Էրդողանը հայտարարում է Կիպրոսի համար «երկու առանձին պետությունների» ստեղծմամբ լուծման մասին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կիրակի օրը կոչ արեց բանակցություններ վարել Կիպրոսում «երկու առանձին պետությունների» ստեղծման շուրջ՝ բաժանված կղզու հյուսիս վիճահարույց այցի ընթացքում, որը Թուրքիան գրավել է գրեթե հինգ տասնամյակ:
Կղզու վերամիավորման հիման վրա կիպրացի հույների և կիպրացի թուրքերի միջև 2017թ-ին ՄԱԿ-ի հովանավորությամբ վերջին խաղաղ բանակցությունները ձախողվեցին: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
«Կիպրոսում կա երկու ժողովուրդ և երկու առանձին պետություն: Պետք է բանակցություններ լինեն, որոնք ուղղված կլինեն երկու առանձին պետությունների վրա հիմնված լուծմանը», - ժամանելուն պես հայտարարել է Էրդողանը, նշելով, որ վերամիավորման ծրագիրը այժմ պատկանում է անցյալին:
«Դուք չեք կարող չորացնել այսօրվա լվացքը երեկվա արևի լույսով», - ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ Կիպրոսը բաժանվել է այն բանից հետո, երբ Թուրքիան ներխուժեց կղզու հյուսիսային մասը 1974 թվականին՝ ի պատասխան հեղաշրջման, որը փորձում էր կղզին Հունաստանին միացնել:
Կիպրոսի Հանրապետությունը, որը միջազգայնորեն ճանաչված միակ պետությունն է և Եվրամիության անդամ է, իր լիազորություններն իրականացնում է ՄԱԿ-ի կողմից վերահսկվող բուֆերային գոտու հարավում գտնվող կղզու երկու երրորդի նկատմամբ:
Ինքնահռչակ Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը (ՀԿԹՀ), որը միջազգային ճանաչում է ստացել միայն Անկարայի կողմից, վերահսկում է կղզու հյուսիսային մասը, որտեղ տեղակայված են շուրջ 30,000 թուրք զինվորներ:
Հոկտեմբերի 18-ին Հյուսիսային Կիպրոսում աջակողմյան ազգայնական Էրսին Թաթարի նախագահ ընտրվելը կարող է փոխել իրավիճակը։ Ի տարբերություն իր նախորդ Մուստաֆա Ակինչիի, որը կողմ էր վերամիավորմանը, Թաթարը պաշտպանում է երկու պետության լուծումը:

Turkish President Recep Tayyip Erdogan called on Sunday for talks to aim for "two separate states" in Cyprus, during a controversial visit to the north of the divided island which Turkey has occupied for nearly five decades.
The last UN-sponsored peace talks in 2017 between Greek Cypriots and Turkish Cypriots, based on the island's reunification, failed, Euronews reported.
"There are two peoples and two separate states in Cyprus. There must be talks aimed at a solution based on two separate states," Erdogan said in a speech upon his arrival.
The Turkish leader made it clear he believed the reunification plan now belonged to the past.
"You cannot dry today's washing with yesterday's sunshine," he went on.
Cyprus has been divided since Turkey invaded its northern part in 1974 in response to a coup seeking to attach the island to Greece.
The Republic of Cyprus, the only internationally-recognised state and a member of the European Union, exerts its authority over two-thirds of the island south of a UN-monitored buffer zone.
The self-proclaimed Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC), recognised internationally only by Ankara, controls the northern third of the island where some 30,000 Turkish soldiers are stationed.