա է»։
Ղազարյանի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակում բազում խնդիրներ են առաջացել, որոնք հնարավոր է կարգավորել միայն բանակցություններով։

Ара Казарян: Проблему с Мегри возможно решить только путем референдума
Сейчас одними из важнейших проблем является вопросы, связанные с имущественными правами граждан Арцаха. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал эксперт по международному праву Ара Казарян.
«По документу не предусмотрено, что граждане должны выехать, но сейчас они по своей воле решили покинуть территории и перевезти своё имущество. Известно, что невозможно гарантировать безопасность этнических армян. Этот факт Азербайджан никогда не опровергал, посему посредством переговоров необходимо установить срок, чтобы граждане смогли вывезти своё имущество», – отметил А. Казарян и выразил надежду, что по данному вопросу ведутся переговоры, поскольку в решении по части граждан ничего не указано.
«В решении о прекращении огня указаны короткие сроки, и это только по части Вооруженных сил, а не граждан. Сейчас сложилась новая ситуация, граждане решили выехать и следует уважать их право, нельзя игнорировать. Не может российский военный зайти в дом гражданина и сказать, что дает пару часов на то, чтобы они покинули свои дома. У него нет таких полномочий. Налицо проблема с гражданами, независимо от национальности, это право человека, которое следует уважать», – добавил он.
Что касается потери территорий, то он полагает, что здесь также есть возможность по ведению переговоров.
«Если статус-кво отменяется, и вместо этого в силу вступают регулировки по соглашению, то стороны уже получают равные права, обязательства и уже возможно договориться», – отметил А. Казарян и пояснил:
«К примеру, сейчас существует проблема с передвижением в Шуши. У нас есть дорога, у них этой дороги нет. Иными словами, дороги – в наших руках, Шуши – в их. Этот вопрос должен быть решен путем переговоров. Теоретически, когда достигнуто международное соглашение, то намного легче решить вопросы, нежели в случае статус-кво».
Обратившись к территориальным проблемам РА, в частности, Мегри, наш собеседник отметил, что для решения вопроса потребуются годы, и этот вопрос можно будет решить только путем референдума:
«Предполагается вмешательство в территориальную целостность Республики Армения. Подобные вопросы, согласно Конституции, возможно решить только путем референдума. Для этого, прежде всего, потребуются годы и вообще, этот вопрос является предметом крайне детального урегулирования».
По словам А. Казаряна, в сложившейся ситуации возникло множество проблем, которые возможно урегулировать только путем переговоров.