Գանձասարի Մատենադարանի գործունեությունը դադարեցնելու մտադրություն չունենք. Արամ Թորոսյան
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարան - Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնի գործունեությունը ժամանակավոր դադարեցված է, ցուցադրությունը ժամանակավոր տեղափոխվել է Երևան՝ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարան։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Մատենադարան - Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնի տնօրեն Արամ Թորոսյանն ասաց, որ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու հրթիռակոծությունից հետո ամբոջ ցուցադրությունը տեղափոխվել է Երևան։
«Մենք ունենք դարերի փորձ, որ թուրքերի հարձակումների, բարբարոսությունների հետևանքով ենք կորցրել մեր ձեռագրական ժառանգության մի մասը, նաև համոզվեցինք վերջին շրջանում, որ նրանց համար որևէ հուշարձան, հոգևոր մշակութային հաստատություն թիրախավորելը «նորմալ» է։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ ձեռագրերը, հնատիպ գրքերը, արխիվային արժեքավոր փաստաթղթերը ժամանակավոր  տեղափոխել ենք Երևան»,- նշեց նա։
Ա. Թորոսյանն ասաց, որ շուտով Մատենադարանում առանձին ցուցասրահ է բացվելու Արցախից բերված ցուցանմուշների ցուցադրության համար։
«Ճանապարահների անվտանգության հետ կապված հարցերի լուծումից, ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքի վերականգնումից հետո մենք կրկին կտեղափոխվենք Արցախ։ Մասնաճյուղի գործունեությունը դադարեցնելու մտադրություն չունենք»,- ասաց Մատենադարան - Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնի տնօրենը։
Ա. Թորոսյանի խոսքով, թեև Գանձասարի վանական համալիրի, Մատենադարանի շենքի հարակից տարածքներում հրթիռակոծություններ եղել են, սակայն շենքը չի տուժել։
Նա տեղեկացրեց, որ Մատենադարան-Գանձասարում պահվել է ավելի քան 100 ձեռագիր մատյան, այդ թվում նաև բնօրինակ մատյաններ, 3 տասնյակ հնատիպ գրքեր, շուրջ 3 տասնյակ արխիվային արժեքավոր փաստաթղթեր, շուրջ 700 միավոր հայագիտական գրականություն։
Մատենադարան-Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնը հիմնադրվել է 2015 թվականին։  Ա. Թորոսյանի խոսքով, նախորդ տարի Մատենադարանն ունեցել է շուրջ 19 հազար այցելու։ Այս տարիների ընթացքում ընդհանուր՝ 70-80 հազար այցելու։
Գանձասար վանական համալիրը գտնվում է Արցախի Հանրապետությունում՝ Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղի մոտակայքում։ Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղը հենց Գանձասարի վանքի հարակից տարածքում է։

Мы не намерены прекращать деятельность научно-культурного центра «Матенадаран-Гандзасар» в Арцахе – Арам Торосян
19:23 17/11/2020
Деятельность научно-культурного центра «Матенадаран-Гандзасар», который является филиалом ереванского научно-исследовательского института древних рукописей «Матенадаран» имени Месропа Маштоца в Республике Арцах (НКР), временно приостановлена. Экспозиция временно перевезена в Ереван – в Матенадаран имени Месропа Маштоца.
В беседе с корреспондентом Panorama.am директор научно-культурного центра «Матенадаран-Гандзасар» Арам Торосян указал, что после ракетного обстрела ВС Азербайджана Собора Сурб Аменапркич Казанчецоц (Собора Святого Христа Всеспасителя) в Шуши вся экспозиция была перевезена в Ереван.
«У нас есть многовековой опыт, мы потеряли часть нашего рукописного наследия из-за нападений и варварства турок. В последний период мы также убедились, что для них нормально таргетировать любой памятник или культурный, духовный центр. Из соображений безопасности мы временно перевезли рукописи, старинные книги и ценные архивные документы в Ереван», – отметил он.
А. Торосян сообщил, что в ближайшее время в Матенадаране откроется отдельный выставочный зал для выставки экспонатов, привезенных из Арцаха.
«После решения вопросов, связанных с безопасностью дорог, после восстановления нормальной работы инфраструктур мы снова переедем в Арцах. Мы не намерены прекращать деятельность филиала», – сказал директор научно-культурного центра «Матенадаран-Гандзасар».
По словам Торосяна, хоть и в прилегающих к монастырскому комплексу Гандзасар и зданию Матенадарана районах и были азербайджанской стороной осуществлены ракетные обстрелы, однако здание не пострадало.
Он сообщил, что в центре «Матенадаран-Гандзасар» хранилось более 100 рукописей, в том числе подлинники, 3 десятка старопечатных книг, около 3 десятков ценных архивных документов, около 700 единиц арменоведческой литературы.
Научно-культурный центр «Матенадаран-Гандзасар» был основан в 2015 году. По словам Торосяна, в минувшем году число посетителей центра составило около 19 тыс. А общее число посетителей за все эти годы – 70-80 тыс..
Монастырский комплекс Гандзасар расположен в Республике Арцах, недалеко от села Ванк Мартакертского района. Арцахский филиал Матенадарана находится на прилегающей к монастырю Гандзасар территории.