ԿԽՄԿ ղեկավար. Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կողմերը փոխանակում են զոհվածների դիերը
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Փիթեր Մաուրերն ասել է, որ իր ունեցած վերջին տեղեկությունների համաձայն՝ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերն արդեն փոխանակել են 200 զոհվածների մարմիններ, կազմակերպությունը շարունակելու է ջանքեր գործադրել այս ուղղությամբ: Այս մասին նա ասել է Ռիա նովոստիին։
Ըստ Մաուրերի, Լեռնային Ղարաբաղում ԿԽՄԿ գործունեության առաջնահերթությունները տեղահանված բնակչությանը օգնելն է, մահացածների մարմինները փոխանակումը, ինչպես նաև գերիներին այցելելը` հնարավոր բանակցություններին և փոխանակումներին պատրաստվելու համար:
Նա ասել է, որ ռուս խաղաղապահների և ԿԽՄԿ ներկայությամբ կողմերը սկսել են դիերի փոխանակումը։
«Ըստ իմ վերջին տեղեկությունների, (կողմերը) արդեն փոխանակել են 200 մարմին: Մենք շարունակելու ենք ջանքեր գործադրել», - նշել է ԿԽՄԿ նախագահը:
Երեքշաբթի օրը Մաուրերը Մոսկվայում կհանդիպի Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Ուրբաթ օրը ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել էր, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը նախատեսում են փոխանակվել գնահատականներով Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածի վերաբերյալ և քննարկել հնարավոր փոխգործակցությունը կորոնավիրուսի համատեքստում:

Стороны конфликта в Нагорном Карабахе обменялись телами 200 погибших
Президент Международного комитета Красного Креста (МККК) Петер Маурер заявил РИА Новости, что стороны карабахского конфликта уже обменялись телами 200 погибших.
По его словам, приоритетами деятельности организации в Нагорном Карабахе являются помощь переселенцам, извлечение тел убитых, а также посещение пленных для подготовки к возможным переговорам и обмену.
«Мы продолжим прилагать усилия», – сказал глава МККК. Также он поблагодарил российских миротворцев и назвал сотрудничество комитета с ними очень тесным.
Во вторник Маурер встретится в Москве с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Как сообщила в пятницу официальный представитель МИД Мария Захарова, стороны планируют обменяться оценками происходящего в Нагорном Карабахе и обсудить взаимодействие в условиях коронавируса.